GAZİLERİMİZ SAHİPSİZ DEĞİL19 Eylül 2019, Perşembe

GAZİLERİMİZE BORÇLUYUZ

Seyfi Kırgız: Gazilerimize yeterince değer veriliyor. Çünkü onlar bu ülkeyi kurtarmak için mücadele ederken yaralanan insanlar tabi ki de bizim için, toplum için değerliler. Gazilerimiz bizim için mücadele vermeseydi belki de rahat bir şekilde burada oturup arkadaşlarımla sohbet edemezdim, tüm bunları şehit ve gazilerimize borçluyuz.

CAN BORCUMUZU ÖDEYELİM

Fevzi Polat: Evet halkımız gazilere karşı saygıda kusur etmiyor. Devlet tarafından da maaş bağlanıyor ve rahat ettirilmeye çalışılıyor.  Onlar vatanı korumak için kendilerini siper edip yaralanıyorlar, biz halk olarak minnettarız, bu yüzden de bütün öncelikler onlara ait olmalıdır. Örneğin toplu taşıma araçlarında, maaş sırasında her zaman bizden bir adım önde olmaları lazım ki can borcumuzu ödeyelim.

ÖNCELİK GAZİLERİN

Abdullah Sönmez: Her zaman bizim için önceliklidir gazilerimiz. Biz onlar sayesinde bu kadar rahat ve mutlu bir hayat sürüyoruz. Biz rahat edelim diye onlar canlarını feda ediyorlar onlar için ne yapsak az kalır. Fakat onları rahat ettirmek için devletimizde halkımızda çaba harcıyor. Devlet tarafından ödenilen belirli bir ücret var ve halkımız ise her zaman saygılı gazilerimize karşı.

EL ÜSTÜNDE TUTALIYIZ

Ümit Şimşek: Yeterince değer verilmiyor, hak ettikleri saygı minnet duygularını hissettiremiyor toplumumuz. Otobüslerde yer verilmiyor birde üstüne saygısızca davranılıyor bu bence milletimizin saygı seviyesinin düşük olduğunu gösterir. Halbuki el üstünde tutsak bile az kalır bizim için yaptıkları fedakarlıktan sonra.

BİR ÇOK ALANDA ÖNCELİKLİLER

Nihat Kamacı: Hayatımızı borçlu olduğumuz insanlara tabi ki de minnet duyuyoruz ve bizim için önemli ve değerliler. Devletimiz içinde öyleler. Bu yüzden gazi maaşları ve birçok alanda öncelikleri var. Bu yeterli mi derseniz hayır yeterli değil. Ne yaparsak yapalım ülkece bütün gazilerimize borçluyuz.  Ne yapansak yapalım borcumuzu ödeyemeyiz.

DAHA FAZLA DEĞER GÖSTERİLMELİ

Alişan Çınar: Evet toplumumuzda değerliler ama yeteri kadar değil. Hem toplum konusunda hem devletimiz açısından daha fazla değer görmeleri gerekir. Otobüse biniyoruz bakıyoruz, bir vatandaşımız biniyor otobüse bizim için gazi olmuş. Yaşım 60’dan fazla olmasına rağmen ben kalkıyorum mahcup hissediyorum kendimi ama gençlerin umurlarında değil.

HEPSİ BİZİM GURURUMUZ

Hasan Narcı: Hepsi bizim gururumuz, bu yıllar önce de böyleydi şimdi de böyle. Her zaman esaret altında olmamamız için ellerinden geleni yapmışlar ve yapıyorlar ve bunun sonucunda yaralanıyorlar. Onlar bizim hayatımız rahat sürsün diye ellerinden geleni yapabiliyorlarsa bizde onlar gazi olduktan sonra her şeyi yapmalıyız yapıyoruz da.

GAZİLER SAYESİNDE HUZURLUYUZ

Osman Yılmaz: Gazilerimiz olmasa biz nasıl hayatta olacaktık. Bizim için değerliler ve her zaman da değerli olacaklar onlara ve ailelerine asla minnet borcumuzu ödeyemeyiz. Toplumumuzun yeterince değer gösterdiğini, saygıda kusur etmediklerini düşünüyorum, çünkü herkes farkında ki geleceğimizde geçmişimizde gaziler sayesinde huzurlu.

DESTEK SAĞLANMIYOR

Ruşen Engin:  Bizim başımızın üstünde yerleri var ama gerektiği kadar destek sağlanmıyor ne maddi açıdan ne de manevi açıdan. Sanki o insanlar bizim için, bu vatan toprakları için, çocuklarımız rahatça gülüp eğlensinler diye kendinden, canından vazgeçip gazi olmuyorlarmış gibi bir de değer görmüyorlar.

