SRT Yayın Akışı - 22.02.2020
Son Dakika

MERDİVEN ALTINA DİKKAT!7 Eylül 2019 - 12:47, Cumartesi

Son zamanlarda ilimizde merdiven altı çalışan yangın tüpü dolum firmalarının çoğalması üzerine Özkar Yangın ve İşgüvenlik San ve Tic Ltd. Şti Müdürü Kadircan Özdemir, konu ile ilgili açıklamada bulundu.

ESNAF MAĞDUR EDİLİYOR

 Şirket müdürü Kadircan Özdemir TSE’den herhangi bir yetkisi olmayan bu firmalar ilimizde faaliyet gösteren yangın cihaz firmalarının adlarını kullanarak tüplerini almakta ve hiçbir işlem yapmadan yüksek tutarda fatura keserek esnaflarımızı mağdur etmektedir.Yangın cihazları dolum ve bakım yetkili firmaları  TS EN 11827 standardın da belirtilen özellikte olmalı ve TS EN 11602-2 standardına göre dolum ve bakım yapmalıdırlar. Bu şartlara uygun olan firmalar TSE tarafından yetkilendirilir.  Ve bu firmalara Hizmet Yeri Yeterlilik ( HYB) belgesi verilir.

YETKİ BELGESİNİ İSTEYİN

Merdiven altı çalışan firmalarda bu tür belge olmaz. Varsa da bir başka firmanın belgesini ibra eder ki bu da yönetmelik ve standartlara uygun değildir. Size gelen bu tür firmalardan mutlaka yetki belgelerini kendi adına düzenlenmiş olarak isteyiniz.İlimiz içinde de faaliyet gösteren bazı yangın cihazı dolum firmaları vardır. Bunların da herhangi bir yetkisi yoktur. Yangın cihazlarınıza hiçbir işlem yapmadan paranızı alma derdinde olan bu firmaları Sanayi ve teknoloji müdürlüğüne şikayet edin.”

SORGULAMA YAPIN

Özdemir, “2009 Binaların yangından korunma yönetmeliğine göre yangın cihazları 4 yılın sonunda dolum ve hidrostatik testlerinin yapılması gereklidir. Merdiven altı çalışan firmalarda bazıları 1 yılda bir bazıları 2 yılda bir dolum etiketi yapıştırmaktadır. Bunlar yönetmeliklere tamamen aykırı işlemlerdir. Size gelen firmaların TSE’den yetkili olup olmadığını. www.tse.org.tr sayfasından sorgulayabilirsiniz.Hayati önem taşıyan, günlük yaşamımızda her an lazım olabilecek olan yangın cihazlarınızın kontrol ve dolumlarını mutlaka TSE’den yetkili firmalara yaptırınız. İl dışından gelen firmalar size şehrinizde bulunan yetkili firma kadar hizmet veremez.  Ayrıca şunu da belirteyim; bizler lpg tüpçüsü gibi değiliz. Kişinin veya işyerinin kendi tüpünü doldurup gerekli işlemleri yapıp kayıt altına alıp kendi tüpünü müşteriye iade ederiz. Tüp değiştirme işlemi standartlarda yoktur” dedi. Sefa OKUMUŞ

Bu haber toplam 355 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar