SRT Yayın Akışı - 06.07.2020
Son Dakika

 

DİYABET ÇOK ÖNEM VERİLMESİ GEREKEN BİR HASTALIKTIR15 Kasım 2019 - 06:46, Cuma

Haberin Fotoğrafları

Serdivan İlçe Sağlık Müdürü Uzm.Dr.Sevda Gürsel, 14 Kasım Diyabet Günü dolayısıyla gazetemize özel açıklamada bulundu. Gürsel, “ Diyabet çok önem verilmesi gereken bir hastalıktır."dedi.

Diyabet, vücudumuzda pankreas adlı organın yeterli miktarda insülin hormonu üretmemesi ya da ürettiği insülin hormonunun etkili bir şekilde kullanılamaması durumunda gelişen ve ömür boyu süren bir hastalık olduğunu belirten,  Serdivan İlçe Sağlık Müdürü Uzm.Dr.Sevda Gürsel, “Türkiye’de 1997 yılında yapılan araştırma sonuçlarına göre ülkemizde yaklaşık olarak 3 milyon 600 bin kişi diyabetli fakat bunların 1 milyon 200 bininin teşhisi henüz yapılmamıştır. 2010 yılında tamamlanan bir çalışmaya göre ise ülkemizde diyabet görülme oranı %13.7’dir.

DİYABETİN TEŞHİSİ BASİTTİR

Kendi sağlığınızı tarafsız olarak değerlendirmekle başlar. Araştırmalar fazla kiloların ve yakın akrabalarda diyabet varlığının diyabetli olma riskini artırdığını göstermektedir.

Diyabeti olmayan bir birey kan şekeri düzeyi açlık halinde 120 mg/dl, tokluk halinde (yemeğe başladıktan iki saat sonra) 140 mg/dl’nin üstüne çıkmaz. Açlıkta veya toklukta ölçülen kan şekeri düzeyinin bu değerlerin üstünde olması diyabetin varlığını gösterir. Erken teşhis normal, sağlıklı bir yaşam sağlama şansını vermektedir. Diyabette iyi bir tedavi ve tedaviye uyum iyi sonuçlar vermektedir. Diyabet olduktan sonra önlem, diyabetik yan etkilerin erken tespitini ve önlenmesini içerir. Fakat diyabetin ortaya çıkmadan önlenmesi, riskli kişilerin diyabetten korunması da mümkündür.

YAPILAN ÇALIŞMALAR

Günümüzde diyabeti önlemek amacı ile yapılan önemli çalışma sonuçları yaşam tarzı değişikliklerinin yani; Sağlıklı beslenme alışkanlıklarının kazanılması, düzenli egzersiz Eğitim ile diyabet görülme sıklığının yüzde 58 oranında azaldığını göstermiştir.

Diyabet çok önem verilmesi gereken bir hastalıktır. Tedavi edilmediği takdirde ciddi ve hayatı tehdit eden sinir hasarı, böbrek hastalığı, kalp damar hastalıkları ve inme gibi komplikasyonlara neden olan kronik bir hastalıktır.

Şüphe edilmesi durumunda öncelikle birinci basamak sağlık kuruluşlarında check-up programına ve İlçe Sağlık Müdürlüğünde bulunan beslenme diyet polikliniğine başvurmaları gerekmektedir.

 

Bu haber toplam 875 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

 

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar