SRT Yayın Akışı - 06.07.2020
Son Dakika

 

ÖNLEMLER ALINMALI2 Ekim 2019 - 10:09, Çarşamba

Marmara Denizi’nde, Silivri açıklarında meydana gelen Richter ölçeğine göre 5.8 büyüklüğündeki deprem 1919 depremi hatırlattı. Vatandaşlar olası bir depremde gerekli önlemlerin alınmadığını belirterek, deprem için hazırlıkların bir an önce yapılması gere

Gazetemiz  sokağın nabzını tutmaya devam ediyor. Bu kapsamda  stajyer muhabirlerimiz  Çağla Özpehlivan,  Melek Şahin ve  Anıl Üstün, vatandaşlara , "Olası bir deprem için gerekli önlemler alıyor musunuz, sizce gerekli önlemlerin alınması için neler yapılmalı?" sorusuna yanıt aradı. İşte alınan yanıtlar:

ÖNLEMİMİZ YOK

Ali Çelik: Deprem için bir hazırlığımız ya da bir önlemimiz yok. Sakarya’da depreme hazır değil, bunun nedeni ise sadece deprem olduğunda aklımıza gelmiş olması. Hiç kimse depremin aniden olduğunu düşünmüyor. Herkesin önlem alıp, evinde bir deprem çantası bulundurması gerekiyor.

HAYATIMIZ TEHLİKEDE

Muzaffer Çetinkaya: Sakarya deprem bölgesi olmasına rağmen hiçbir şekilde önlem almıyoruz. Her an hazırlıklı olmamız gerekirken, biz büyük depremi atlattığımız zamandan bu yana gittikçe yaşadıklarımızı unutuyoruz. Her an deprem olabilir ama sanki hiç olmayacakmış, bir daha yaşanmayacakmış gibi hayatımızı tehlikeye atarak yaşıyoruz.

EVİME GÜVENİYORUM

Cevdet Sertaş: Sakarya’da depremi önlemek için hiçbir faaliyet yok, ama ben kendi evimi depremden sonra yeniden daha sağlam inşa ettiğim için evime güveniyorum. Deprem için evimi sağlamlaştırarak ailemin ve kendi canımı güvenceye aldığımı düşünüyorum. Sakarya’ da bulunan konutların da depremden korunmak için temelinin sağlamlaştırılması gerek.

ALTYAPIMIZ KÖTÜ

Hasan Asil: Sakarya büyük bir deprem atlattı, evlerimiz yıkıldı harap olduk. Şehrimiz bu kadar kötü bir altyapıya sahipken hiçbir önlem alınmıyor. Toplanma alanlarımız yok denecek kadar az, binalarımızın alt yapısından söz bile etmiyorum. Evlerimizde deprem çantası bulundurmamız gerekiyor ama ne alt yapımız var ne deprem çantamız.

ÖNLEMLER ALDIK

Mahmut Köse: Gölcükte büyük deprem oldu, Adapazarı’nda evlerimiz göçtü yakınlarımız göçük altında kaldı. Biz de daha fazla hasar olmasın bir daha deprem olursa evimize de ailemize de bir şey olmasın diye önlemler aldık. Aldığımız önlemlerden birisi de evlerimizde bulunan deprem anında bize zarar verebilecek eşyaları duvara sabitlemekti.

ŞEHRİMİZ DEPREME DAYANIKLI

Adnan Üstar: Sakarya’nın depremden sonra yıkılan binaların yerine daha iyi alt yapıları olan, depreme dayanıklı binalar yapıldı. Bu yüzden deprem için güvenilir bir şehirde oturduğumuzu düşünüyorum. Ama kişisel olarak hiç önlem almadım, tabi ki alınması gerektiğini düşünüyorum ama sürekli erteliyorum.

HAZIRLIĞIMIZ YOK

Bedrettin Dilek: Sakarya’da binalar depreme dayanıklı değil, hasar gören binalarımız çok ama onarım konusuna gelince bir icraat göremiyoruz. Depreme karşı hiçbir hazırlığımız yok bunun bir hata olduğunun farkındayım ama büyük deprem uzun zaman önceydi, artık yaşadıklarımızı neredeyse hatırlamıyoruz. Ne zaman olacağını bilmediğimiz halde çaba da harcamıyoruz.

DEPREMİN FARKINDA DEĞİLİZ

Abdullah Söylemez: Sakarya hiçbir zaman deprem için hazır değildi hala da hazır değil. Neden bu kadar büyük depremler olurken hiçbir hazırlığımız yok?  Sadece binalarımız değil halkımızın da hazırlıklı olması gerekiyor fakat gelin görün ki kimse farkında değil, deprem olsa ne olur ne hale geliriz hiç düşünmüyorlar.

ŞEHİR HAZIR HALK DEĞİL

Metehan Öz: Depreme şehrimizin hazır olduğunu düşünüyorum, binalarımız son derece sağlıklı ve sağlam. Ama biz hazır değiliz evlerimizde deprem çantası bulundurmamız gerekiyor fakat kimse buna vakit ayırıp böyle bir çanta hazırlama gereği duymuyor. Hiçbir hazırlığımız olmadan depremden hasar almadan kurtulmayı bekliyoruz.

DEPREM TATBİKATI YAPILMALI

Erhan Vural: Deprem bölgesi olan Sakarya depremden sonra birçok önlem alması gerekirken hala hali hazırda yapısı yıkılmaya müsait binalarla ve bilinçsiz insanlarla dolu. Hiç kimsenin depremi yaşamasına rağmen, nasıl atlatacağı neler yapması gerektiği hakkında en ufak bilgileri yok. Halkın bilinçlenmesi için sık sık deprem tatbikatı yapılmalı.

HAZIRLIKSIZ YAKALANDIK

Muhsin Tombul: Depreme hazırlıklı değiliz geçen, deprem oldu hiçbir hazırlığımız olmadığı için afalladık. Ne yapacağımızı bilemediğimiz için telaşlanmak dışında elimizden hiçbir şey gelmedi. Arkadaşlarıma sordum deprem için bir hazırlığınız var mıydı diye, hiç kimse hazırlığının olmadığını söyledi. Depremin ne zaman geleceğini bilmiyoruz ve hazırlık da yapmıyoruz bunun için olacak her şeyi baştan kabul etmiş oluyoruz.

BİNALARIMIZ SAĞLAM DEĞİL

Kamil Acıet: Depreme hazır değiliz. İlk başta hazır olmak için binalarımızın sağlıklı ve sağlam olması gerekiyor. Fakat bizim binalarımız her an yıkılmaya müsait. Sakarya’ da 99 depreminden sonra bir çivi çakılmadı. Hiçbir önlem alınmıyor. Önlem almak için önce, binalarımızın sağlam olması gerek yoksa canımızın ne kıymeti kalır.

DEPREME HAZIRIM

Süleyman Ermiş: Ben bir müteahhitim, evleri her zaman depreme dayanıklı yapmak için uğraştım. Bu konuda benim yaptığım evler yeterince güvenilir. Ama tabi çeşitli önlemler alınmalı, ben evimde ne deprem anında devrilebilecek eşya varsa sabitledim ve bir deprem çantası hazırladım. Ben depreme hazırım.

YAPI DENETİMLERİ ARTTIRILABİLİR

Şafak Babaalikuş: Sakarya olarak depreme nispeten hazırız, ama sadece binalarla alakalı hazır olduğumuzu düşünüyorum. Ama halk olarak hazır değiliz. Bunun yanı sıra çok katlı bina yapımları devam ediyor, müteahhitler denetlenmiyor. Önlem olarak ise yapı denetimleri arttırılabilir, çürük zeminlere çok katlı binalar yapılmayabilir ve en önemlisi ilk yardım çantası alınabilir.

ÖNLEMİMİZ YOK

Fethi Engin: Depreme hiç hazır değiliz, önlemimiz yok binalarımızın çoğunun alt yapısı boş ve çürük olduğu için her hangi bir depremde yıkılma olasılığımız çok yüksek. Önlem almak için öncelikle evlerimizin düzenli ve güvenilir olması gerekir. Diğer ihtiyaçlarımız sonra zaten halledilebilir.

SAKARYA ÖNLEMİNİ ALDI

Ali Çalı: Sakarya’da deprem için çeşitli önlemler yapılmakta. Binalar büyük depremden sonra sağlamlaştırılmış ve halkın güvencesi sağlanmıştır. Binalarımızın sağlam olması tabi ki yeterli değil. Evlerimizde hareket eden ve deprem anında zarar verebilecek her eşyayı duvarlara sabitleyip deprem çantası hazırlanmalıdır.

Bu haber toplam 479 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

 

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar