SRT Yayın Akışı - 25.02.2020
Son Dakika

‘KÖY OLARAK KALSAYDIK’29 Temmuz 2019 - 10:31, Pazartesi

Haberin Fotoğrafları

Yazı İşleri Müdürümüz Saim İşçi, Uzunköy Mahalle Muhtarı Ali Turhan’a mahallenin sorunlarını sordu. Muhtar Turhan, “Bizler köy iken mahalleye dönüştük. Şu anda köy statüsünde belli bir şeylerden faydalanıyoruz. Fakat bir referandumum yapılsa burada yüzde

Kendisini  kısaca tanıtan Serdivan Uzunköy  Mahalle Muhtarı Ali Turhan, “1968 doğumluyum Ortaokulu mezunum. 1990-2005 yıl arası Adapazarı Şeker Fabrikasında çalıştım. Daha sonra fabrika özelleştikten sonra valilikte görev aldım. Evliyim 2 çocuk babasıyım. 1 tane torun sahibiyim. 2019 seçimlerinde ilk muhtarlık görevime başladım. Bundan önceki dönemde azalık yaptım. Bu seçimde aday olarak kazandım” dedi.

 EN BÜYÜK SORUN ALTYAPI

Mahallenin temel sorunlarından da bahseden Muhtar Turhan, “Mahallem 245 hane olup 722 nüfusumuz var. Bunun 365’i bayan 407’si erkek seçmenimiz var. Mahallemizin en temel sorunu altyapıdır. Bunun yanı sıra tabiî ki su kanallarında yaşanan problemlerden dolayı yağışlı havalarda bu bölgemizde sel felaketi yaşamaktayız. Bununla ilgili belediyeye ilettik. Bize su taşkınları ile ilgili bir komisyon kurulacağını ifade ettiler. Önemli olan zararı nasıl daha azaltabiliriz. Mesela bin dönüm arazi zarar göreceğine 900 dönümü nasıl kurtarabiliriz diye mücadele etmeliyiz. Mahallemizde çok az sayıda tarımla uğraşan kesim var. 15-20 haneyi geçmez. Bir çok gencimiz fabrikalarda çalışıyor. Ayrıca her hanemizde 2-3 dönüm fındık bahçeleri var.

 SOSYAL ALAN YOK

Mahallemizde sosyal alan olarak 3 tane kahvehanemiz ve 2 tane ibadet olarak Camimiz var. Bunların dışında sosyal alanımız yok. Bizim en büyük ihtiyacımız ise düğün cemiyetlerin yapabileceği bir düğün salonu lazım. Köy yerlerinde yapılan cemiyetlerde, yerleşimler çok yakın olduğundan dolayı insanların daha rahatça görüşebildiği alanlarda buluşurdu. Ama şimdi salonlarda sıkışık bir ortamda bir araya geliyorlar. Bizler köy iken mahalleye dönüştük. Şu anda köy statüsünde belli bir şeylerden faydalanıyoruz. Fakat bir referandumum yapılsa burada yüzde 95’i mahalle olmayı kabul etmeyeceğine inanıyorum. Buranın köy olmayı tercih ediyoruz.

ULAŞIM SIKINTISI YOK

Mahalle olduğunda insanların burada bazı sıkıntılar yaşayacağını inanıyorum. İmar konusunda mesela Alandüzü Mahallesi’nde imar konusunda bazı sıkıntılar yaşadılar. Komşu komşu birbiriyle düşman oldular. Mahalleye dönüştüğümüzde sanki özgürlük alanlarımız kısıtlama olacağı endişesi içersindeyiz. Köyümüzün altyapısı çözülürse en azından yaşanabilir bir mahalle olur. Çünkü mahallemiz çok güzel. Yani diyebilirim ki bu bölgenin en güzel mahallesinden birisidir. Meralarımız var. Yeşil alanlarımız çok. Arazimiz düz. Ulaşım sıkıntımızda diyebilirim ki hiç yok. En büyük sıkıntımız sadece altyapıdır. Doğalgazımız yok ama 1-2 içersinde gelir inşallah” dedi. 

Bu haber toplam 765 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar