SRT Yayın Akışı - 10.07.2020
Son Dakika

 

SAKARYA TARIM İÇİN YARATILMIŞ BİR ŞEHİR5 Kasım 2019 - 10:08, Salı

Vali Nayir’i ziyaret eden Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Sakarya'da sanayi ve ticaretin yanı sıra tarım potansiyelinin yüksek olduğunu belirtti.

Çeşitli temaslarda bulunmak üzere kente gelen Bayraktar, il ve ilçe ziraat odaları başkanlarıyla Vali Ahmet Hamdi Nayir'i makamında ziyaret etti. Çalışmaları hakkında Vali Nayir'e bilgi veren Bayraktar, iki metropol arasında yer alan Sakarya'da sanayi ve ticaretin yanı sıra tarım potansiyelinin yüksek olduğunu söyledi. Bayraktar, "Sanki verimli topraklarıyla, iklimiyle Allah Sakarya'yı bir tarım ili olarak yaratmış. Tabii bizim bu ilin potansiyelini değerlendirmemiz çok önemli. Un, şeker ve yağ var, Sakarya'da bundan iyi bir helva çıkarmak zorundayız" diye konuştu.Kentte 600'ü kadın, bin 200'ü genç olmak üzere 2 bin 500 çiftçiye eğitim verdiklerini belirten Bayraktar, çiftçiyi bilgiyle buluşturmadan tarım sektöründe mesafe alınamayacağını dile getirdi.

 “ÇİFTÇİMİZ İÇİN BÜYÜK MÜCADELE VERİYORUZ

Tarımın Türkiye'de enerjiyle birlikte önemli hale gelen sektörler arasında yer aldığını vurgulayan Bayraktar, "Artık dünyada gelişmekte olan ülkeler geliştikçe tüketim alışkanlıklarını değiştirdiler. Dolayısıyla doğal afetler de özellikle son yıllarda sektörümüzü olumsuz şekilde etkiliyor. Bu ve benzer nedenlerle gıda arzı yavaşladı ve arz-talep dengesinin tabii taleplerini de bozdu. Dolayısıyla gıdanın önemi anlaşıldı. Ülkemizde de son yıllarda bu manada gıdanın önemi anlaşılmış görünüyor. TZOB olarak çiftçimiz için büyük mücadele veriyoruz" ifadelerini kullandı.

 "BİZİM PATRONUMUZ ÇİFTÇİDİR"

Bayraktar, çiftçilerin borçlarının yapılandırılmasına yönelik talepleri olduğunu dile getirerek, şunları kaydetti: "Bugünlerde en öncelikli konumuz, çiftçilerimizin borçlarının yapılandırılması. Bu manada telefonlarımız kilitlenmiş durumda. Hükümetimizle görüşmelerimiz devam ediyor çünkü vadeler geldi. Dolayısıyla icra takipleri başlayabilir. Acil olarak özellikle doğal afetlerden zarar gören üreticilerimizin ve diğer üreticilerimizin taleplerinin karşılanması gerekir. Biz de bunu hükümetimizden talep ediyoruz, takip ediyoruz. En kısa zamanda inşallah bunu sağlamış oluruz."

 “SAKARYA’MIZ ADINA SEVİNİYORUZ”

Vali Nayir de kentin sivil toplum hareketlerinin canlı olduğunu ifade ederek, oda, sendika, borsa ve derneklerin Sakarya'ya kıymet verdiğini söyledi. Bu kesimin ülke genelinde söz sahibi olmasından gurur duyduklarını aktaran Nayir, "Hem ilimizdeki tarım faaliyetlerine katkıları hem de ülke genelindeki düzenlemelerde söz sahibi olmaları, Sakarya'mız adına bizi de sevindiriyor. Sorumluluğunu bilen, ülke menfaatlerini önde tutan, üreticiyle tüketici dengesini korumaya çalışan bir yapı içerisinde güzel hizmetler veriyorsunuz" diye konuştu.

Bu haber toplam 581 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

 

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar