SRT Yayın Akışı - 04.07.2020
Son Dakika

 

ŞEHİR GÜVENİLİR OLMALI16 Eylül 2019 - 06:25, Pazartesi

Sakarya 'da yaşayan vatandaşlar, öğrenciler için şehrin güvenilir ve temiz olması, ayrıca ulaşım fiyatlarının da uygun olması gerektiğini söyledi.

Sokağın nabzını tutar stajyer muhabirlerimiz çağla Özpehlivan ve  Kübra Akçay  vatandaşlara, "Sizce öğrenciler için şehirde olması gereken en önemli özellik nedir ? sorusuna cevap aradılar. İste  alınan yanıtlar

ULAŞIM SAATLERİ YETERSİZ

Aziz Yetek: Öğrenciler için olması gerekenlerin en önemlisi ulaşımdır, daha uygun fiyatlı ve daha sık süreçte gelebiliyor olmasıdır. Belli bir saatten sonra ulaşım bitiyor oysa 2’inci öğretim olan öğrencilerimiz geç saatlerde çıktıkları için, herhangi bir ulaşım aracı bulmak gerçekten zor. Bunun için ulaşım konusunda gereğinin yapılması lazım.

HESAPLI LOKANTALAR AÇILMALI

Melih Fide: Temel ihtiyaçlarımız olan yemek. Öğrencilerimizin zorlandığı bir özellik olduğunu düşünüyorum yani öğrencilerin hem bütçesine uygun hem de hijyenik ürün bulması çok zor yani yok denecek kadar az. Anne yemeği evden uzak şehirlerde okuyan öğrencilerin, en büyük özlemidir. Bu yüzden daha hesaplı lokantalar açılmalı.

YENİ ULAŞIM ARACI ŞART

Sabrican Alemdar: Sadece üniversitedeki öğrencileri götürüp getirebilecek kampüste bulunan her fakülteye gidebilen özel bir toplu taşıma aracı olması gerekiyor. Çünkü ulaşım için sefer saatleri okul saatleri ile uyumlu değil, ya çok erken kalkmamız okula erken gitmemiz gerekiyor. Ya da kıl payı yetişiyoruz bu yüzden yeni ulaşım aracı şart.

TEK SORUN ULAŞIM

Ahmet Batuhan Arslan: Tek sorunumuz ulaşım, 2’inci öğretim olduğum için çıktığımız saatlerde araç bulmakta zorlanıyoruz. Ulaşım saatlerinin sık ve sefer saatlerinin uzatılması gerek. Bazen otobüsü 1 saat beklediğimiz oluyor bunun için derse geç kalıyoruz ya da uykumuzdan fedakarlık ediyoruz.

ÖĞRENCİYE BARINMA İNDİRİMİ

Recep Tayyip Usta: Sakarya’ ya öğrenci olarak geldik ve bunun için doğal olarak kalacak yer bulmamız gerekiyordu, fark ettik ki bir öğrenci için ev ücretleri o kadar fazla ki yetiştirmek bir hayli zorlaşır oldu. Ev fiyatlarını öğrenciler için minimum düzeye indirmek gerekiyor aynı zamanda da ulaşım saatlerini de arttırmaları gerekiyor.

EV YEMEĞİ YAPAN LOKANTA

Fatih Saraçoğlu: Sakarya aslında öğrenci şehri her yerinde öğrenciler var fakat yemek konusunda fiyatı makul olan bir tek hazır gıdalar. Öğrencilerin sağlıklı beslenmesi gerekiyor bu yüzden de düzgün yemek yemesi gerekiyor evet bunun için Sakarya’da bir lokanta var fakat yeterli değil bunun için Sakarya’da ev yemeği yapılan daha çok lokanta açılmalı.

OTOBÜS BEKLEMEK İSTEMİYORUZ

Melek Şahin: Tek sorunumuz ulaşım. Bir öğrenciye göre ücretler fazla üstelik sefer saatleri de az. Her zaman araba bulamıyoruz. Dersimiz erken bitti diyelim ama yine de evimize erken ulaşamıyoruz. En az 1 saat bekledikten sonra otobüs geliyor ve çok sık geçmediği için çok dolmuş bir şekilde geliyor bu da biz öğrenciler için yorucu bir durum.

