SRT Yayın Akışı - 19.02.2020
Son Dakika

DEPREM ŞEHİTLERİ MEZARLARI BAŞINDA YAD EDİLDİ17 Ağustos 2019 - 17:50, Cumartesi

Haberin Fotoğrafları

17 Ağustos 1999 yılındaki Marmara depreminde hayatını kaybeden Sakaryalılar, Serdivan Deprem Şehitliği'nde düzenlenen anma programı ile yad edildi.

Programda konuşan  Başkan Yusuf Alemdar, "Acılarımızın her gün yaşandığı, aklımızdan çıkmadığı bir gün. O günün acılarını unutmak mümkün değil ama o günün acılarıyla kalarak ta yaşamak mümkün değil. Afetler yaşanmadan afete karşı önlem almayı artık hem devlet hem millet olarak kavramalıyız" dedi.

ACILARI UNUTMAK MÜMKÜN DEĞİL

Marmara depreminin üzerinden 20 yıl geçmesine rağmen anıların teze olduğu ve acıların her gün yaşandığı, akıllardan çıkmayan bir gün olduğunu dile getiren Serdivan Belediye Başkan Yusuf Alemdar, “17 Ağustos 1999 depreminin ardından 20 yıl geçti. Çok uzun bir süre gibi gelse de anıların taze olduğu ve acılarımızın her gün yaşandığı, aklımızdan çıkmadığı bir gün. Allah ölenlere rahmet eylesin, o günün acılarını unutmak mümkün değil ama o günün acılarıyla kalarak da yaşamak mümkün değil. Temennimiz, derdimiz şu ki; bu bölge özellikle ülkemiz afet bölgesi, depremlerin, sellerin ve yangınların çok yoğun yaşandığı bir bölgede yaşıyoruz.

ACILARINI PAYLAŞIYORUZ

Bu bölgede olduğu zaman değil olmadan önlem almayı, olmadan tedbir almayı, afetler yaşanmadan afete karşı önlem almayı artık hem devlet hem millet olarak kavramalıyız. Onun içindir ki bizde Serdivan Belediyesi olarak bütün afetlerin yaşanmadan, olmadan, can ve mallarımızı kaybetmeden afetlerin olmadan önce önlenmesi adına çalışmalarımızı yoğunlaştırarak, insanlarımızı bilgilendirmeye, bilinçlendirmeye çalışıyoruz. Tarifi mümkün değil, kolay değil. Yakınlarını kaybeden hemşehrilerimiz var burada hala 20 yıl önceki anıları, duyguları yaşıyor. Biz de onlarla beraber o günü birebir yaşamış insanlar olarak onların acılarını paylaşıyoruz. Ölenlere Allah’tan rahmet diliyoruz, burada ki kalan yakınlarına da sabır diliyoruz. Allah bir daha böyle bir afet böyle bir durumu yaşatmasın. Afetlere hazırlıklı ve afet olmadan önlem almayı becerebilen millet olmayı Allah nasip etsin diyorum” diye konuştu. 

AFETLERE KARŞI DAHA HAZIRLIKLIYIZ

Deprem sonrasında alınan tedbirler sonrasında olabilecek afetlere karşı daha güçlü olduklarını belirten Serdivan Kaymakamı Muhsin Çatmadım, "Bize düşen depremlere hazırlıklı olmak. Bunun için gereken şeyleri hem bireysel anlamda hem de resmi kurum ve kuruluşlar olarak yapmak, hazır olmak. 20 bine yakın insanımızı kaybettiğimiz Marmara depremi sonrası derslerin çıkardık. Yapılması gereken hususları tekrar değerlendirdik ve mevzuat yönünden gereken değişiklikler kısa sürede yapıldı. Daha sonra da yine gerekli adımlar atılmaya devam edildi. AFAD yeni baştan teşkilatlandırıldı. Şimdi bu tür afetlere karşı daha güçlüyüz. Devlet olarak kurum ve kuruluşlar olarak daha hazırlıklıyız. İnşallah bir daha yaşamayız ümidini hep beraber paylaşıyoruz” dedi.

KARANFİL BIRAKTILAR

Serdivan Belediyesi, 17 Ağustos 1999 Marmara depreminin 20'nci yıl dönümü dolayısıyla Serdivan Deprem Şehitliği'nde anma programı düzenledi.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan anma programında depremde yakınlarını kaybeden bazı vatandaşlar duanın edilmesi sırasında gözyaşlarına hakim olamadı. Anma töreninin sonunda katılım gösteren vatandaşlara helva ve su ikram edilirken Serdivan ilçe Kaymakamı Muhsin Çatmadım ve Serdivan Belediyesi Başkanı Yusuf Alemdar deprem şehitlerini mezarları başında ziyaret ederek karanfil bıraktı Saim İŞÇİ

Bu haber toplam 146 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar