SRT Yayın Akışı - 06.07.2020
Son Dakika

 

ARAÇLARDA ÇOCUK GÜVENLİĞİ YETERSİZ9 Eylül 2019 - 20:52, Pazartesi

Sakarya’da yaşayan vatandaşlar, çocukların trafikte yeteri kadar güvende olmadıklarını, bu nedenle verilen eğitimlerin artırılması gerektiğini söyledi

Stajyer muhabirlerimiz  Çağla Özpehlivan ve  Cemal Hacıoğlu, vatandaşlara, “Trafikte  veya seyehat halindeyken çocukların araç içerisinde yeteri kadar güvende mi?” sorusuna cevap aradı.

 EMNİYET KEMERİ YOK

Fatih Keskin: Kendi aracım yok ama toplu taşıma araçlarının hiç güvenli olduğunu düşünmüyorum. Emniyet kemerleri yok, olmaması da çocuklarımızın can güvenliğini tehlikeye atıyor. Toplu taşıma araçlarında güvenlik olmadığı için çocuklarımızı korumak da biz ailelere düşüyor.

ÖNLEM ALINMIYOR

İsmail Öz: Araçlarda hiçbir şekilde önlem yok, çocuklar için çok tehlikeli bir alan olduğunu düşünüyorum. Torunlarımla toplu taşıma araçlarında yolculuk yapamıyoruz bile. Çünkü herhangi bir kaza halinde bizi o kazadan koruyacak, bir emniyet kemeri bile yok. Çocuklarımızın güvenliğini sadece biz düşünüyoruz. 

ŞOFÖRLER DİKKATSİZ

Sultan Semih Özçelik: Önlem alındığını düşünmüyorum bunun nedeni ise çocukların toplu taşıma araçlarında zaten tek başına oturmalarına izin vermiyor görevliler. Aynı zamanda anne ya da baba kucağında oturan çocuk için tek güvenlik ailesi oluyor. Şoförler bu konuda çok dikkatsiz oldukları için herhangi bir kaza olması mümkün o anda da önlem alınmadığından dolayı ilk zarar görecek kişi kucaktaki çocuktur.

GÜVENLİĞİ AİLE SAĞLAR

Hüseyin Erdoğan: Toplu taşıma araçlarının yeni modelleri artık eski araçlara göre daha çok  önlem alınıyor. Bazı toplu taşıma araçlarında kemeri bırak tutunacak yer yok, aynı zamanda çocuğu araçlar değil, aile bireylerinin koruması gerekiyor. Araçlara güvenlik önlemi için çaba sarf etseler halkımız kurallara yine de uymaz. 

ÖNLEM SEVİYESİ DÜŞÜK

Fatih Öz: İlk önlemi ailesinin alması gerek. Araçlarda önlem alınsa, vatandaşımız kurallara uyup o önlemleri gerçekleştirmez ki. Toplumumuz kurallara uyum sağlamayı pek bilmiyorlar. Ama tabi ki toplu taşıma araçlarında da önlem seviyesi çok düşük. Emniyet kemeri bile yok. Olmadığı için kazalarda çocuk ölümleri de fazla oluyor.

ÇOCUKLARA ÖZEL ALAN YAPILMALI

Seda Öz: Gerekli önlem alınmıyor tabi ki, mesela benim çocuğum küçük bebek arabasıyla toplu taşıma aracına binemiyoruz bile. Binsem arabayı sabitleyeceğimiz bir yer yok, arabayı kapatsam çocuğumu oturtabileceğim bir alan yok, bu yüzden benim için çok zor oluyor, toplu taşıma araçlarında çocuklar için özel oturma alanları yapılmalı.

HİÇ GÜVENLİ DEĞİL

Özlem Kurucu: Toplu taşıma araçları çocuklar için hiç güvenli değil, çocuklar için oturma alanı yok anne veya baba kucağında yolculuk etmek zorundalar. Biz zaten güvenli oturamıyoruz emniyet kemerimiz yok, bir de çocuğumuzu kucağımıza alıyoruz çok tedirgin edici. Ben bu yüzden toplu taşıma araçları kullanmamaya çalışıyorum.

ÖNLEM ALINMIYOR

Sedat Karakoç: Maalesef önlem alınmıyor. Halk otobüslerinde kemer yok, tutunacak yerler az bunun için de çocuklu insanlar toplu taşıma araçlarını tercih etmemeye çalışıyor. İnsanlar zaten can güvenliği olmadan yolculuk ediyor, birde çocuklarının tehlike altında yolculuk etmelerinden korkuyorlar. Bunun içinde toplu taşıma araçlarını tercih etmiyorlar.

KİMSE UYUM SAĞLAMAZ

Güler Özdemir: Emniyet sağlanmıyor fakat sağlansa da kimse uyum sağlamaz. Bazı araçlarda emniyet kemeri var mesela ama takan yolcu sayısı 5 bile değil. Bunun nedeni sorumsuzluktur. Eğer çocuğunun güvenilir bir şekilde yolculuk yapmasını istiyorsan bütün güvenlik kurallarına uyman gerekiyor ki düzgünce istediğin yere gidebilesin.

HUZURLA YOLCULUK EDEMİYORUZ

Aydın Doğan: Biz Toplu taşıma araçlarını kullanmıyoruz, çünkü güvenlik önlemi yok, ayakta yolcu alınıyor. Güvenlik önlemini geçtim yolcu sayısını arttırmak için insan istifi yapıyorlar, bunun için de çocuklarımız insan kalabalığından daralıyor. Evet hiçbir önlem yok huzurla çocuğumuzu torunumuzu alıp yolculuk edemiyoruz.

ÇOCUKLARIMIZ İÇİN TEHLİKELİ

Erol Kutluca: Otobüslerde çocuklarımız için yeteri kadar önlem yok. Araçlara biniyoruz çocukların tutunabilmesi için hiçbir yer yok, oturması için zaten yer yok toplu taşıma araçlarında çocukların yer alması için alan tanınmamış, çocuklarımız tehlikede. Çocuklar için özel tutunma alanları ve koltuklar yapılsın ki daha güvenli yolculuk edebilsinler.

KOLTUKLAR ÇOCUKLARA UYGUN DEĞİL

Mehmet Koral: Emniyet kemeri yok, araçlara binince oturacak alan kısıtlı ve bu alanlar çocuklara uygun üretilmemiş. Otursalar bile emniyet kemeri yok. Ayakta yolcu alımı da oldukça fazla olduğu için daha fazla tehlikeli hale geliyor. Birde çocuklu ailelerin ayakta yolculuk etmesi gerektiğinde işler daha tehlikeli hale geliyor.

YENİ ARAÇ ÜRETİLSİN

Mert Kılınç: Şimdi kullandığımız toplu taşıma araçları çocuklara hiç uygun değil, güvenliğimizi sağlayacak hiçbir özellikleri yok. Yeni bir araç üretilmeli çocuklar için uygun alanları bulunan, güvenlik önlemlerinin üst seviyede bulunduğu yolculuk ederken herhangi bir kaza halinde çocuklarımızın zarar görmeyeceği bir araç olmalı.

Halk Duyarsız

Ozan-Canan Polat: Toplu taşıma araçları kullanmak çocuğumuz olduğu için bize çok zor ve tehlikeli geliyor bunun için de genellikle kullanmıyoruz. Zaten araçlarda ayakta yolcu fazlasıyla alınıyor bir de çocuğu olan insanlara yer de verilmiyor. Halk duyarsız olunca çocuğunuz daha da tehlikeli bir şekilde yolculuk etmiş oluyor.

ÇOCUKLAR İÇİN ALAN YOK

Kenan Adıgüzel: Önlem sağlanmıyor, çocuklara önlem sağlayabilmek için öncelikle araçlarda onlar için alan olması gerekiyor. Böylece çocuklu aileler de gönül rahatlığıyla yolculuk edebilmeli.  Güvenlikli çift kemerli koltuklar yapılabilir, bebekler için şahsi araçlarda bulunan bebek koltuklarından yapılabilir.

KURALLARA UYULMUYOR

Yusuf  Özen: Toplu taşıma araçlarının çoğunda güvenlik önlemi yok, fakat toplumumuz güvenliği zaten önemsemiyor. Örneğin uzun yolculuklarda emniyet kemeri takmak zorunludur biliyorsunuz ama kimse kemer takma ihtiyacı duymadığı gibi çocuklarına da emniyet kemeri takmıyorlar.

GÜVENLİK ÖNLEMİ ALIYORUM

Arif Çamoğlu: Ben çocuklarım için toplu taşıma araçlarını güvenli bulmadığımdan dolayı kullanmıyoruz ailecek. Kendi aracımızda ise çocuklarımız için yeterince önlem alıyoruz, çocukların ön koltukta oturmaları yasak olduğu için, önde biri oturmasa da çocuğumla yolculuk ederken onu arka koltukta oturtturuyorum ve emniyet kemerini de takmayı unutmuyoruz tabi ki.

Bu haber toplam 661 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

 

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar