SRT Yayın Akışı - 14.08.2020
Son Dakika

KADINA ŞİDDET NE ZAMAN BİTER?5 Aralık 2019 - 12:12, Perşembe

Haberin Fotoğrafları

Türk Kadınlar Birliği Başkanı Tevhide Yağan ile Sakarya Barosu Kadın Hakları Merkezi Başkanı Avukat Betül Uruk, 5 Aralık Dünya Kadın Hakları ve Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Hakkının Verilişinin 85’inci yıldönümü dolayısıyla gazetemize konuştu.

SESLER YÜKSELSE DE

Kadın cinayetleri, kadına şiddet, ayrımcılık, dışlanma. Toplumsal bir yara haline gelen kadına şiddet konusunda farkındalık oluşturmak için her gün biraz daha sesler yükselse de can yakan haberlerin sonu bir türlü gelmiyor. Bugün 5 Aralık Dünya Kadın Hakları ve Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Hakkının verildiği gün. Bu özel ve anlamlı günde, Türk Kadınlar Birliği Başkanı Tevhide Yağan ile Sakarya Barosu Kadın Hakları Merkezi Başkanı Avukat Betül Uruk gazetemize konuşarak, şiddete karşı ortak mesajlar verdi.

MECLİS’TEKİ KADINLAR

Türk Kadınlar Birliği Başkanı Tevhide Yağan yaptığı açıklamada, “Kadına yönelik en büyük saldırılardan birincisi şiddet. Şiddet deyince ilk aklımıza kadın cinayetleri geliyor. Şiddet sadece cinayetle bitmiyor, her türlüsü var. Bunun nedeni kadınların siyasette yerinin az olmasından kaynaklanıyor. Mecliste 96 kadın var, bu sayının artmasını istiyor ve çabalıyoruz. Mecliste daha fazla kadın olsaydı ve kadın sorunlarını çözebilecek kadınlar olsaydı kesinlikle böyle sorunlar yaşamazdık” dedi.  

EKONOMİK BAĞIMSIZLIK

Ülkemizde 2019 yılında 400 kadının cinayete kurban gittiğini söyleyen Sakarya Barosu Kadın Hakları Merkezi Başkanı Avukat Betül Uruk açıklamasında, “Kadın cinayetlerinin önüne geçemedik. Bunun için kadına ekonomik bağımsızlık sağlamalı, Unutmayalım bir yerde şiddet varsa orada aile yoktur. Ailede şiddet olmaz. Yürürlüğe koyduğumuz uluslararası sözleşmelerin gereklerini yerine getirdiğimizde de cinayetlerin önüne büyük oranda geçeceğiz” ifadelerini kullandı. 

Bu haber toplam 203 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar