SRT Yayın Akışı - 08.12.2019
Son Dakika

GELİR AÇIĞI VAR12 Temmuz 2019 - 17:30, Cuma

SATSO Başkan Yardımcısı Cem Gün, “Sakarya, ekonomi olarak önemli bir yerde ama aldığımız hizmet bunu karşılamıyor. Büyükşehir belediyemizin, ihracat yapan firmalarin KDV iadelerinden dolayi büyük bir gelir açığı var” dedi.

TOPLANTI

SATSO bünyesinde faaliyetlerini sürdüren Sakarya Genç Girişimciler Kurulu ilk toplantısını SATSO ev sahipliğinde gerçekleştirdi. TOBB Sakarya Girişimciler İcra Komitesi’nden sorumlu SATSO Yönetim Kurulu Üyesi Semih Çokay yönetiminde gerçekleştirilen toplantının divan kurulunda Sakarya Genç Girişimciler İcra Komitesi Başkanı Mertcan Korkmaz, Başkan Yardımcıları, Orhangazi Kılıçaslan ve Sinem Tok ile Genel Sekreter Yardımcısı Refik Özkorkmaz oluşturdu. Toplantıya, SATSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Cem Gün, Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Doğan Çatalbaş ve Yönetim Kurulu Üyeleri; Bünyamin Müftüoğlu ve Yılmaz Dünya, Ramazan Sezer ile Genç Girişimciler Kurulu Üyeleri katıldı.

İSTİHDAM

Toplantının açılış konuşmasını yapan TOBB Sakarya Girişimciler İcra Komitesi’nden sorumlu SATSO Yönetim Kurulu Üyesi Semih Çokay, Sakarya’daki genç girişimci sayısını arttırmaya yönelik çalışmaların yanı sıra üyelerimizin katma değeri yüksek üretimler yapmaları, iç piyasadaki işlerinin pazar paylarının artması ve yurtdışı piyasalara da açılmaları için de çalışmalar yapmalıyız” dedi. SATSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Cem Gün ise yaptığı konuşmada üretmenin ve girişimciliğin ülke ekonomisine katkılarına değinerek SATSO olarak yaklaşık 200 bin kişinin istihdam sağlayan bir kesimi temsil ettiklerini belirtti.

GELİR AÇIĞI

İhracat rakamlarına değinen Gün, “Sakarya, ihracat rakamlarını önde götüren illerden biri.  İhracatta  5 milyon 576 bin dolarla 7. sıradayız. İthalatla ihracat arasında bütçe fazlası veren bir il. Sakarya, ekonomi olarak önemli bir yerde ama aldığımız hizmet bunu karşılamıyor. Büyükşehir belediyemizin ihracat yapan firmalarin KDV iadelerinden dolayi büyük bir gelir açığı var.

ALDIĞIMIZ PAY

Kocaeli’nin yıllık kişi başına hükümetten aldığı pay 950 TL, Bursa, Eskişehir 750 TL civarında, Sakarya 250 TL nin altında pay almaktadır. Türkiye ortalaması ise 550 TL. Bunun sebebi Merkezi hükümet değil. İsteyene veriyorlar. Biz de istemeliyiz. Bunun için gayret ediyoruz. KDV ödemesi nedeniyle gelir kaybini önlemek adina gayretlerimizi artirarak sürdürüyoruz” dedi.

POTANSİYEL

TOBB Sakarya Genç Girişimciler İcra Komitesi Başkanı Mertcan Korkmaz ise konuşmasında, “TOBB Sakarya Genç Girişimciler Kurulu olarak yeni dönemde Oda ve Borsalarımızın desteği ile başarılı projeler çıkaracağımıza inancım tamdır. Kurul arkadaşlarımıza, ilimizdeki girişimcilerimize girişimci potansiyelinin geliştirilmesi ve daha donanımlı hale getirilmesi amacıyla politikalar belirlemek ve girişimcilik kültürünün gençlerimiz arasında gelişmesine öncülük etmek bizlerin başlıca görevidir” ifadelerini kullandı.  Saim İŞÇİ 

Bu haber toplam 311 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


 

 

Evren TV Programlar