EV FİYATLARI UYGUN OLSUN

Canan Yiğit: Ev kiraları çok pahalı olduğundan dolayı düzgün, okulumuza yakın bir yerde ev tutamıyoruz. Okula ne kadar yakın olursa fiyatlar o kadar artıyor. Öğrenciler için güvenliği olan ve fiyatı uygun olan evler olmalı, öğrenci olarak kiralar ve faturalar yetiştiremiyoruz. Bunun için ev fiyatları uygun olsun.

ÜNİVERSİTEYE AİT ARAÇ OLSUN

Batuhan Irvak: Toplu taşıma araçları kamüsün içinde fakülteme yakın bir yerde durmuyor bu yüzden de yürümek zorunda kalıyorum. Kampüsün içinde dolaşan sadece üniversiteye ait araçlar olmalı. Neredeyse yarım saat kampüsün başından fakülteme yürümek zorunda kalıyorum, tek sorunum bu.

YURTLAR BEKLENİLDİĞİ GİBİ DEĞİL

Nurcan Kök: Yurtlar çok pahalı ve yurtlar pahalı olmasına rağmen işlerini yeterince doğru yapamıyorlar. Yemekleri yenecek gibi değil, kendinizi evinizde gibi hissetmiyorsunuz. Duşlardan kimi zaman yeterince sıcak su akmıyor ve hasta olma olasılığınız artıyor ve güvenlik önlemleri yeterli derecede değil.

UYGULAMALI EĞİTİM EKSİK

İlknur Didem Başkan: Üniversitemizde yeteri kadar sosyal aktiviteler düzenlenmiyor, kendimizi üniversitede gibi hissedemiyoruz. Yeterince aktivite olmamasına rağmen okuduğumuz bölümler için yeterince uygulama da görmüyoruz, bu da kendimizi geliştirmemizi önlüyor. Bu da iş hayatında zorluk yaşatacaktır.

YURT YOK

Ramazan Güler: Adapazarı’nın bazı ilçelerinde yurt yok bu yüzden de öğrenciler merkezde kalmak zorunda kalıyor. Bu da yurt fiyatının üstüne bir de yol ücreti ekleniyor demek oluyor . Bence ne büyük sorunumuz bu. Okul yakınlarına yeterince yurt açılmalı ki öğrenciler zorlanmadan okullarına gidip gelsinler.

CRETSİZ ULAŞIM

Ayşe Ekinci:  Öğrencilerin yaşayacağı şehirde ücretsiz ulaşım ve uygun fiyatlı konaklama imkanı olmasını isterim. Ayrıca kaldıkları yerin güvenliği ve ulaşım şartları öğrenci için önemli bir durum. Yehirde olması gereken en önemli özelliklerden biride  yurtlarıdır. Çünkü hayatının büyük bölümün yurtta geçirecekler, o yüzden yurtlarının temiz, güvenilir ve ulaşımın kolay sağlanacağı yerlerde olması gerekir. 

DESTEK VERİLMELİ

Rahmi  Yılmaz: Yurtların güvenilir olması benim için olması gereken özelliklerden biridir. Sonrasında tüm şehirlerdeki esnafın öğrencileri gelir kaynağı olarak görmemesi ve şehre yabancılık çekmemeleri için öğrencilere gereken desteği verilmesi gerektiğini düşünüyorum.

Ayrıca ulaşımını sürekli toplu taşıma araçları ile yapacakları için onlara uygun fiyat tarifesinin uygulanması gerektiğini düşünüyorum.

ŞEHRİN GÜVENLİĞİ

Sibel  Ayna:   Öğrenciler için bir şehirdeki en önemli özellik şehrin güvenli olmasıdır. Çünkü gönderen ailenin çocuğunun güvende olduğunu hissetmesi gerekiyor. Ayrıca ulaşım ve sağlık alanında öğrenciler için ayrıcalık olması gerekiyor. Ayrıca ailelerinden uzak yaşadıkları için öğrencilerin yiyecek ve içecek ihtiyaçlarını karşılanması için daha uygun yerlerin olması gerektiğini düşünüyorum. 

Bu haber toplam 668 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

 

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar