SRT Yayın Akışı - 06.06.2020
Son Dakika

BAYRAM GELMİŞ NEYİME!10 Ağustos 2019 - 07:25, Cumartesi

Haberin Fotoğrafları

Stajyer muhabirlerimiz Kübra Akçay ve Çağla Özpehlivan, vatandaşlara “ Bayram alışverişi yaptınız mı? Kurban kesek misiniz?” sorusuna cevap aradılar. Vatandaşlar, Kurban Bayramı öncesi alışveriş merkezleri, cadde ve sokaklara akın ederken, fiyatlardaki

PARA YETİŞMİYOR

Seyfi Kırgız: Bu sene alışveriş yapmadık, çünkü para yetiştiremiyoruz. Ekonomik krizden dolayı fiyatlar yükseldi. Yükseldiği içinde alışveriş yapmak çok zor oluyor. Aslında evde herkes çalışıyor ama yinede parayı yetiştiremiyoruz. Kurban kesemeyecektik ama birikmiş bir miktar paramız var o para sayesinde kesiyoruz.

YÜZDE 5 ZAM YAPILDI

Arif Efe: Emekliyim 22 sene oldu yaş 72. Yarın 1000 TL ikramiye verecekler maaş yok 4 gün bayram tatilinde yetiştirmeye çalışacağız bu yüzden alışveriş nasıl yapalım. Ben sigorta emeklisiyim 22 senedir yüzde 5 zam yapıldı bu yüzden de zar zor yetiştiriyoruz. Biz oğlumla yaşıyoruz o bana eşimden hatıra bu yüzden Arife günü sadece ona alışveriş yapacağız.

FİYATLAR ÇOK UÇUK

Batuhan Tosun: Maalesef alışveriş yapamadım, öğrenci olduğum için zaten şartlar kötü bu yüzden de geçimi de zor. Bu devirde öğrenci olmak gerçekten kolay değil, herkesin bayram alışverişini yapabileceğini düşünmüyorum. Çünkü geçen yıllara göre vergiler yükseldiği için fiyatları çok uçuk buluyorum.

MAAŞLAR YETİŞMİYOR

Ayşenur Beyan: Ben genel olarak bayramda alışveriş yapmam çünkü her yer çok kalabalık oluyor ve bende kolay beğenen bir insan değilim. Fiyatlar bütçeye göre değişiyor, uyguna da var pahalıya da ama genel olarak ekonominin durumu kötü olduğu için insanlar maaşlarını yetiştiremiyor. Yeni bir işletme kuruduğumuz için de bu sene kurban kesemiyoruz maalesef.

KURBAN BÜTÇEMİZİ ZORLADI

Gülnur Demir: Bayram alışverişi yapamadık çünkü fiyatlar aşırı yüksek malum ekonomik kriz bizi de zorladı, özellikle tesettürlü bayanlar için bir kıyafet 100 TL den başlıyor durum böyle olunca baştan aşağı giyinemiyorsun, ufak tefek alışverişler yapıyorsun. Kurban keseceğiz ama o da bütçemizi çok zorladı sıkıntı çekerek kesiyoruz.

FİYATLAR GAYET NORMAL

İbrahim Müftüoğlu(esnaf) : Şu anda bayram alışverişi yapmaya vaktim olmadı ama kısmetse yapacağım. Fiyatlar gayet normal, giyimde şuan fazla pahalılık yok. Halk şu anda ekonomik sıkıntı da olduğu için ücretler onlara fazla geliyor. Bu sene mümkünse de kurban kesmeyi düşünüyoruz ama geçen yıllara göre fiyatlar yüksek olduğu için halk kurban keserken zorlanabilir.

ALIŞVERİŞ YAPAMADIM

Bayram Tandoğan: Fiyatlardan dolayı bayram alışverişi yapmadım öğrenciyim  aldığım krediyi anca okul masraflarına yetiyor. Genel olarak bakacak olursak çalışan bir insana göre de fiyatlar oldukça yüksek. İnsanlar almakta zorunlu olduğu için bazen fiyatları şişirenler olabiliyor. Bu sene kurban fiyatları da oldukça uçuk olduğu için küçükbaş hayvan kesmeyi düşünüyoruz.

PARA HARCAMAYA KORKUYORLAR

Kemal Sezgin: Bayram alışverişi yaptım. Kendim zaten mağaza sahibiyim. Bu dönem satışlar oldukça yüksek insanlar yemekten çok kıyafete para harcıyor artık. Benim mağazamda da fiyatlar uygun olduğu için halkın tercih ettiği bir işletmeyim. Genel olarak ekonomi durumu çok bozuk. Millet para harcamaya korkuyor.

ET YİYEMİYORUZ

Selehattin Kayıkçı: Bayram alışverişi de ne? Paramı var?  Bayram mı var? Fiyatlar dudak uçuklatıyor. Genellikle indirimleri takip ediyorum ama  yinede Kendi bütçeme göre kıyafet bulamıyorum. Akşama kadar karton topluyorum 30 lira sigara parasına bile yetmiyor. Kurban geldi et yiyemiyoruz. Kurbanım yok. Alayım desem  etin kilosu da çok pahalı

BİZDE BAYRAM YOK

Emine Gül: Bayram alışverişi yapmadım. 18 yıldır evliyim daha bir bayram kendime bir şey almadım. Bizim durumumuz zaten kötü ben çalışıyorum ama aldığım maaşı kendime değil de yaşlı anne ve babasına bakmak için orta okuldan ayrılan ve çalışırken iki parmağını makineye kaptıran genç kardeşim için çalışıyorum .Bizde bayram yok.

FİYATLAR OLDUKÇA YÜKSEK

Nuray Keskin – Aylin Keskin: Bayram alışverişi yaptık bayram için fiyatlarla oynanmış her zamanki  gibi.  Fiyatlar geçen yıla göre oldukça yüksek. Esnaf kazansın diye cadde ve sokakları geziyorum. Genellikle indirimleri takip ediyorum Kurbanda keseceğiz ama onun fiyatları da oldukça yüksek olduğu için bütçemizi biraz zorladı.

TEK MAAŞLA GEÇİNİYORUZ

Halis – Yasemin Değer: Bayram alışverişi yapamadık. İki tane üniversitede okuyan çocuğumuz  var Onların ihtiyaçlarını ve okul masraflarını ancak karşılaya  biliyoruz. Tek maaşla geçiniyoruz fiyatlar zaten  çok yüksek . Kurban fiyatları da geçen sene bin .850 TL ye kestiğimiz kurbanı bu sene 2bin 250 TL  kesiliyor.

FİYATLAR OLDUKÇA YÜKSEK

Nurdan Karaman: Sadece çocuğuma bayram alışverişi yaptık. Çocuğuma alışveriş yaparken bile fiyat konusunda oldukça zorlandık. Kurban  kesemiyoruz. Tek eşim çalışıyor aldığı maaşla da anca evi geçindirebiliyoruz. Bayram havasını çok seviyorum. Eskiye özlem olsa da şimdi ki bayramlar da güzel.

Bu haber toplam 870 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar