SRT Yayın Akışı - 20.02.2020
Son Dakika

VELİLERE KÖTÜ HABER22 Ağustos 2019 - 11:10, Perşembe

Öğrenci servisleri, yurtlar ve kırtasiye malzemelerine gelen zamlar, 2019-2020 Eğitim-Öğretim dönemi öncesi velileri kara kara düşündürüyor.

EĞİTİM MASRAFLARI

2019-2020 Eğitim-Öğretim döneminin başlamasına kısa bir süre kala veliler kara kara düşünmeye başladı. Son zamanlarda iğneden ipliğe gelen zamlar, eğitim masraflarına da yansıdı. Öğrenci servislerine, yurtlara ve kırtasiye malzemelerine zam geldi. Sakarya’da okul servisi ücretleri, geçtiğimiz yıla oranla yaklaşık yüzde 20 civarında arttı.

ÖĞRENCİ SERVİSLERİ

UKOME’den artan maliyetleri gerekçe göstererek zam talebinde bulunduklarını belirten Sakarya Otobüsçüler ve Servis Araçları Esnaf Odası Başkanı Cevat Demir, “Geçen yıl en kısa mesafe ücreti 130 TL iken, yeni tarifeyle bu rakam 150 liraya çıktı. Yardımcı hostes kullanan araçlar için ise geçen yıl 55 TL olan ücret 65 TL’ye yükseldi” dedi.

KIRTASİYE MALZEMELERİ

Öte yandan defter, kalem, çanta gibi başlıca kırtasiye malzemelerinde de ücret artışı yaşandı. Kırtasiye malzemeleri, geçtiğimiz yıla oranla yüzde 25 civarında zamlandı. Bu yıl lisanslı okul çantası konusunda, üretimin az olması nedeniyle büyük problem yaşanacağı bunun da fiyatlara yansıyacağı öğrenildi.

YURT ÜCRETLERİ ARTTI

Üniversite öğrencileri bir yandan kayıt telaşı yaşarken, bir yandan da barınma sorununu çözmek için çaba sarf ediyor. Devlet yurtları için kayıt süreci devam ediyor. Yurt fiyatları ise geçtiğimiz yıla oranla yüzde 20 zamlandı. En düşük yurt ücreti 168 TL’den, 200 TL’ye yükseldi. Devlet yurtlarında 285 TL olan en yüksek yatak ücreti de 340 TL oldu.   Saim İŞÇİ

Bu haber toplam 276 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar