SRT Yayın Akışı - 04.07.2020
Son Dakika

 

OKUL SERVİSLERİ GÜVENİLİR OLMALI31 Ağustos 2019 - 07:47, Cumartesi

Haberin Fotoğrafları

Sakarya'da yaşayan vatandaşlar, okul servisi seçerken aracın güvenli olup olmadığı ve şoförün trafik kurallarına uyup uymadığına dikkat ettiklerini söyledi

Gündemden düşmeyen okul servisi olayları ve okul servislerinde yaşanan sıkıntılar bu soruyu sorduruyor ailelere.Çocuğum için servis araçları güvenlimi nasıl bir servis aracı ile çocuğumu okula göndermeliyim,bu seçimi yaparken nelere dikkat etmeliyim gibi sorular anne,babalar için cevap bekleyen sorular.Bu nedenle aileler okul seçiminde gösterdikleri hassasiyeti servis seçimi yaparken de göstermek istiyor. Sakarya 'da binlerce öğrenci 9 Eylül’de ders başı yapacak. Öğrenciler heyecanla okulun açılmasını beklerken, velileri ise okul servisi bulma telaşı sardı.  Stajyer Muhabirlerimiz Çağla Özpehlivan  ve Kübra Akcay , vatandaşlar, “Okul servisi seçerken nelere dikkat ediyorsunuz? Sorusuna cevap aradı

İşte alınan yanıtlar:

ŞOFÖR VE FİRMA ÖNEMLİ

Alev  Ölmezyaşar:  Doğruyu söylemek gerekirse insana güvenmek oldukça zor. Servislere güvenmek daha zor. Haberlerde görüyoruz içinde çocuk unutup bırakıp gidiyorlar. Öncelikle servis seçerken şoförün karakteri ve firmanın kalitesine bakmak önemli. Ben  çocuğumu  güvendiğim servise veriyorum. Şuana kadar bir problem yaşamadık inşallah bundan sonrada yaşamayız.

GÜVENİLİR OLMALI

Sümer Şenol: Son zamanlarda karşılaştığımız olaylarda çocukların servislerde unutulmasına şahit olduk. O yüzden çocuğumu emanet edeceğim kişinin dikkatli ve güvenilir olması gerekiyor. Bunun yanı sıra aracın bakımlı ve sağlam olması gerekir. Şoför  ve  firmayı  iyi araştırmalıyız. Memnuniyet  oranlarını bilmeliyiz. Çünkü en kıymetli varlıklarımızı  onlara teslim ediyoruz.

KALİTELİ HİZMET

Erdal Cengiz: Anne babalar okul servisi seçerken mutlaka güvenlik altyapısına bakılmalı.Çocuğunuzu göndereceğiniz okulun güvenliği kadar servis araçları ve servis şöforü servis hostesi bunların hepsi birbirine bağlı olarak çalıştıkları için haklarında bilgi edinmek davranışlarını takip etmek en doğal hakkınız.

ŞÖFORÜN DİKKATİNE

Eylem Yılmaz: Çocuğumu servise vermiyorum. Yol uzun olduğu için kimseye güvenemiyorum. Ama servise verecek olursam Servis şoförünün deneyimli  ve güvenilir olmasına dikkat ederim. Konu evlat olduğu için de fiyatına pek bakmam. Güvenilir ve kaliteli hizmet vermesi benim için yeterli.

BEN GÖTÜRECEĞİM

Ramazan Güler: Aracım olduğu için çocuğumu servise vermeyeceğim. Çünkü yaşanan olayları gördükçe artık kimseye güvenemiyoruz. Bunun için önlem de alınmıyor. O yüzden kendim götürmeyi tercih ederim.  Ama servise verseydim  servis firmasını ve şoförünü çok iyi araştırırdım.  konu evlat olunca benim için akan sular durur.

GÜVENMİYORUM

Songül  Aydın: Velilerin öncelikle servis hizmetini veren kurum ve sürücülerin, yasal gereksinimleri karşılayıp karşılamadığı konusunda bilgi sahibi olmalı. Medyadan duyduklarımız ve gördüklerimizden dolayı asla kimseye güvenmiyorum. Bu yüzden tercihimiz çocukları kendimiz götürmek. Bunun yanı sıra araçlarda muhakkak hostes olması gerekiyor.

SEÇENEĞİMİZ YOK

Sinem Karabağ: Velilerin, okul servisi sürücüsü ve yardımcısını takip etmesi ve denetlemesininin güvenlik önlemi açısından büyük önemi vardır. Ben firmanın geçmişine, devamlılığına ve serviste hostesin olmasına dikkat ederim. Çünkü ters taraflarda bırakılabiliyor. Nihayetinde çocuk her hatayı yapabilir. Biz ebeveynler güvenmek zorundayız. Başka seçeneğimiz yok.

EN İYİSİ OLSUN

Fidan  Kale: Firmanın toplumda bilinmesine, güvenilirliğine ve şoförün trafik kurallarına uyup uymadığına bakarım. Araçlarda kör noktalar için yerleştirilen kamera sistemleri ve okula yeni başlayanlar için kapı açıldığında çıkan ek basamak olmalıdır. Araçta rehber personel olmalıdır. - Taşıma sınırının üzerinde öğrenci taşınmamalıdır. Çocuklarımız için her şeyin en iyisi olmalıdır.

ŞOFÖRÜN GEÇMİŞİ

Aşkın Korkmaz: : Servisin güvenli olması, koltuk sigortasının ve şoförün geçmişinin iyi olması araştırmak önceliğim olur. Acil durumlarda çıkış camlarının aktif olması gerekir. Kapılar şoför tarafından açılıp kapatılabilecek şekilde otomatik olmalıdır. - Servis aracının camları sabit olmalı ve camların üzerine renkli film tabakası yapıştırılmamalıdır.Çünkü çocuklarımızı emanet edeceğiz.

BİLİNÇLİ OLMASINA

Ceyhun Özpehlivan:  Aracı kullanacak kişiye, içerisinde çocuklarla ilgilenecek olan hostese dikkat ederim. Bu kişilerin her konuda bilinçli olması gerekiyor. Kişi sayısından fazla kişiyi araca almaması gerekiyor. Ayrıca okul yönetiminin firmaları seçerken dikkat etmesi gerekir.

Bu haber toplam 741 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

 

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar