SRT Yayın Akışı - 02.06.2020
Son Dakika

SAÜEAH’TAN YİNE ÇOK ÖNEMLİ BİR OPERASYON5 Ocak 2020 - 12:56, Pazar

Haberin Fotoğrafları

Dünya genelinde bir elin parmaklarını geçmeyecek kadar cerrahın uygulayabildiği göğüs kemiği açılmadan veya kaburga kesilmeden video yardımlı kalp cerrahisi (endoskopik kalp cerrahisi) operasyonu, SAÜEAH başarıyla gerçekleştirildi.

DÜNYA GENELİNDE

1990’lı yılların ortasında uygulanmaya başlanan video yardımlı kalp operasyonu, günümüzde eğitim ve zorlu öğrenme eğrisi nedeniyle dünya genelinde bir elin parmak sayısını geçmeyecek kadar az kalp ve damar cerrahı tarafından yapılıyor. Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalında görevli doktorlar, Belçika’da bu konuda kendine özgü teknikler geliştirmiş olan ve tasarlamış olduğu cerrahi aletler bulunan Türk Kalp ve Damar Cerrahı Alaaddin Yılmaz ile buluştu.

KALP CERRAHİSİ

Belçika’daki kliniğinin kapılarını SAÜEAH doktorlarına açan ve videolu kalp cerrahisi konusunda tekniğin tüm inceliklerini gösteren Yılmaz, konuyla alakalı eğitim ve sertifikasyonu da sağladı. Eğitim ve sertifikasyonlarını alan doktorlar, geçtiğimiz günlerde Türkiye’de bir ilke imza atarak video yardımlı kalp operasyonunu Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde başarılı bir şekilde gerçekleştirdi. Başarıyla üç hasta üzerinde gerçekleştirilen ameliyat sonrası doktorlar, 2019 yılı Aralık ayı sonunda Türk Kalp ve Damar Cerrahi Derneğinin desteğiyle düzenlenen bir toplantı ile Türkiye’de ilk olan total endoskopik kalp cerrahisi hastalarını başarı ve gururla meslektaşlarıyla paylaştı. 

FAYDALARI NELER?

Türkiye’de bir ilke imza atarak ekibiyle birlikte ameliyatı gerçekleştiren Sakarya Üniversitesi Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. İbrahim Kara, “Bu ameliyatın faydası göğüs kemiği açılmadan veya kaburga kesilmeden yapıldığı için ve vücutta herhangi bir kesi olmadığı için hasta çok kısa sürede hayatına dönebilmekte. Yani ertesi gün servise çıkıp birkaç gün içerisinde normal hayatına dönebilecek şekilde taburcu edilebilmekte. Ağrı çok az olmakta, kozmetik ve estetik açıdan çok önemli artıları var” dedi. Türkiye’de bunun bir ilk olmasının gururunu yaşadıklarını belirten Sakarya Üniversitesi Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. İbrahim Kara, bu yöntemin geliştirilmesi ve ülkedeki özellikle genç cerrah arkadaşların arasında yaygınlaşması için çaba sarf edeceklerini belirtti.

‘BİZİM İÇİN GURUR KAYNAĞI’

Sakarya Üniversitesi Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. İbrahim Kara, böyle bir operasyonun Sakarya’da yapılmasının kendileri için gurur kaynağı olduğunu belirtti.

DAHA AZ AĞRI

Yöntemin faydaları hakkında da bilgi veren Prof. Dr. Kara, yöntemle ameliyat sonrası daha az ağrı, daha az kan kaybı, düşük enfeksiyon riski, daha küçük yara izleri ve güzel bir kozmetik sonuç, daha kısa hastanede kalış süresi ve daha hızlı kurtarma ile diğer açık kalp ameliyatlarına karşı önemli artılarının olduğunun altını çizdi. Kara, “Ülkemizde küçük kesiyle veya pahalı bir yöntem olan robotik cerrahi ile, ki robotik cerrahi yapılacak hasta sayısı çok kısıtlıdır, belli hastalara yapabilirsiniz. Bu şekilde yapan hocalarımız, meslektaşlarımız var, bunu layığıyla yapıyorlar tabii ki. Ama bu şekilde endoskopik yapılmış ilk vakalar bunlar. Bunu da Sakarya Üniversitesinde gerçekleştirdik, bu bizim için ayrıca bir gurur kaynağı” ifadelerini kullandı.

TECRÜBE GEREKTİRİYOR

Dünya genelinde bu ameliyatı 5 veya 6 cerrahın gerçekleştirebildiğini söyleyen Prof. Dr. İbrahim Kara, “Bu şekilde ameliyat yapan dünyada 5 veya 6 kişi vardır, bir elin parmağını geçmeyecek kadar azdır. Neden bu kadar az, çünkü öğrenme eğrisi çok uzun olan bir teknik ve belli bir tecrübe gerektiriyor. Teknik olarak da zor, o yüzden çok fazla kişi bununla uğraşmıyor. O yüzden de dünyada ki bu tür ameliyat yapan cerrah sayısı bir elin parmaklarını geçmez. Yaptığımız ameliyat sonuçta kalp ameliyatı, kalp ameliyatındaki tüm riskler bizim yaptığımız bu teknikte de tabii ki geçerli. Açık kalp ameliyatında biz manipülasyonlar ile çok daha rahat ediyoruz çünkü kalp önümüzde, elimizin altında” dedi.     

Bu haber toplam 7895 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar