SRT Yayın Akışı - 04.07.2020
Son Dakika

 

OTOPARK SAYISI ARTIRILMALI6 Eylül 2019 - 05:36, Cuma

Haberin Fotoğrafları

Sakarya’da trafik sorununun yeni yolların açılması ve otopark sayısının çoğaltılmasıyla çözülebileceğini belirten vatandaşlar, binalara da otoparklar yapılmasının zorunlu hale getirilmesi gerektiğini ifade ettiler.

 Stajyer muhabirlerimiz Aycan Piroğlu Cemal Hacıoğlu vatandaşlara, “ trafik sorunu sizce nasıl çözülür?" sorusunu yöneltti.

RAYLI SİSTEM GELMELİ

Dursun Sarışın: Adapazarı gelişen bir şehir, nüfusu gittikçe arttı. Her iki aileden birinde araba var. Ben kendi aracımı sattım. Çünkü sabahları arabamla işe gittiğimde, park yeri sorunundan dolayı arabamı koyacak yer bulamıyorum. Bana göre, trafiğe bir çözüm üretilecekse, buraya bazı şehirlerdeki gibi raylı sistem getirmeleri gerekiyor.

BİZE BİLİNÇLİ İNSANLAR LAZIM

Adnan Çorlu: Adapazarı’nda trafik kurallarına, maalesef ki her insan uymuyor. İnsanlarımız bu konuda bilinçsiz. Güzergâhlar yanlış, şehir merkezine dolmuş girişi kaldırılacaktı ama hâlâ kaldırılmadı. Günümüzde insanlar telefon bağımlısı olmuş, trafiğin ve kazaların sebeplerinden birisi de telefonlar. En basitinden kırmızı ışıkta duran araç sahibi telefona dalıyor ve yeşil ışığı fark etmiyor. Bu sefer diğer araç sahipleri de karışıklığa tepki gösteriyor. Bize bilinçli insanlar da lazım.

TRAFİK BÜYÜK SORUN

Behlül Hasanoğlu:  Sakarya’da trafik gerçekten büyük bir sorun. Bunun için yeni bir Ailelerin bir çoğunda, aile bireylerinin her birinin arabası var. Bisiklet getirildi ama bisiklet yolu yok. Yolları genişletebilirler. Serdivan yolu üzerinde alt geçit yapılabilir.  Bu çile yolların sorunuyla da bitmiyor. İnsanların da araba alımını azaltması gerekiyor. İnsanlar rahat yolculuk yapmak istiyor, buna bir çözüm getirilsin.

YOLLAR DAR GELİYOR

Serkan Atlı: Bazı yerlerde kaldırımlar fazla geniş, kaldırımları biraz daraltabilirler. Araba sayısı çok olduğu için, yollar dar geliyor. İnsanlar beklemekten sıkılıp artık varmak istedikleri yerlere gitmek istedikleri için, kornaya basıyorlar. Korna sadece gürültü kirliliğine yol açıyor. Bu işe bir çözüm getirilmediği sürece, trafik sorunu yaşamaya devam edeceğiz. Ayrıca trafik kurallarına uyan ve araç kullanmayı bilen kişilerin trafiğe çıkması gerekiyor.

AKILLI KAVŞAK GETİRİLSİN

Muhammet Tınova: Işıkları tamamen kaldırıp, her kavşağı akıllı yaparlarsa her şey daha güzel olur. Çünkü akıllı kavşaklarda hiç trafik olmuyor, ışıkların olduğu yerlerde trafik oluyor. Akşamları trafiği kontrol altında tutmak isteyen trafik polisleri, işi daha da zorlaştırıyor. İnsanları trafik konusunda bilinçlendirirlerse, trafik sorunu ortadan kalkar. Ayrıca  Park ücreti alındığı için yollardaki araçlar hareket edemez hale geldi

MERKEZE GİRMEKTE GÜÇLÜK ÇEKİYORUM

Recep Demiran: Sakarya’nın trafik sorunları saymakla bitmez. Altyapıda bir değişiklik yok, her gün trafik oluyor. Merkez tarafında çok önemli bir işim olmadığı sürece çevre yolunu kullanıyorum. Çünkü merkeze girmekte güçlük çekiyorum. Serdivan kavşağından yaya geçidini kullanırken bile, karşı tarafa geçerken çok bekliyorum. Otopark alanları da  oldukça yetersiz. Yeni alanların açılması gerekiyor.

DAHA FAZLA PARK YERİ GEREKİYOR

Aslı Dursun: Araçlar kaldırımların üstüne park ediliyor. Hem yoldan geçen diğer arabalar, hem de yayalar zorluk çekiyor. Araba sürenlerin de yaşanan bu sorunlar giderilene kadar, daha fazla zorluk çıkarmadan birbirlerine yol vermeleri gerekiyor. Daha fazla park yeri yapılmasını öneriyorum. Ayrıca yeni yapılacak binalara otopark alanının yaptırmak zorunlu hale  gelmeli.

YOLLARIN GENİŞLETİLMESİ LAZIM

Hüseyin Öztürk: Öncelikle şunu söyleyeyim; Erenler’de yapılan katlı kavşak güzel oldu ama herkes yapılan yanlışlıktan şikayetçi. Bağlantı noktaları asfalt seviyesinden yüksek olduğu için, arabalar oradan geçtiğinde arabanın altı vuruyor, lastiği yarılıyor. Çalışmalara başlanmadan önce, insanların da fikirlerinin alınması gerekiyor. Ayriyeten yolların genişletilmesi gerekiyor, iki araba yan yana geçişmekte zorlanıyor.

HAKSIZ CEZA YİYORUZ

Mesut Arslan: Biz taksiciler olarak park sorunu yaşıyoruz. Kaldırım kenarları dolu olduğu için, yolcu almak için on saniyelik bir duraklama yapılınca haksız yere biz ceza yiyoruz. Bisiklet getirildi ama bisiklet yolu yok, altyapı yok. Duraklarımızın bulunduğu yerlere bilinçsizce park yapılıyor. Yayalar istedikleri yerden karşıya geçiyorlar, bu yüzden araçlar yol verdiğinde trafik akmıyor.

ARAÇ SAHİPLERİ ÇOK SABIRSIZ

Kadir Karaağaçlı: Çift yönlü yolların ortasına bariyer koyulması gerekiyor. Araç sahipleri sabırsız oldukları için birbirlerini sollarken acele ediyorlar. Bu olay trafiği daha da karıştırıyor. Bazı sokaklar o kadar dar ki, araçlar oralardan geçmekte zorluk çekiyor. Mesela yangın gibi acil bir durum gerçekleştiğinde, itfaiye’nin oradan geçmesi mümkün değil. Yeterli park yeri olmadığı için, araç sahipleri buldukları her yere park yapıyor. Daha fazla park yeri istiyoruz.

IŞIK SAYISI ÇOK FAZLA

Sakarya’da büyük trafik sorunu var. Öncelikle otopark alanlarının ve üst geçitlerin yapılması  gerekiyor. Ayrıca şehirde trafik ışık sayısı çok fazla. Bu konuda bir düzenlemeye gidilebilir.

Şehirde birçok yanlış park edilmiş araç görüyorum. Bu araç sürücülerine ceza kesilmeli. Çünkü hem görüntü kirliliğine neden oluyor hem de kazalara yol açabiliyor.

KATLI OTOPANK YAPILMALI

Eğitimsiz ve ehliyetsiz şoförler trafikte fazlasıyla var. Bu kişiler bilinçlenmeli.  Trafiğin en büyük sorunu otopark. Bunun için katlı otopark yapılmalı ve yayalar araçlardan bağımsız bir şekilde koordine olup trafiğin aksamını bozmadan hareket etmeli.  Bu şekilde ilerlenirse problemin kalkacağını düşünüyorum.

Bu haber toplam 649 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

 

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar