SRT Yayın Akışı - 19.09.2019
Son Dakika

ÜRETİCİ BÜYÜK ZARAR EDER12 Haziran 2019 - 09:48, Çarşamba

Gazetemizin manşetinden yayınladığımız, ABD’nin Florida eyaletinde yapılan Dünya Sert Kabuklu ve Kuru Meyveler Kongresi’nde Türkiye’nin fındık rekoltesinin 815 bin ton olarak açıklanması ile ilgili habere SATSO ve Kocaali Ziraat Odası’ndan tepki geldi.

SATSO Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ’un da iştirak ettiği toplantıda komite üyeleri, Amerika’nın Florida eyaletinde yapılan Dünya Sert Kabuklu ve Kuru Meyveler Kongresi'nde fındık rekoltesi açıklanmasını doğru bulmadıklarını belirtti.

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası bünyesinde faaliyetlerini sürdüren ve çoğunluğunu Tarım Ürünleri Üretimi ve Ticareti ile iştigal eden üyelerin oluşturduğu 1. Meslek Komitesi aylık olağan toplantısında fındık rekoltesi ve fındık fiyatları ile ilgili değerlendirmede bulundu.

Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ’un da iştirak ettiği toplantıda komite üyeleri, Amerika’nın Florida eyaletinde yapılan Dünya Sert Kabuklu ve Kuru Meyveler Kongresi'nde fındık rekoltesi açıklanmasını doğru bulmadıklarını belirterek 2019-2020 Türkiye'nin fındık rekoltesinin 815 bin ton olarak ilan edildiğini belirterek rakamların Türkiye fındık fiyatını düşüreceği ifade edildi.

RESMİ DEĞİL

Komite Üyesi Bayram Ali Çatalbaş, “ Yıllık fındık rekoltesi asıl Temmuz ayındaki çotanak sayımlarından sonra belirlenir. Tarım Bakanlığı’nın rekolte açıklaması resmi olarak kabul edilir. Söz konusu kongrede yapılan rekolte açıklamaları resmi değildir. Fındıkta fiyatı belirleyecek olan ise Toprak Mahsulleri Ofisi açıklar. TMO’nun günümüz koşulları da göz önüne alınarak bir fiyat belirleneceğini ve fındık fiyatlarındaki artışın en az yaş çay fiyatlarındaki artış yüzdesi oranında olmasını bekliyoruz.  Dolayısıyla gerçek olmayan bir rekoltenin açıklanması bizim üreticilerimizin fiyatlarına olumsuz yansıyor ve piyasayı da olumsuz etkiliyor. Bu tür açıklamaları doğru bulmuyoruz” dedi.

GERÇEK DIŞI

SATSO Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ, 2019-2020 sezonunda fındık rekoltesi ile ilgili yapılan açıklamaların şu an için gerçek dışı olduğunu belirterek değerlendirerek bu tür açıklamaların spekülasyonlara neden olduğunu ve fındık üreticilerini zor durumda bıraktığını ifade etti. Sakarya’nın fındık üretiminde Sakarya ön sıralarda yer alan bir bölgedir. Fındık, Sakarya ekonomisine yüksek oranda katma değer sağlayan önemli bir ürün. Üreticilerimizin bu konuda destekleneceğine inanıyorum” dedi. 

ÜRETİCİYE TEZGAH KURULDU

Kocaali Ziraat Odası Başkanı Tamer Tunca, “Fındık üreticileri olarak ABD,nin Florida Eyaleti’nde yapılan dünya sert kabuklu ve kuru meyveler kongresinde yapılan fındık rekoltesi açıklamasını kınıyoruz” dedi.

Kocaali Ziraat Odası Başkanı Tamer Tunca, fındık ihracatçılarının da katılımı ile yapılan kongrede üreticiler hiçe sayıldığını belirterek, “ Fındık fiyatlarını aşağıya çekmek için ihracatçıların hazırladığı bu tezgah üreticilerin  tepkisini çekmiştir. Fındık rekolte tahmini Tarım Bakanlığı  tarafından birinci elden açıklanana kadar tahmini rekolte yapılamamaktadır. Şuan fındıkta külleme Amerikan beyaz kelebeği yeşil ve kahverengi kokarca ürünü tehdit ederken yapılan bu açıklama yalnızca ihracatçıların kendi çıkar ve menfaatlerini düşünerek yaptıkları bir açıklamadır” dedi.

REKOLTE BELİRSİZLİĞİ

Rekolte belirsizliğinin devam ettiğini ifade eden Tunca, “ Şuanda fındık ürünü orta seviyede bir verim kalitesi göstermesine rağmen rekoltenin ne olacağı  belirsizliği devam etmektedir. Üreticilerimiz ise orta seviyede fındık olması sebebi ile fiyatın çok aşırı düşeceği endişesindedirler. Beklentimiz Toprak Mahsulleri Ofisi’nin 2018 yılında olduğu gibi  hataya düşmeden, geç kalınmadan fiyat açıklaması yaparak geçen yılki fiyatın altına düşmeden, devletin üreticisine destek olması bekliyoruz dedi.

Bu haber toplam 841 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

----

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar

okur