SRT Yayın Akışı - 02.06.2020
Son Dakika

CEZALAR AĞIRLAŞTIRILSIN31 Ağustos 2019 - 06:31, Cumartesi

Vatandaşlar, günümüzde artan kadına yönelik şiddet ve cinayetlerin sebebi ekonomik ve psikolojik nedenler olarak gösterilirken, cezalarında daha ağırlaştırılması gerektiğini ifade ettiler.

Türkiye, 10 yaşındaki çocuğunun önünde eski eşi tarafından katledilen Emine Bulut'un "ölmek istemiyorum" haykırışları ile bir kez daha sarsıldı. Kadına yönelik şiddet bir kez daha Türkiye gündeminin en üst sıralarına yükselirken, kamuoyu bu konuda kalıcı bir çözüm bekliyor. 2019’un ilk 7 ayında, kayıtlara geçen 245 kadın cinayeti  yaşandı. Sokağın nabzını tutan stajyer muhabirlerimiz Çağla Özpehlivan ve  Kübra Akçay,  günümüzde artan şiddet ve cinayetlerin sebebi sizce nedir? sorusuna yanıt aradı.

KADINLAR HAKLARINA SAHİP ÇIKIYOR

Bahadır Cantımar: Kadınlar artık eski zamanlara göre daha bilinçli olduğu için haklarını korumaya, sahiplenmeye başladı. Eşitliği bilip savundukça toplumda bulunan zıt görüşlü insanlar yani kadının susmasını gücün hep erkekte olmasını isteyen topluluk kaygılanmaya başladı. Bunun sonucunda ise şiddet, cinayet gibi olaylar oldu.

KADIN VE ERKEK EŞİTTİR

Yusuf İslam Genç: Topluma göre herkesin yeri bellidir. Kadın susar, çocuk bakar, yemek yapar ve kocasının ağzından çıkan her şey emirdir. Hele biri olmasın o zaman başlar kavga gürültü. Kadınlar robot değildir, erkek ve kadın eşittir.  Bu algıyı artık insanlara nasıl kabul ettireceğiz bilmiyorum. İyi hal indirimi çıkmış birde, insan canı bu kadar ucuz olamaz.

DİZİLER ŞİDDETE ÖZENDİRİYOR

Doğukan Aşık: Erkekler kadınlara eşya muamelesi yapmayı ne zaman bırakırsa o zaman toplumumuzda şiddet ve cinayet gibi bir algı kalmaz. Diziler ve haberler de önemli rol oynuyor tabi. Çevremizde sanki hiç bu tür olaylar yokmuşçasına bir de bunu televizyon programlarına yansıtmaları da şiddete özendirici bir hareket olabilir.

CEZA SİSTEMİ DEĞİŞSİN

Semih Azaklı: İnsanlar sırf istedikleri olmadığı için, kadınların kendi ayakları üstünde durmasını istemediği için her gün bir cinayet gerçekleşiyor. Her geçen gün bir kadın ölüyor ve cinayeti işleyen insan iyi hal indirimiyle dışarıda. Bence tek suçlu toplum değil, ceza sistemimizin acilen değişmesi gerekiyor.

KADIN DA BİR BİREY

Erdem Açıkgöz: Sorun şu ki kadınlar toplumumuzda bir birey olarak görülmüyor. Bütün sorun bu da değil erkekler bir üstünlük sağlama çabasına bürünmüş durumda. Kadınlar hakkını savunmasın. Toplumda bir yeri olmasın hep bastırılmış bir karakterleri olsun istiyorlar. Böyle olmayınca da gelsin cinayetler ve şiddetler.

İYİ HAL İNDİRİMİ OLMASIN

Sezer Yavuz: Bu devirde Kadınlara uygulanılan şiddet, toplumumuzun cahil kaldığını gösterir. Kendinden fiziki açıdan güçsüz bir insana gücünü göstermek kadar kişiliksiz bir davranış daha göremiyorum. Ne yazık ki toplumumuz da böyle davranışların hak ettiği bir ceza sistemi de yok. Bu konularda İyi hal indirimine kesinlikle karşıyım.

CEZA SİSTEMİMİZ YETERSİZ

Mustafa Uğur: Toplumumuzda kadına şiddet vardı zaten ve gün geçtikçe de artıyor. Dur diyen bir ceza sistemimiz de yok. Devletin en kısa zamanda artık önlem alması gerekiyor. Bir kadın şiddetten kaçıp polise sığınıyorsa geri çevrilmemeli yaralama ve darp yoksa bir şey yapamayız denmesin. Kadınlar korkuyla ölmeyi beklemesin.

KADINLAR HER ALANDA OLMALI

Fidan Kale: İnsanların düşünce yapısını değiştirmeyip hala gerici bir zihniyetle düşünüyor olmaları. Aynı zamanda eğitime karşı geliyor olup cahil kalmayı seçiyorlar. Kadınların bilinçlenip toplumda bir yer sahibi olmalarını kaldıramayan bu topluluk şiddet ve cinayet gibi yollara başvuruyor.

YAPANIN YANINA KAR KALIYOR

Zakir Tüylüoğlu: İnsanlar gittikçe çizgisinden çıkıyor artık. Kimse kimsenin umurunda değil. Artık öyle bir devirdeyiz ki herkes ceza alıp almayacağını umursamadan her şeyi yapabiliyor. İnsanların psikolojisinin bozulduğunu düşünmeye başladım artık. Kadınlar evden çıkmaya korkar oldu çünkü ortada bir ceza sistemi yok, yapanın yanına kar kalıyor.

İDAM GELSİN

Alişan Çınar: Gün geçtikçe kadınlar ölüyor ama kurtarmak için bir çabamız yok. Ceza sistemimiz yeterli olmadığı için, bu cinayetin sahipleri kolayca iyi hal indirimi alıp dışarı çıkarılıyor. Sonrada herkes kokusuzca birinin canına kast edebiliyor. Ceza sistemi bu gibi suçlarda acımasız olmalı, hatta idam geri gelmeli.

KADINLAR ÖZGÜR OLMALI

Ümmühan Büyük: Erkekler kadınların çalışıp ekonomik özgürlüğünü eline almasına karşı çıkıyor. Bunun nedeni bir erkek ekonomik olarak kendinden daha güçlü bir kadının üstünde baskı sağlayamaz. Bu düşünce geri zihniyetli insanların ağrına gittikçe, şiddetin ve cinayetlerin artmasına sebep oluyor. Kendilerini kadınlara kurdukları baskıyla göstermeye çalışan erkekler bilsinler ki biz kadınlar olmazsa birer hiçler.

EN AĞIR CEZALAR VERİLSİN

Göksal Büyük: Bizim eski zamanlarda böyle bir şey yoktu. Kadınları el üstünde tutarlardı,

benim eşim bana karşı çok saygılıydı. Şimdi böylemi erkekler sevdiğimi kıskanıyorum diye kadınların özgürlüklerini kısıtlayıp hayatlarını mahvediyorlar. Sonunda kurtulmak isteyen kadın ya ölüyor ya da şiddete maruz kalıyor. Şiddet, cinayet gibi suçlulara en ağır cezalar verilmeli.

MADDİ YETERSİZLİK

 Suzan  Yılmaz: Bu durum insanlarımızın genel kültür yapısı, geçim sıkıntısı ve eğitim yapısıyla alakalı.  Eğer kişi kendini geliştiremiyor hatta geçim sıkıntısı çekiyorsa kavgalar ve istenmeyen durumlar yaşanıyor. Bu sorunlar ancak ekonominin kalkınması ve eğitim seviyesinin yükselmesiyle düzeltebilir. 

ALTINDA EKONOMİ VAR

 Kadir Ekinci: Eğitimsizlik ve ekonomik sebepler şiddet ve cinayet olaylarını her geçen gün artırıyor. Meselelerinin altında ise ekonomi yatıyor. İnsanların gelir düzeyleri biraz daha arttırılmalı. Suç, dünyanın hiç bir yerinde ortadan kaldırılmaz ama aza indirilebilir. 

CEZA AĞIR OMALI

 Sümer ŞENOL:  Şiddet ve cinayet gibi durumlar, eğitimsizlikten, cahillikten ve cezaların yetersiz oluşundan kaynaklanıyor. Mesela İran'da tecavüze hadım ve idam var. Bu gibi büyük suçlara cezalar ağır olmalı. Bizim cezalarımız caydırıcı değil. Mesela kadına şiddet gibi olaylar genellikle geçim sıkıntısından kaynaklanıyor. Çünkü adam evine bazen ekmek bile alamıyor. Haliyle bunalıp şiddete baş vuruyor.

CEZALAR YETERLİ DEĞİL

Derya Bozkuş: Türkiye'ye idam yasası getirilmeli. Çünkü cinayet, tecavüz ve şiddete karşı verilen cezalar yeterli değil. Zaten sıkıntıların en büyüğü maddi imkansızlıklardan kaynaklanıyor. Bu büyük bir yanlış. Allah'ın verdiği canı kimse almamalı. Bu insanlara psikolojilerine göre eğitim verilmeli.

MADDİ İMKANSIZLIK

Meryem Ayna: Şiddetin en büyük sebebi maddi imkansızlıklar. Para olmadığı zaman insanın psikolojisi bozuluyor ve hiç yapmayacağı şeyleri yapmaya başlayabiliyor. Ülkemizde sevgi ve saygı kalmadı. Her şey eskide kaldı.

EĞİTİM VERİLMELİ

Hacer Cengiz:  Şiddet ve cinayet olaylarının ekonomik sıkıntılardan dolayı artmaya başladığını söylemek gerek. Kişilerin şiddete başvurmaması için bilinçlendirme çalışmaları yapmalı ve bu insanlara destek olmalıyız. Böylece örnek teşkil edecek uygulamalar ile üzücü durumları aza indirebiliriz.

Bu haber toplam 708 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar