SRT Yayın Akışı - 19.09.2019
Son Dakika

“BENİM GÖZÜM OLUR MUSUN?”2 Haziran 2019 - 12:09, Pazar

Sakarya Üniversitesi Vakfı Lisesi 9 ve 10. Sınıflarında eğitim gören 10 öğrenci, SAÜ 4M Bilim Sanat Merkezi’nin sosyal sorumluluk projesi olan “Rehberim” kapsamında, beş görme engelli için özel bir baston kodluyorlar.

Görme engellilerin yaşadığı toplumsal sorunların başında, sosyal hayata katılım ve bu katılımı kolaylaştıracak imkanların eksikliği gelmektedir.

Lise öğrencileri görme engelliler için akıllı baston kodluyor!

Türkiye’de daha önce yapılmamış bir proje ile Sakarya’daki lise öğrencileri görme engelliler için gönüllü olarak akıllı baston kodluyorlar.

Sakarya Üniversitesi Vakfı Lisesi 9 ve 10. Sınıflarında eğitim gören 10 öğrenci, SAÜ 4M Bilim Sanat Merkezi’nin sosyal sorumluluk projesi olan “Rehberim” kapsamında, beş görme engelli için özel bir baston kodluyorlar.

Tamamen gönüllülük esası ile ilerleyen projede, görme engellilerden, baston karşılığında herhangi bir bedel talep edilmiyor. Test aşamasında olan bastonların, 15 Haziran’da yapılacak bir organizasyonla görme engellilere hediye edilmesi planlanıyor.

“Bizim için sadece baston değil, dijital rehber köpek olacak”

Akıllı bastonun tasarım ve test aşamalarında, SAÜ 4M Bilim Sanat Merkezi atölyelerinde, proje ekibi ile bir araya gelen hukuk fakültesi öğrencisi ve görme engelli 20 yaşındaki Huzeyfe Aydın, öğrencilerin geliştirdikleri bu bastonun sadece bir baston olmadığını, teknolojik donanım ve altyapısı ile adeta bir dijital rehber köpek gibi olacağını ifade ettiler. Akıllı bastonlar, sahip oldukları hassas sensörler ve çoklu modüller sayesinde görme engellilerin sosyal hayatta yaşadıkları erişim sorununu büyük ölçüde çözmeyi hedefliyor.

“Engelleri gözümüz kapalı geçeceğiz”

Körler Eğitim ve Kalkındırma Derneği Bölge Temsilcisi ve Sakarya Üniversitesi Kütüphane ve Dökümantasyon Şubesi çalışanı olan görme engelli İsmail Bingül, esprili bir dille akıllı baston sayesinde görme engellilerin, sosyal hayattaki engelleri gözleri kapalı aşacağını söylerken, en önemli toplumsal sorun olarak, görme engellilerin eşit birer paydaş olarak görülmemesini işaret etti. Rehberim projesinin iyi niyet, empati ve emek üçgeninde büyük bir adım olduğunu söyleyen Bingül, SAÜ 4M Bilim Sanat Merkezi’ne tüm görme engelliler adına teşekkür etti.

“Her gün beş-altı kilometre yürüyorum çünkü hedeflerim var.”

Rehberim projesi kapsamında SAÜ 4M Bilim Sanat Merkezi’ne gelen 19 yaşındaki görme engelli Neşe Hünerli ise görme engelli bireylerin öncelikle kendilerine güvenmeleri ve korkularını aşmak için çaba göstermeleri gerektiğini söylerken, insanların empati duygusundan yoksun olarak görme engellilere acımasından duyduğu rahatsızlığı ifade etti. Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Basın Yayın Bölümü öğrencisi olan Neşe Hünerli her gün ortalama beş ila altı kilometre yolu neden yürüdüğünün sorulması üzerine de “Çünkü hedeflerim var.” diye cevap verdi.

“İnsan her şeye alışıyor ama keşke insanlar bilinçli davransa”

Anadolu lisesi 10. sınıf öğrencisi Sudenaz Uzun, doğuştan görme engelli olduğunu ve sadece ışıkta meydana gelen değişimleri algılayabildiğini söylerken, görmeden yaşamaya zamanla alışılabildiğini ancak insanların duyarsız ve bilinçsiz davranışlarına alışmanın mümkün olmadığını ekledi. Annesi, Nilüfer Uzun’un son cümlesi ise herkesi duygulandırdı: “Hayata yeniden gelsem, yine Sudenaz’ın annesi olmak isterdim.”

Bu haber toplam 322 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

----

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar

okur