CANLARI PAHASINA KORUYORLAR BİZİ

Mehmet Öner: Değer falan verilmiyor ne maddi ne manevi gazilerimizin arkasında durulmuyor. Sanki bizi savunmamışlar ve bizim için yaralanmamışlar gibi davranılıyor. Oysa canları pahasına bizi korurlarken biz burada rahtça oturabiliyoruz, minnet etmemiz gereken yerde otobüslerde yer verilmiyor ve maaşları ise bir aileyi geçindirecek tutarda değil.

SAYGI VE MİNNET DUYMALIYIZ

Mehmet İdman: Bugünlerimiz, yarınlarımız onlar sayesinde rahat ve güvende nasıl minnet duymayalım. Ama hak ettikleri saygıyı alamıyorlar çevremizde, ayrıca maaşları da onlara yetecek kadar bir aile geçindirecek kadar yeterli değil. İnsanların saygı ve minnet duymayı öğrenmesi gerekiyor biz onlara bir can bir de vatan borçluyuz.

GAZİ MAAŞLARI YETERLİ DEĞİL

Alev Özpehlivan: Gaziler saygı duyarak büyütüldüm ben. Çünkü benim babam da gaziydi ama çevrede yeterli değer veriliyor mu deseniz kesinlikle verilmiyor. Bir kere canını ortaya koyan bir insana verilen ücretin bedeli bir aile bile geçindiremeyecek kadar az olmamalı, toplumumuz ise bu konuda çok da saygılı değil.

ESKİSİ GİBİ DEĞİL ARTIK

İtibar Çetin: Eski zamanlarda mücadele verildiğinde herkes birbirine destek olurdu. Saygı duyardık minnet etmeyi bilirdik. Biz aslında ülkemizin değerini bilirdik o zamanlar çünkü biri şehit düşse gazi olsa onun ne uğraşlar verdiğini, nasıl vatan için çaba gösterdiğini bilirdik. Şimdi ise çocuklar o kadar tozpembe bir hayattın içinde yaşıyor ki neyin ne olduğunu anlamıyorlar ne saygı kaldı ne de değer vermek.

HAK ETTİKLERİ DEĞERDEN MAHRUMLAR

Ümmühan Büyük: Mücadele nedir, nasıl yapılır yapana nasıl saygı gösterilip değer verilir çok iyi bilirim ben ve benim yaşımdaki toplum. Çünkü bir zamanlar bu ülkenin geleceği hepimizin birinci vazifesiydi, şimdiki zamanlarda çocuklar hiçbir şeyi bilmeden büyütülüyor ve bu yüzden gazi gördüğü zaman saygı gösteremiyor, Şuan ki zamanda gazilerimiz hak ettikleri değerden mahrum.

SAYGIMIZ SONSUZ

Göksal Büyük: Değer vermez olur muyuz hiç? Ülkemiz ne kadar zor zamanlar atlattı ama hiç düşman yüzü görmedik bunların nedeni ise o yiğit insanların can siper hane bizi koruyor olmalarıydı. Şimdi biz rahatlar içerisinde mutlu yaşayabiliyorsak gazilerimiz ve şehitlerimiz sayesinde o yüzden bizim için çok değerliler.

SAYGI DUYULSUN İSTİYORUZ

 Gazi Sabri Akay: Ulaşım konusunda sıkıntılarımız var araçlara binemiyoruz verilen tepkilerden dolay, ailelerimize de laf söylüyorlar bu da bizim için çok zor bir durum sırf bunun için araba aldım, gönül işi ile şu kuruma çalışıyoruz ama verdiğimiz uğraşların karşılığını göremiyoruz halkımızdan yeterince tepki göremiyoruz. Muharip Gazi olunca bir de nerenden vuruldun diye soruyorlar ama hiç kimse vurulan arkadaşlarımızı sırtımızda kucağımızda taşıdığımızı hesaba katmıyor. Anlatırken bile kötü oluyorum ben bunları Kıbrıs Gazisiyiz biz neler gördük neler yaşadık karşılığında sadece saygı duyulsun istiyoruz.

ULAŞIM İMKANINI KULLANMAYA ÇEKİNİYORUZ

 Gazi İsmail Yakın: Yeterince değer gördüğümüzü düşünmüyorum. Çünkü ulaşım araçlarına binerken bize sunulan imkanlarımızdan dolayı verilen kartları göstermeye utanıyoruz. Bizi bu vatanı kurtarmak için canla başla mücadele veriyoruz birazcık saygı duyulsun istiyoruz sadece ama saygı duyulmayı bırak bize sağlanan bu ulaşım imkanını kullanmaya bile çekinir olduk. Saygı duyulsun istiyoruz sadece başka bir amacımız yok.

Bu haber toplam 631 defa okundu.

Resim Galerisi