SRT Yayın Akışı - 19.09.2019
Son Dakika

FLORİDA’DA FINDIK TEZGAHI11 Haziran 2019 - 10:07, Salı

ABD’nin Florida eyaletinde yapılan Dünya Sert Kabuklu ve Kuru Meyveler Kongresi’nde Türkiye’nin fındık rekoltesinin 815 bin ton olarak açıklanması tepkilere neden oldu. Ziraat odaları, “Fındık fiyatını düşük tutmak için yapılan bir kumpas bu” dedi.

INC ‘815 BİN TON’ DEDİ

Geçtiğimiz günlerde Amerika’nın Florida eyaletinde yapılan 38’nci Dünya Sert Kabuklu ve Kuru Meyveler Kongresi’nde (INC) dünya fındık rekoltesinin 1 milyon 167 bin 700 ton, Türkiye rekoltesinin ise 45 bin stokla birlikte 815 bin ton olarak açıklanması, büyük tartışma yarattı. Açıklanan rekolte tahminine ziraat odaları sert tepki göstererek, “Bu rakam gerçeği yansıtmıyor. Burada fındık fiyatını düşük tutmak için yapılan bir oyun var. Türkiye fındığı ve üreticisinin emeğine kast edenlere gerekli cevaplar verilecektir” dedi.

TÜİK ‘715 BİN TON’ DEDİ

ABD’de rekolte artışının 45 bin stokla 815 bin ton açıklamasının tartışmaları sürerken, TÜİK Bölge Müdürlüğü de bir açıklama yaptı. TÜİK, Sakarya başta olmak üzere Karadeniz Bölgesi’nin en önemli bitkisel ürünlerinden olan fındığın Türkiye üretiminin 2019 yılında bir önceki yıla göre yüzde 38,8 oranında artarak 515 bin tondan 715 bin tona yükseleceğini duyurdu. TÜİK tahmini fındık rekoltesi açıklamalarına fındık üreticisi tepki göstererek, "Bu rekolteyi neye göre bulup açıkladınız?" diye sordu. 

Bu haber toplam 347 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

----

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar

okur