SRT Yayın Akışı - 20.06.2019

ENDİŞELER ARTTI15 Nisan 2019 - 11:04, Pazartesi


Akyazı’da önceki gün gerçekleşen deprem Sakarya’nın deprem güvenliğine dair endişeleri artırdı. 17 Ağustos 1999 depreminde sarsılan, ancak yıkılmayıp ayakta kalan çok katlı binaların durumu ciddi kaygı uyandırırken Sakarya için tehlike çanları bir kez dah

20 YIL GEÇTİ

Sakarya 17 Ağustos 1999 yılında meydana gelen 7.4 şiddetindeki depreme hazırlıksız yakalandı. O büyük felakette Sakarya’da 3 bin 891, deprem yaşayan bölgelerde ise 17 bin 840 vatandaşımız hayatı kaybetti. Depremin üzerinden 20 yıl geçti. Yaklaşık 25-30 yıl aralığında büyük depremlerle sarsılan Sakarya için tehlike çanları bir kez daha çalmaya başladı.

HASARLI BİNALAR

Önceki gün Akyazı’da 4.0 şiddetinde bir deprem Sakarya’nın deprem güvenliğini bir kez daha hatırlattı. Olası bir depreme ilişkin en büyük kaygı ise; depremde sarsılan, ancak yıkılmayıp ayakta kalan çok katlı binaların durumu oldu. Sakarya’da bini aşkın binanın deprem hasarlı olduğu bilinirken, önlemler konusunda neler yapıldığı veya yapılacağı hala bilinmiyor. 

‘ARTÇILAR NORMAL’

Sakarya Üniversitesi Jeofizik Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Levent Gülen Akyazı'daki 4.0 büyüklüğündeki deprem hakkında yaptığı açıklamada Kuzey Anadolu Fayının Hendek'e doğru iki tane tali fayı olduğunu belirterek, "Depremin bu bölgede olduğunu tahmin ediyorum. Bu meydana gelen deprem Kuzey Anadolu Fayında Kuzey ve Doğu istikametine 30 kilometrelik bölümde her iki tarafa da V gibi olan tali fay hattında olduğu için fazla enerjinin açığa çıkması söz konusu değil. Küçük artçılar da deprem sonrası normal" dedi.  Öte yandan 4 büyüklüğündeki depremin ardından 10'dan fazla artçı deprem meydana geldi.

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Diğer Haberler

Sosyal Medya


 

KÖŞE YAZARLARI


Çok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

----

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


 

Srt Programlarımız

okur