SRT Yayın Akışı - 13.07.2020
Son Dakika

GEYVE- DOĞANÇAY MAHALLESİ’NDEYİZ3 Aralık 2019 - 05:50, Salı

Haberin Fotoğrafları

Geyve muhabirimiz emekli öğretmen Mehmet Aydoğan, şelalesiyle, ormanıyla, mesire yerleriyle doğa harikası olan Geyve-Doğançay Mahallesi Muhtarı Murat Çınar'a mahallenin isteklerini sordu.

Kısıca kendisini tanıtın  Muhtar Murat Çınar, 1960 Doğançay doğumluyum. Adapazarı Ticaret Lisesi mezunuyum.  Köyümüzde bulunan mermer fabrikasında muhasebecilik yaparak emekli oldum. İki dönemdir muhtarım. Azalarım Kamil Çelik, Melek Kara, Sezai Keçeci ve Şaban Kara ile beraber halkımıza hizmet etmeye çalışıyoruz” dedi.

ŞAİİRLERE İLHAM KAYNAĞI

Doğançay’ tanıtan  Muhtar Murat Çınar, “Köyümüz filmlere mekan, şairlere ilham kaynağı olmuş güzel bir yerleşim yeridir. İşte Geyve sevdalısı öğretmen ve şair İbrahim Açılan'ın kaleminden Doğançay'ın tarihi çınarları için yazılmış şiirden birkaç dize:

"Bilmem hangi zaman, hangi kutlu el dikmiş,

Ne muhteşem heybettir, Doğançay çınarları.

Kimi göğe uzanmış, kimi boynunu bükmüş,

Maziyle muhabbettir Doğançay çınarları.

 

Sakarya hıçkırırken, nazlı çağlar şelale,

Anılar eşlik eder gönüldeki melale,

Hilal, dal uçlarında sanki altın bir lale,

Râm eden azamettir Doğançay çınarlar."

 

CENNET BAHÇESİ

Doğançay Muhtarı  Murat  Çınar sözlerine şöyle devam etti: “İstanbul-Eskişehir-Antalya kara ve demiryolu mahallemizden geçer. Sakarya Nehri’nin kenarında kurulmuştur. Doğasıyla, ormanıyla, şelalesiyle, piknik yerleriyle adeta bir cennet bahçesidir. Ormanlarımızda kestane, ıhlamur, muşmullah, kızılcık, kocayemiş gibi meyveler vardır. Balımız meşhurdur. Hane sayımız 175'tir.Nüfusumuz  kışın 550, yazın 800 kişiyi buluyor.

Mahallemizin ortasından çayın akması ve doğan kuşlarının çok olması dolayısıyla; atalarımız Doğançay adını vermişler. Adapazarı ile Geyve  yolunun ortasındayız. Her iki tarafa da 17 km. 93 Harbi (1893 Osmanlı- Rus savaşı) zamanında Kafkasya'dan göç eden Abazalar kurmuş. Daha sonraki yıllarda manavlar, Yörükler, Karadenizliler ve Doğudan gelenler yerleşmiş. Şimdi de yazlıkçılar var. Hep beraber  yaşıyoruz. Mahallemiz eskiden daha hareketliydi. Geyve'nin nahiyesi idi. Kapalı olan Jandarma karakolumuz yeniden hizmete açıldı. Sağlık evi, halk eğitimi meslek kurs yeri, özel eğitim okulu var. İlköğretim çağındaki çocuklar, Nuruosmaniye okuluna taşımalı gidiyor. Lise çağındakiler Geyve veya Adapazarı'nda okuyor.

FINDIK, CEVİZ EKİYORUZ

Evliya Çelebi şöyle demiş: "Geyve boğazı orman denizidir. Ağaçların sıklığından ve büyüklüğünden güneşi göremezsiniz." Doğançay çevresi de öyledir. Dedelerimiz buradan sanayilik ve yapmak için odunları trenlere yükleyip Ankara, İstanbul gibi büyük şehirlere satıp geçimini sağlarmış. Orman işi azalınca bazıları İstanbul'la göç etmiş. Onların evlerini Kızılkaya ve Maksudiyeliler satın almışlar. Şimdi fındık, ceviz ekiyoruz. Az da olsa hayvancılık ve orman işi yapan da var. Gençlerimiz mahallemizde bulunan çeşitli sanayi kuruluşlarında çalışarak geçimini sağlıyor” diye konuştu.

TABİAT HARİKASI

Muhtar Murat Çınar şimdiye kadar yapılanlarıda şöyle sıraladı: Sakarya Büyükşehir Belediyesi, Geyve Kaymakamlığı ve Geyve Belediyesi ile iş birliği yaparak; içme suyu borularını yeniledik. Su deposu yaptık. Bozuk yolları asfaltladık. Bazı yerlere parke taşı döşedik. Çocuk parkı yaptırdık.Ulaşımı kolay ve tabiat harikası olan mahallemize; doğa güzelliğini bozmamak şartıyla turizm yatırımı yapmak isteyen iş adamlarını davet ediyoruz. Çünkü suyumuz çeşmeden içilecek kadar temiz, oksijeni bol bir yerde yaşamak istemezler mi?Mahallemizin ortasından geçen tren yolu üzerine asansörlü üst geçit yaptırıyoruz. Sakarya Nehri üzerine yeni köprü, 350 tonluk su deposu, yeni mezarlık yeri  tahsisi yapacağız. Kubuşlar ve Körçay  mevkisinin su hattını değiştireceğiz.

YETKİLİLERDEN İSTEKLERİMİZ

Sakarya Büyükşehir Belediyesi, Geyve Kaymakamlığı ve Geyve Belediyesi’nden isteklerimiz: Şelaleye giden 10 km yolun asfaltlanmasını ve   yol çevresine oturma yerleri yapılmasını bekliyoruz. Hatta mahallemizin içinden şelaleye teleferik kurulmasını istiyoruz. Mahallemizin içinde var olan piknik yerleri, yürüyüş yolları daha kullanışlı hale getirilsin. Geyve kaymakamımız Sayın İlyas Memiş, Belediye Başkanımız Sayın Murat Kaya ve diğer daire amirleri zaman zaman gelip yürüyüş yapıyorlar. Şelaleye giden yol asfaltlanırsa ziyaretçimiz çoğalır. Doğamızı bozmamak şartıyla mahallemiz tanıtılıp turizme açılsın. 3 yüz dönüm civarında tapulu köy arazimiz var. Buraya hastane ve turistlik tesisler yapılabilir. Gençlerin internet bağımlılığından uzak, doğal ortamda ve sağlıklı yaşamaları için, sosyal tesislerin yapılmasını arzu ediyoruz”  dedi.

 

Bu haber toplam 232 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar