SRT Yayın Akışı - 06.07.2020
Son Dakika

 

YAPTIRIMLAR YETERSİZ4 Ekim 2019 - 06:07, Cuma

Sokağın nabzını tutan stajyer muhabirlerimiz Çağla Özpehlivan ve Melek Şahin’in 4 Ekim Hayvan Hakları Koruma Günü dolayısıyla halka “ Hayvanlara şiddet ve taciz ile ilgili ne düşünüyorsunuz ve hukuki yaptırımlar yeterli mi?” sorularını sorarak yanıt aradı

CANLARI DEĞERSİZ DEĞİL

Fuat Avcı: Hayvanlara uygulanan bütün kötü davranışlara karşıyım. İnsanlar bize bu kadar ihtiyaç duyan, sevgimizi ve ilgimizi bekleyen varlıklara nasıl zarar veriyorlar. O kadar masumlar ki dost olmamızı bekliyorlar, insan oğlu da eziyet etmeyi tercih ediyor. İşin kötü tarafı hiç ceza almıyorlar. Hayvanlarımızın canı bu kadar değersiz olmamalı.

CEZA SİSTEMİ YETERLİ DEĞİL

Murat Geltura: Hayvanlara şiddet uygulayanlara, taciz edenlere söyleyecek bir şey bulamıyorum. Nasıl bu kadar acımasız olabiliyorlar anlamıyorum. Onlar bu kadar acımasızken hak ettikleri ceza da uygulanmıyor. Cezalar o kadar ağır olmalı ki bir daha hayvana eziyet etmeyi bırakın dokunamasınlar bile.

HAYVANLAR DOSTUMUZDUR

Kadir Gültekin: Hayvanlar bizim dostumuzdur, eziyet etmek o kadar yanlış ki. Haberleri görünce o kadar üzülüyorum ki ne hale geldik diye düşünmekten kendimi alıkoyamıyorum.

Artık bu vahşeti yapan insanlara birisinin dur demesi lazım. Hukuki yaptırım olmadığı için insanlar dilediği gibi davranıyor, artık yeterince ağır bir ceza gelsin ki kimse böyle bir olaya cesaret edemesin.

CEZALAR AĞIRLAŞTIRILSIN

Özden Çetin: Hayvanlara yapılan bütün kötülükleri yanlış buluyorum tabiî ki. Bunun nedeni uygulanan ceza sistemi yeterince ağır değil. Düşünsenize bir cana zarar veriyorsunuz, yaralıyorsunuz ya da öldürüyorsunuz ama para cezası ödeyip kurtulabiliyorsunuz. Bunu bildikleri için hayvan istismarlarının ve ölümlerinin önüne geçemiyoruz.

ADALET HAYVANLARA ADİL DEĞİL

Yunus Aydın: Hayvanlarımız konuşamıyor diye onlara bu kadar eziyet edemezler. İnsanlardan tek farkları canları yandığında, yapma diyemedikleri için yapmaya devam ediyor olmalarıdır. Nasıl ki insanların başına çeşitli kötü olaylar gelince hukuken her yola başvurulup cezalar veriliyor. Hayvanlarımız içinde aynı şekilde adaletli olunup hak edildiği kadar ceza verilmelidir.

HAYVANLAR BİZİM DOSTUMUZDUR

Aleyna Aybaş: Hayvanları çok seviyorum ve evimde besliyorum. Birçok insandan daha güvenilir ve zararsızlar. Bu kadar masum, dost canlısı varlıklara zarar vermek için vicdansız olunmaması gerektiğini düşünüyorum. Bu vicdansızlıkla da dışarıda rahatça dolaşabiliyorlar çünkü hayvan dostlarımızın hakkı yeterince savunulmuyor.

BARINAK SAYISI YETERSİZ

Zühre Salt: Hayvan öldürmek, yaralamak ya da eziyet etmek artık çok kolay. Bunu kolaylaştıranlar ise ceza sistemleridir. Ceza sistemleri ağırlaştırılmadıkça böyle vicdansız insanlar hayvan dostlarımıza zarar vermeye devam edecektir. Ayrıca sokakta yaşayan çok sayıda hayvan var bunun için daha fazla barınak açılması gerekiyor.

VİCDANSIZCA ZARAR VERİYORLAR

Eray Bağtur: Hayvanlar öldürmenin eziyet etmenin, insan öldürüp insana eziyet etmekten bir farkı yoktur. Hayvanlara bu kötülükleri yapanlar kalbi olmayan, vicdansızlardır. Bir ceza sistemimizde olmadığı için dışarıda rahatça dolaşabiliyor ve vicdansızca hayvan dostlarımıza eziyet etmeye devam ediyorlar.

YARDIMA İHTİYAÇLARI VAR

Orhan Demirtürk: Hayvanlarımızı korumamız gerekirken bir de zarar veriyoruz. Haberlerde her gün eziyet edilen hayvanları gördükçe korkuyorum. Bu kadar masum canlılara zarar veren birileri yarın bir gün bize neden zarar vermesin ki. Sokağa çıkmaya korkar olduk ama hayvan dostlarımızın çoğu sokakta ve yardıma muhtaç. Bunun için zarar verenlere en ağır cezalar verilmeli ki, dostlarımızı güvence altına almalıyız.

GÜVENİLİR ALANLAR OLUŞTURULMALI

Zeynep Yılmaz: Hayvanlara zarar verilmesi bu devirde önemli değil ki. İnsanlar öldürülüyor, tacize uğruyor bunun için bile yeterli bir ceza sistemi yok. Bunun için önce ceza sisteminin gerçekten caydırıcı olması lazım. Daha sonra hayvanlarımızın çoğu sokaklarda kalıyor ve her zaman tehlike içindeler, onlara daha güvenilir bir alan oluşturulması lazım günümüzdeki barınak sayıları yeterli değil.

FİKRİMİZ YOK

Şerafettin Özcan: Hayvanlara uygulanan taciz, şiddet doğru değil. Bunlar için uygulanan kurallar yeterli değil. Uygulanıp uygulanmaması konusunda da bir fikrimiz yok. Her taraf hayvan dolu fakat biz onlara gerekli yardımlarda bulunmuyoruz. Onların bize ihtiyaçları varken biz onlara sırt çeviriyoruz ki onlara şiddet uygulayanlar da cabası.

AĞIR CEZALAR ŞART

Murat Tuna: Hayvanlara uygulanan şiddeti yanlış buluyorum. Bunlar için cezaların uygulandığını düşünüyorum. Ama yeterli bir ceza olduğu konusuna katılmıyorum. İnsanlar cüzi bir miktar para ödeyip bu durumdan kurtuluyor. Sonrasında aynı suçu tekrar yapanlar oluyor. Tekrar yapmamaları için daha ağır cezalar şart.

GÜVENCE ALTINA ALINSINLAR

Muhammet Aldoğan: Hayvanlara yapılan bu davranışlar bana hiç iyi gelmiyor. İnsanlar bazen hayvanlara zarar veriyorlar. Bu hayvanlar devlet tarafından güvence altına alınsınlar. Bu tür davranışları sergileyen insanlar ceza alıyor, fakat ben bu cezaları yeterli bulmuyorum. Daha ağır cezalar uygulansa da insanların bundan ders alacağını düşünmüyorum.

CAYDIRICI OLACAĞI DÜŞÜNÜLÜYOR

Serkan Taşkan: Ben belediye personeliyim. Bizim de sokak hayvanlarımız var. Elimizden geldiği sürece sokak hayvanlarına yardımcı olmaya çalışıyoruz. Böyle bir şey gördüğümüzde de direkt karşı çıkıyoruz. Kendilerini ifade edecek bir dilleri yok. Bu konuda uygulanan cezaların insanlar için caydırıcı olacağını düşünüyorum.

BİLİNÇLENMELİYİZ

Samet Zenci Öztürk: Ülkemizdeki hukukun yetersiz olduğu kanaatindeyim. İnsanların biraz daha duyarlı olması gerektiğini, toplum olarak bilinçlenmemiz gerektiğini düşünüyorum. Çünkü onlar da bir canlı. İnsanın kendisine yapılmasını istemediği davranışları onlara yapmamız yanlış. Bu konuda uygulanan yaptırımları da yetersiz buluyorum.

ŞİDDETLE KINIYORUZ

Kenan Öztürk: Hayvanlara şiddet uygulayanları şiddetle kınıyorum. Hayvanlar tamamen insanlara bağlı varlıktır. Onlara eziyet etmek çok kötü bir davranıştır. Tecavüz,taciz gibi olayların önüne geçebilmek için caydırıcı cezaların olması lazım ki insanlar korksun bu tür davranışları yapmaya. Psikolojik rahatsızlığı olanlar varsa da tedavi olmaları gerekir.

CEZA VERİLMESİ LAZIM

Ahmet Kılıç: Hayvanlar için uygulanan cezaların eksik olduğunu düşünüyorum. Devletin bu konuda acilen bir şeyler yapması gerekiyor. Suçsuz yere hayvanlar öldürülüyor, tacize uğruyor. Bunları yapanlara büyük bir ceza verilmesi lazım ki hayvanları rahat bıraksınlar.Aksi takdirde hayvan tacizlerinin, ölümlerinin önüne geçemeyiz.

DAHA AĞIR CEZALAR

Arif Hacimoğlu: İnsanlar insan olduktan sonra hayvanlara zarar vermezler. Bilinçli insan kendi başına gelmesini istemediği bir şeyi sokak hayvanlarına yapmaz. Önce insanlar kendilerini eğitmeli ki hayvanlara faydası dokunsun. Ayrıca cezalar da çok düşük.Daha ağır cezaların uygulanması gerektiğini düşünüyorum.

İDAM İSTİYORUZ

Yiğithan Sertkuş: Hayvanlara uygulanan tacizlerin yanlış olduğunu düşünüyorum. Cezaların yetersiz olduğu kanısındayım. Bu konuda daha fazla uygulamaların gelmesi gerekiyor ki sokak hayvanlarımız rahat etsin. Para cezasıyla bu iş bitmesin. İdama karşıyım ama cezaların idama kadar yolu olsun istiyorum.

Bu haber toplam 507 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

 

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar