SRT Yayın Akışı - 06.06.2020
Son Dakika

ÇÖLYAKLILARI BİLGİLENDİRDİLER14 Mayıs 2019 - 11:16, Salı

İl Sağlık Müdürlüğü Kanser ve Sağlıklı Beslenme Hareketli Hayat Birimi, Dünya Çölyak Günü dolayısıyla okullarda bilgilendirme eğitimleri düzenledi.

Figen Sakallıoğlu Anadolu Lisesi ve Aydın Gürdamar Ortaokulu'nda Çölyak farkındalığının arttırılmasına yönelik bilgilendirme eğitimlerinde, öğrencilere Çölyak hastalığı anlatıldı. Çölyaklı bireylere karşı yaklaşım ve onların yaşadığı zorluklar ile nasıl destek olunabileceği üzerinde durulan eğitimlerde, hastalığın bulaşıcı olmadığı dile getirilerek, hastalığın genetik olarak yatkın bireylerde buğday, arpa, çavdar, yulaf gibi tahıl ve tahıl ürünlerinde bulunan glüten proteinine karşı duyarlılık sonucuna göre gelişen ince bağırsak hastalığı olduğu ifade edildi.

YAŞAM BOYU

Hastalığın kanıtlanmış tek tedavisinin yaşam boyu tam glütensiz diyet uygulanması olduğu belirtilirken, bireylerin glütensiz beslenmeye uymaları halinde sağlıklı büyüme ve gelişimlerinin olumlu etkileneceği kaydedildi. Kanser ve Sağlıklı Beslenme Hareketli Hayat Birimi tarafından ilçe sağlık müdürlükleri ve toplum sağlığı merkezlerinin katkılarıyla, Çölyaklı öğrenci olduğu tespit edilen toplam 21 okulda Çölyakla ilgili bilgilendirme eğitimleri veriliyor. Simgenur BATIHAN

Bu haber toplam 349 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar