FINDIKTA ZARAR BÜYÜK9 Temmuz 2019, Salı

Sakarya Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu toplantısı İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Ali Şener Bayraktar Başkanlığında gerçekleşti.  Fındıkla ilgili sorunların dile getirildiği toplantıda konuşan İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Ali Şener Bayraktar,   “İlimizde  734 bin dekar alanda ortalama 90 bin ton fındık üretilmektedir. Üretim sıralamasında çoğu yıllar Ordu’nun ardından ikinci sırayı almaktadır.Bu kadar önemli bir ürünümüz olan fındıkta, sorunlarımız bir türlü bitmiyor.Son yıllarda hastalık ve zararlılar da fındık üretimimizi gittikçe zorlaştırıyor” dedi.

REKOLTE   YÜÇDE  20 DÜŞTÜ

Rekoltede kayıplar olacağını ifade eden Bayraktar, “Sahada yaptığımız tespitlere göre, hastalık ve zararlılar yüzünden rekoltede yüzde 20 civarında düşüş olacak. TÜİK, bu yıl için fındık rekoltesinin 715 bin ton olacağı yönünde tahminde bulunmuştur.  Böyle bir rekoltenin olmasına imkan vermiyoruz.Hastalıklar, zararlıların yanı sıra Haziran dökümleri de hesaba katılırsa yüzde 20’nin üzerinde bir rekolte kaybı olacağını tahmin ediyoruz. Hastalık ve zararlılar da verimi düşürünce birim başına maliyet daha fazla yükseldi.Kısaca, hastalık ve zararlılar nedeniyle üreticimizin zararı büyüktür. Maliyetlerimiz de artmıştır.

TMO DEVREYE GİRMELİ

Fındıkta fiyatın tatmin edici olması üretici açısından çok önemli olduğunu kaydeden Bayraktar,  “Çünkü, fındıkta verimliliğin düşük olması da maliyetlerimizi artırmakta, üreticimizin gelirin çok yetersiz kalmasına neden olmaktadır. Burada Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) önem taşımaktadır. TMO’nun  devreye girmesini bekliyoruz. Çünkü ülkemizde serbest piyasa düzeni ne yazık ki fındıkta işlememektedir. Çok sayıda fındık üreticisine karşın bir elin parmaklarını geçmeyecek sayıda alıcı bulunmaktadır.Serbest piyasa adı altında çalışan tekelci yapı, piyasa üzerinde her türlü baskı ve oyunu oynamakta,fındık fiyatları üzerinde spekülasyon yapmaktadır. Üreticimiz, alıcılar karşısında ekonomik açıdan örgütlü değillerdir.Ürünü piyasadaki talebe göre piyasaya sunamamaktadır.

ÜRETİCİ KORUNMALI

İşleyen bir ürün ihtisas borsası sisteminin olmadığından yakınan Bayraktar, “Üretici borç yükü altında ezilmekte, bir an önce elindeki fındığı ederinden değil de piyasada oluşan fiyata razı olarak satarak borcundan kurtulma yolunu izlemektedir.  Bu nedenle üreticinin korunmasının yolu, kesinlikle TMO ya da bir başka müdahale kurumunun piyasada daimi olarak bulunmasından geçer.Görünen köy kılavuz istemez.Piyasadaki tekelci yaklaşımın kırılmasının, piyasadaki istikrarın sağlanmasının başka yolu yoktur.2009 yılından sonra TMO’nun alım yaparak devreye girdiği her yıl fındık piyasası ve fındık fiyatları, spekülasyondan uzak, tekelci yaklaşıma müdahale fırsatı vermeyecek şekilde oluşmuş,hem ülkemiz hem de üreticimiz kazanmıştır TMO, bu yıl ve sonraki yıllarda da alım yaparak piyasada olmalıdır. ” dedi.

SÖZÜMÜZÜN ARKASINDA DURDUK

Fındık piyasası spekülasyondan uzak tutulması gerektiğini de belirten Bayraktar, "Rekolteyi Bakanlığın yapması kararını kabul eden ihracatçı ve borsaları, sözlerinin arkalarında durmalıdır ve Bakanlık tarafından açıklanacak rekolteyi beklemelidir.

Bizler, Ziraat Odaları olarak rekolte konusunda sözümüzün arkasında durduk. Bugüne kadar ayrı bir rekolte tahmin çalışması yapmadık.Buna karşın İhracatçı Birlikleri, her yıl rekolte tahmininde bulunmaktadır.Buna karşın İhracatçı Birlikleri, her yıl rekolte tahmininde bulunarak rekolteyi kamuoyuna açıklamaktan çekinmemişlerdir.Ancak kendilerine hiç bir yaptırım uygulanmamıştır” dedi.

BAKANLIK MÜDAHİL OLMALI

Tarım ve Orman Bakanlığımız olaya müdahil olmalı, üreticimizin haklarını korumalıdır. Rekolte tahminini spekülasyonlara mahal vermeyecek şekilde ilgili tüm kesimlerin katılımıyla deklare etmelidir.Fındık Çalıştayı’nda Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Bekir Pakdemirli, piyasada regülasyonun olmaması durumunda TMO olarak bölge çiftçisinin, insanının ve üreticisinin her zaman yanında olacaklarını açıklamıştır.Biz bu sözün yerine getirileceğine inanıyoruz.Fındık hasadına başlanmadan önce, Temmuz ayı sonuna kalmadan,

üretim maliyetleri de göz önüne alınarak fındık fiyatının belirleneceğini, TMO’nun alacağı fındık miktarının açıklanacağını bekliyoruz. Zamanında yapılan açıklama, hem üreticiyi hem de fındık piyasasını rahatlatacaktır.Ziraat Odaları olarak amacımız sömürüden uzak, üreticimizin fındığını ederinden sattığı, makul ve istikrarlı bir gelire sahip olmasıdır.Fındıktan üreticimiz, tüccarımız, sanayicimiz, ihracatçımız, esnafımız hemen bütün taraflar çok daha fazla gelir elde edebilir.Yeter ki hakça bir düzen kurulsun, fındıktaki sorunlarımız çözülsün” diye konuştu. Huriye Nur ÇAKIR

Bu haber toplam 494 defa okundu.