SRT Yayın Akışı - 06.07.2020
Son Dakika

 

METRUK BİNALAR YIKILMALI İSTİSDAM YARATILMALI5 Ağustos 2019 - 09:17, Pazartesi

Haberin Fotoğrafları

Vatandaşlar, çeşitli olayın meydana geldiği metruk binaların topluma zarar verdiğini belirterek, biran önce yıkılmaları veya onarılmaları gerektiğini dile getirdiler.

Sokağın nabzını tutan Stajyer muhabirimiz Selin Sarıkurtbay, vatandaşlara “Şehirlerdeki metruk binalar ile ilgili ne düşünüyorsunuz? Sizce  Sakarya’nın en büyük sorunu ne” sorusunu yöneltti. İste aldığımız  cevaplar. 

KULLANIŞLI BİNALAR yapılmalı

Davut Çiftçi: Şehirlerdeki metruk binaların yıkılıp yerine yenilerinin yapılması daha iyi olacaktır diye düşünüyorum. Çünkü çevrenin görünümü açısında pek hoş durmuyor. Hem de birçok tehlikeye yol açabiliyor. Ayrıca bu metruk binaların çok farklı amaçlarla kullanıldığını da görebiliyoruz.Metruk binaların yıkılması gerektiğini yerine daha kullanışlı bina yapılmalı veya gençlerin ve bireylerin kullanabileceği kütüphane, kafe tarzı yerler ve kültürel anlamda kullanılabilecek bina şekline getirilebilir.Sakarya’da eksik olarak gördüğüm fazlasıyla şeyler var birincisi insanlık yok ve yolları problemli görüyorum.

YETERLİ DEĞİL

Bayram Keleş: Eski binaların yıkılıp tekrar yerine daha sağlam depreme dayanıklı binalar yapılması gerekiyor. Metruk binaların koruma altına alınması gerekiyor. Çünkü bu binalar zararlı madde kullanan veya evsiz insanlarla dolu. İnsanlar yolda rahatlıkla yürüyemiyor. Valimizin bu binalara bir çözüm bulması gerektiğini düşünüyorum. Otoparkların yeterli olduğunu düşünmüyorum çocukların oynaya bileceği yeterli kadar park yok, altyapı problemlerimiz var ve bunlar için hala bir çözüm bulunamadı.

BAŞKA ŞEKİLDE DEĞERLENDİRİLEBİLİR

Sedat Kılıç: Metruk binaların onarılması gerektiğini düşünüyorum. Çünkü gençler artık o binalarda uyuşturucu, alkol kullanıyor. Bu durumda bizim toplumumuza zarar verdiği için yıkılması gerekiyor. Yıkım kararı olmasına rağmen elden geçirilmedi mültecilere ve öğrencilere kiralıyorlar. Valimizin bu binalara bir çözüm bulması gerektiğini düşünüyorum.

Gençlerimiz işsiz, üniversite mezunlarımız dahi iş bulamıyor. Bu nedenle şehrimizde istihdam eksikliği olduğunu düşünüyorum. Mutlaka fabrika kurulmalı.

 GEÇ KALINDI

Tural Ercan: Metruk binalar yeni kentleşme ve emniyet açısından çok büyük bir sorun.  Metruk binaların yıkılması veya tekrar yapılması için geç kalındı.Şuan bunu yapabilecek bir kadro göremiyorum binaların yerine kütüphaneler açılabilir veya başka bir şey için kullanılabilir. Sakarya da çok fazla eksik var saygı yok, kültür denen bir şey kalmadı ve medeniyet eksiklikleri var. Her şeyden önce hiyyen konusunda eksiklikler var. Sokaklarda hep çöp ve yerlere tüküren insanlar mevcut. Bunun için eğitimli olmak ve çalışmak gerekiyor. 

METRUK BİNALAR TEHLİKELİ

Suat Ercan: Metruk binaların her türlü insanın girebildiği bir yer olduğu için tehlikeli olduğunu düşünüyorum.  Bunun için tek çözüm bu binaların yıkılması gerekmektedir. Metruk binalar yeni kentleşme ve emniyet açısından çok büyük bir sorun. Kültür denen bir şey kalmadı. Otopark sorununa çözüm bulunmalı. Ücretsiz otoparklar yapılmalı. Ayrıca eğitim çalışmalarına daha fazla önem verilmeli. Sakarya  gerilere düşmeye devam ediyor.

 TİYATRO SALONU

Ahmet Yıldız: Bazı kişilerin metruk binalara gidip zararlı maddeleri kullandığını görüyoruz ve duyuyoruz. Ayrıca doğal afetler sonucu çevreye çok zarar verecektir. Bu yüzden bu binalara Yıkılması gerek. Fakat yıkıldıktan sonra arazinin boş kalması değil de yerine daha kullanışlı binalar veya vatandaşların oturup sohbet edebileceği kafe tarzı yer,kütüphane ve tiyatro salonu şekline getirilebilir. Eğlence mekanları yapılabilir  fazlasıyla kavşak var bunu yerine yollar genişletilebilir.

ETKİNLİK YOK

Yunus Çıtlak: Bu binalarda birçok olay ile karşılaşıyoruz. Uyuşturucu ve alkol gibi her şeyi bu binalarda rahatlıkla kullanıyorlar ve çevreye de zarar veriyorlar. Bu yüzden şehirlerdeki metruk binaların yıkılmasını istiyorum. Eski binaların yerine yeni bina yapılması gerekiyor. Daha dayanıklı depreme de zarar görmeyecek binalar yapılmalı, Sakarya da hem çocukların hem de gençlerin yapabileceği etkinlikler çok az mesela meydan yapıldı sadece oturmak için yerler var oda yeterli değil. Birkaç tane oturacak yer var başka şekilde değerlendirilebilirdi.

GÖRÜNTÜ BOZUKLUĞU

Süleyman Emre Çetin: Metruk binalarla ilgili mutlaka Büyükşehir Belediyesi'nin alacağı önlemler vardır diye düşünüyorum. Şehir için çok büyük bir sıkıntı olarak görüyorum.

 Depreme dayanıklı değiller yıkılıp yerine daha dayanıklı binalar yapılabilir ve görüntü bozukluğu da var. Öğrenciler için etkinlikler yapılmıyor. Servis ve yol sıkıntıları var yeterli kadar kütüphane yok, meydan yapıldı buraya fakat kültürel alanda bir şey göremiyoruz.

EKSİK ÇOK

Berivan Yakut: Metruk binaları şehrin yapısını ve kimyasını bozduğu için gereksiz betonlaşma olarak görüyorum.  Sakarya’da yıkılıp tekrar inşa edilmesi gereken çok fazla bina var. Bunlar hakkında yapılan bir çalışma yok.Sakarya’da eksik olarak gördüğüm çok fazla şey var. Gelen Belediye Başkanları çok fazla vaatle gelip sadece o makamda oturuyorlar. Kültürel olarak çok gerideyiz insanlık olarak ta gerilemeye devam ediyoruz.

RESTORE EDİLMELİ

Harun Oğurlu: Bu binalar depremde kalan binalardır. Bunların restore edilmesi gerekiyor. fakat kimse ilgilenmiyor.Sakarya’da eksik çok var. Kültürel anlamda,insanlık konusunda , sokaklarımız dar ve araç park yerleri yetersiz. Bunun için çalışmaların yapılması gerektiğini düşünüyorum. Ayrıca Sakaryaspor’u süper ligde görmek istiyoruz.çok fazla mülteci var bunlara da biran önce önlem alınmalı diye düşünüyorum.

Bu haber toplam 807 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

 

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar