SRT Yayın Akışı - 06.12.2019
Son Dakika

SATAN DA ALAN DA ŞİKAYETÇİ15 Temmuz 2019 - 11:16, Pazartesi

Hayat pahalılığı ile baş edebilmek için vatandaşların tercih ettiği pazarlar da ekonomik sıkıntıdan nasibini aldı. Yüksek fiyatlar nedeniyle pazarlarda da alışveriş çantaları, pazar arabaları boş kalıyor. Pazar alışverişi yapanlar da pazarcılar da durumd

ÜRETİM AZ

Osman Karaarslan: Ekonomik durumdan dolayı halk birer kilo zor alıyor. Gelen zamlardan dolayı pazara çıkılmıyor.Geçen sene üretim daha fazlaydı verim daha çoktu fiyatlar daha düşüktü.  Bu sene ise fiyatlar daha yüksek çünkü üretim azlığı var.

VERİM YOK

Orhan Çay:.Fiyatların yüksek olmasının sebebi havadan kaynaklı bir problemdi. Toprakta eskisi gibi verim kalmaması da başlıca sebeplerden biri. Tarımda farlı ilaçların kullanılması da diğer bir faktör olarak düşünüyoruz, sebze ve meyve fiyatlarını da bu şekilde etkiliyor.

MALIMIZI SATAMIYORUZ

Safiye Pekdemir: Mallarımızı satamıyoruz vatandaşlar fiyatlardan yakınıyor. Hallerde bir çok mal çöpe atılıyor. Bu gibi sorunlardan dolayı da hem fiyatlar yükseliyor hem de pazarcı ve vatandaş yakınıyor. Yani alıcı da  satıcı da bu işten memnun değil.

TARIM YOK

Hasan Ertürk: Şuan sebze ve meyve fiyatları ucuzladı.geçen seneye nazaran fiyatlar aynı

Fiyatların çıkması tarımın artık eskisi gibi yapılmamasından da kaynaklı, hava şartlarının da buna çok büyük katkısı oluyor,  fiyatları etkiliyor.

PAHALIYKEN ALINIYOR

Alparslan Bulut: Aşırı bir pahalılık var geçen sene fiyatlar böyle değildi.Halden mal alamıyoruz pazara düşen fiyatlar orda da aynı şekilde yüksek satış yapamadığımız için mal da alamıyoruz. Müşterilerin ürünleri pahalı bulduğu için eskisi kadar pazara  gelmiyor.

TARIM YAPILAMIYOR

Ekrem Taşkın: Bu sene yüzde elli daha uygun fiyatlar, ihracat yok, tarım yapılmıyor eskisi kadar bu durum da pazara yansıyınca vatandaş eve meyve sebze alamaz oldu. Müşteri ucuzken iki kilo alıyordu şimdi pahalı ve bir kilo alıyor. Alımlarını yarı yarıya azalttılar.  

KİRA GİDERLERİ YÜKSEK

Yusuf Onbaşıoğlu: Üretimin artması ve havaların ısınmasıyla  fiyatlar düştü. Kira giderlerimiz çoğaldı. Halkın bize tepki vermesi yanlış. Biz aldığımız fiyata satıyoruz. Pazar işi belli yerlerde yapılırsa enflasyonda düşecek ve böyle sorunlarla karşılaşılmayacak.

FİYATLAR İYİ

Sedat Kılıç: Seneden seneye daha çok fiyatlar yükseliyor .Geçen sene  daha yüksekti şuan biraz daha iyi üretim olmadığı için fiyatların bu kadar yüksek olması normal. ülkede tarım,hayvancılık ve inşaat sektörü durdu. Sebzede ve meyvede düşüşler var .

Pazara akşam uğruyoruz

Fiyatların “el yaktığını” ifade eden kimi yurttaşlar, akşam saatlerinde yapılan elli kuruşluk indirimler için pazara gün içinde uğramadıklarını, daha geç saatleri tercih ettiklerini ifade ediyor.

YÜZDE 100 ARTIŞ

Alışveriş yanına yaklaşıp durumun nasıl olduğunu sorduğumuz  ev hanımı  Özgül Çetinkaya , geçen yıl ile bu seneki fiyat artışlarının arasında ki farkın  yüzde 100’ün üzerinde bir artış yaşandığını ifade ediyor. Önceden bir üründen üç kilo alabilen yurttaşların artık bir kiloyu bile güçlükle alabildiğini ifade eden  Çetinkaya , “Devlet büyüklerimiz çıkıyor, ‘kriz yok’ diyor ama biz pazardan bile bir şey alamıyoruz. Sadece ben değil, burada 500 kişi varsa 300’ü hiçbir şey alamıyor” diyor.

FİYATLAR ORANTISIZ

Alışveriş için geldiği pazardan neredeyse eve eli boş döndüğünü belirten  Nuran  Güneş, krizin ardından bazı satıcıların fiyatlarda “orantısız” artışa gittiğinden şikayetçi: “Herkes fırsatını kolluyor, ‘Nasıl olsa ihtiyacı var. çok olmasa da az alacak’ diyor. Ben alacağım şeyleri azalttım. Turşu kuramadım. Gündüz bir dolandım pazarı, bir şey alamadım, akşam geldim. Para yetmiyor. Bizim gibiler ne olacak? Maaşlar yetmiyor.

VATANDAŞ ALAMIYOR

Cezayir İner: Her şey pahalı vatandaş alamıyor. Geçen sene daha kötüydü bu sene de aynı, düşmesi gerekirken daha da yükseliyor. Tarım olmadığı için meyve ve sebze çok yetiştirilemiyor. Bu da pazara yansıdığı için vatandaş da alamıyor.Fiyatların denetimsizlik nedeniyle yüksek oranlara ulaştığını ifade eden   İner,  “Fiyat dengesi yok. Rastgele fiyat belirliyorlar. Tarladan 2  liraya alıyorlar. Buraya geliyorlar 5-6  liraya satıyorlar. Pazar da olmasa, aç kaldık. Manavların hiç yanına yaklaşılmıyor.

ATEŞ PAHASI

Dilek Demir: Asgari ücretle geçinmeye çalışıyoruz. Enflasyon yüksek,pazarda fiyatlar ateş pahası kimse evine meyve ve sebze götüremez oldu. Eskiden böyle değildi tarım vardı hasat çoktu şimdi tarımda yok hasatta yok. “Üç liralık mal beş lira oldu. Beş liralık mal on lira oldu. İki alıyorsan bir tane, bir tane alıyorsan yarım alıyorsun. Marketler de aynı durumda. Fiyatlar aldı başına gitti. Şu zamanda bir liraya yiyeceğimiz domates on lira. İki liraya,  İki liraya, üç liraya yiyeceğimiz üzüm 5-6 lira. Hangi birini anlatayım.   Huriye  Nur ÇAKIR

Bu haber toplam 439 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


 

 

Evren TV Programlar