SRT Yayın Akışı - 14.12.2019
Son Dakika

SÜT DİŞİ DEYİP GEÇMEYİN22 Temmuz 2019 - 13:10, Pazartesi

Diş Hekimi Gonca Dikmen, çocuklarda erken süt dişi kaybının birçok probleme neden olabileceğini söyledi.

SÜT DİŞLERİNİ KÜÇÜMSEMEYİN

Süt dişlerin hakkında bilgilendirmelerde bulunan  Diş Hekimi Gonca Dikmen, “Süt dişleri nasıl olsa değişecekler pek fazla önemsenmemektedir. Ancak ortalama bebeklikten 2,5-3 yaşına kadar tüm ağızda beliren süt dişleri, 12-13 yaşına kadar ağızda kalır. Çocuğun beslenmesinde ve yerine gelecek daimi dişlere yer tutması açısından süt dişleri büyük önem taşır. Çürüklerden ya da başka nedenlerden dolayı erken kaybedilen süt dişleri, birçok probleme neden olur. Ortodontik (çapraşıklık) problemlerinin başlıca nedeni erken süt dişi kaybıdır. Zamanından önce kaybedilen tek bir süt dişi bile, daimi dişlerin çapraşık çıkmasına neden olabilir. Çünkü diş değişimi belli bir düzen ve ahenk içinde gerçekleşen bir durumdur. Küçük bir dolgu ile ağızda tutulabilecek bir süt dişi bile çocuğun ileriki yaşlarında ortodontik tedavi (tel tedavisi)  görmesine engel olabilir” dedi.

SAĞLIK AĞIZDA BAŞLAR

Süt dişleri sağlığının çocuğun genel sağlığını da etkilediğini belirten  Dikmen, “Süt dişlerindeki problemler çocuğun rahat beslenmemesine, konuşma ve fonasyon bozukluklarına, ağız kokusuna neden olabilir. Bu da çocuğun genel sağlığı ve sosyal hayatına etki edebilir” şeklinde konuştu.

KONTROLLERİ AKSATMAYIN

Dikmen son olarak ise şunları kaydetti: “Diş değişim sürecindeki çok küçük müdahaleler büyük problemlerin önüne geçer. Çocuklarımızın ağız bakımını ihmal etmemeliyiz. Mutlaka 6 ayda bir diş hekimine kontrol ettirmeliyiz. Tüm alışkanlıkların başlangıcı çocukluk dönemidir. Bu nedenle fırçalama alışkanlığını çocuklarımıza kazandırmalıyız. Süt dişlerinde oluşacak en ufak renklenmelerden şüphelenip diş hekimine başvurmalıyız. Çünkü problemler büyüdüğünde çocukların ve ailelerin diş hekimi korkusu da büyüyor. Düzenli kontroller birçok sorununun önüne geçer.” Huriye Nur ÇAKIR

Bu haber toplam 884 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


 

 

Evren TV Programlar