SRT Yayın Akışı - 21.02.2020
Son Dakika

HASTANENİN TEMELİ BU YIL ATILACAK12 Ocak 2020 - 16:52, Pazar

AK Parti Milletvekili Ali İhsan Yavuz, bin yataklı hastanenin temelinin bu yıl içinde atılacağını belirterek, “Allah'ın izniyle 2023 yılından önce hastanenin hizmete girmesini planlıyoruz” dedi.

SAĞLIĞA 650 MİLYON YATIRIM YAPILDI

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve AK Parti Sakarya Milletvekili Ali İhsan Yavuz öncülüğünde, AK Parti Sakarya Milletvekilleri, AK Parti  İl Başkanı Yunus Tever ve Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce basın mensuplarıyla buluştu. Adapazarı ilçesinde bulunan bir restoranda düzenlenen programda AK Parti teşkilatı adına Ali İhsan Yavuz açıklamalarda bulundu. Sakarya'da 18 yıl içerisinde gerçekleştirdikleri projeleri sunum eşliğinde aktaran Yavuz, bin yataklı hastanenin 2023 yılı öncesinde hizmete girmesi için gerekli girişimlerde bulunduklarını ifade etti. Şuana kadar sağlıkta 650 milyon TL yatırım yaptıklarını ancak bu rakamın 2022'nin sonda 1 buçuk milyar TL olacağını açıklayan Yavuz, "Sağlıkta 650 milyon TL yatırım yaptık ama devam eden yatırımlar ile birlikte toplamda 1 buçuk milyar TL. Bu çok önemli bir rakamdır. Şuanda projesi, ihalesi devam edenleri katarak söylüyorum, biz bu rakama kesinlikle 2022 yılında ulaşmış olacağız.

2023'TEN ÖNCE HİZMETE GİRECEK

Bin yataklı hastanenin bu yıl temelinin atılacağını müjdesini de veren Yavuz, hastanenin 2023'ten önce hizmete gireceğini belirterek, "Hastane konusu ile ilgili Cumhurbaşkanımız ile konuştuk, bakanlarımız ile defalarca hep birlikte konuştuk. Ve sonuç olarak bu yıl Allah'ın izniyle başlıyoruz. Bu konu uzun vadede değil, yakın vadede hallolacak çünkü bu yıl temel atılıyor. Allah'ın izniyle 2023 yılından önce bu hastanenin hizmete girmesini planlıyoruz. Sakarya'nın hayrı için her konuyu konuşuyor ve takip ediyoruz. Bu birlik ve beraberliğimiz devam edecek, her konuya ilişkin bu birlik beraberlik içerisinde bakacağız, karşı koyacağız veya katkı sağlayacağız. Bizim rotamız, milletimizin rotasıdır; Sakarya'nın rotası neyse bizim rotamız odur. Her bir arkadaşımız adına söylüyorum, milletimiz ne arzuluyorsa, milletimizin ne hayrına olacaksa onu statülerimizi milletimizin hayrına kullanmak üzere gece-gündüz çalışacağız" ifadelerini kullandı.

HASTANELERİN YATAK SAYISI ARTI

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, hastanelerin yatak sayısının arttığını belirterek, “Hastanenin yatak oranlarına bakacak olursak; yatak sayısı 2002'de 996 iken 2019'da bin 942 olmuş, yüzde 95 artmış. Yoğun bakım sayısı 2002'de 32 iken 2019'da 312 olmuş oma yetmiyor’ dedi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz “Hastanenin yatak oranlarına bakacak olursak; yatak sayısı 2002'de 996 iken 2019'da bin 942 olmuş, yüzde 95 artmış. Yoğun bakım sayısı 2002'de 32 iken 2019'da 312 olmuş, yetmiyor tabi ama olan durumu görelim. Yüzde 975 yoğun bakım sayısı artmış 2002'den bugüne. Nüfusun artışına bakalım, 2002'den bugüne yüzde 34 artmış, yani oranlara baktığımızda böyle mukayese edilebilir. Yüzde 34 nüfus artmış ama yoğun bakım ünite sayısı yüzde 975 artmış, nereden nereye geldiğimiz anlaşılsın diye bu çarpıcı rakamın altını çizmek istedim. Palyatif bakım 2002 yılında hiç yoktu, bugün itibari ile 58 tane var.

50 TANE PROFESÖRÜMÜZ

2002 yılında 10 bin kişiye düşen yatak sayısı 14,4 iken 2019 yılında 19 olduğunu söylemek istiyorum. 2002 yılında sağlıkta bir tane profesörümüz yokken bugün 50 tane profesörümüz var tıpta. Sağlık alanında çalışanlar 2002 yılında 2 bin 909 iken bugün itibari ile 7 bin 439'dur. Artış oranı yüzde 156'dır. Nüfusun artışı yüzde 34 ama sağlık alanında ki tüm çalışanların oranı yüzde 156 olduğunu söylemek istiyorum. 2002'de ambulans sayısı 9 iken bugün itibari ile 59 tane var. İstasyon sayısı 6 iken 36, vaka sayısı 4 bin 666'dan 104 bin 689'a ve personel sayısı ise 46'dan 484'e çıkmış" şeklinde konuştu.

GEÇE GÜNDÜZ ÇALIŞIYORUZ

Yavuz, Türkiye ve Sakarya'nın geleceğine katkı sağlamak için gece, gündüz durmadan çalışmaya devam edeceklerini söyledi.

HEPİMİZ BU GEMİNİN İÇİNDEYİZ

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz "Mesele Türkiye, mesele Sakarya ise bu işin partisi olmaz, hepimiz bu geminin içerisindeyiz, Türkiye'nin, Sakarya'nın geleceğine hepimiz katkı sağlamak durumundayız, bu niyetle buradayız. Olup bitenleri bizim taraftan nasıl gördük, neleri derledik onları sunum eşliğinde aktaracağım. Derslik başına düşen öğrenci sayısı hem ilk hem de ortaöğretimde 2002-2003 yılında 33'ken ilköğretim de 22, ortaöğretimde 24'e düşmüştür. Bu zaten yapılan okulların, hangi oranda yapıldığının temel göstergesi olması sebebiyle bu tabloyu belirttik. 2002 yılında toplam nüfusa düşen öğretmen sayısı binde 78 iken 2019 yılında yüzde 1,3'e çıktı yani 2 kat oranında oransal olarak neredeyse öğretmen sayısı arttı" dedi.

ULAŞIMA 10, TARIMA İSE 1,4 MİLYAR TL YATIRIM YAPILDI

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz,18 yılda ulaşıma 10, tarıma 1,4 milyar  yatırım yaptıklarını belirten

Son 18 yıl içerisinde Sakarya genelinde ulaşım ve tarıma yaptıkları yatırımlar hakkında konuşan Ali İhsan Yavuz, "Ulaşıma 10 milyar TL gibi bir yatırım yapıldı. 2000 öncesi 133 kilometreydi, 2003-2018'de 195 kilometre ilave edildi ve toplam 328 kilometre artış oranıyla yüzde 148 bu artış oranları önemli elbette. Neler yapıldı dersek; Adapazarı-Karasu yolu 86 kilometre, Adapazarı-Kaynarca yolu 30 kilometre, Geyve-Taraklı yolu 32 kilometre, Mekece-Adapazarı yolu 48 kilometre, Akyazı-Mudurnu yolu gibi örneklerle söyleyebilirim. Tarımda 1,4 milyar TL tarımsal destek sağlandı 18 yıl içerisinde. Küçümsenebilecek bir miktar değildir. Tarımsal hasıla yüzde 320 oranında artmış, tarımsal ihracat yüzde 665 oranında artmış, tarımsal krediler yüzde 694 oranında artmış. Fındığa sadece 2018 yılında 82 milyon 230 bin TL destek verilmiş. Ondan önceki yıllarda da aynı oranda vardı ve bu bizim dönemimizde başladı. Mısıra 5 milyon 442 bin, diğer 77 milyon 166 bin TL ve toplam 164 milyon 939 bin TL tarıma destek verilmiş 2018 yılında" diye konuştu.

‘VEKİLLER ÇOK KIRILIYOR’ 

Toplantıda konuşan AK Parti Milletvekili Kenan Sofuoğlu sitemde bulundu. Sofuoğlu, “Vekillerin de emeklerine biraz saygı duyulması gerekiyor. Vekiller çok kırılıyor” dedi.

3 YIL SONRA YOKUM

Yavuz’un basınla buluşmasında söz alan AK Parti Milletvekili Kenan Sofuoğlu, sitem dolu açıklamalarda bulundu. ‘Ben siyaset yapmak için milletvekili olmadım siyasetçi olmak gibi bir hayalim yok’ şeklinde konuşan Sofuoğlu söyledikleri ile toplantıya damga vurdu. Sofuoğlu şunları ifade etti: Hiç kimse beni 3 yıl sonra bu kimlikle göremeyecek. Ben görevimin tamamlanması bekliyorum.

BMC DE KIRILDI

Seçimden önce ayrılacaktım Berat Albayrak beni durdurdu. Sakaryaspor için de birçok girişimde bulundum ancak ağır hakaret ve eleştirilere maruz kaldım. Ve sonunda ne oldu, BMC'den rica edildi. Maliye bakanımız rica etti.  'Kenan ile görüş sıkıntı var' diye ve bu hatır üzerine o para ödendi. Sonra ne oldu birçok taraftar tepki gösterdi. Belkide o sponsor 2 milyon, 5 milyon, 10 milyon, 15 milyon diye yıllarca devam edecekti. Ben nasıl kırıldıysam BMC de kırıldı.

DİĞER VEKİLLER

Kendi kendime dedim ki bunun için mi uğraştım? Sakaryaspor için Berat Albayrak'ı çok aradım ama daha sonra arayacak yüzüm kalmadı. Keşke o kredimi o telefonları farklı şekillerde şehrin başka sorunları için arasaydım. Bu şehirde hep 4 milletvekili eleştiriliyor diğer 3 milletvekillerini de unutmayın. Bence vekillerin de emeklerine biraz saygı duyulması gerekiyor. Vekillere üzülüyorum. Yıllarca emek verdiler. Sonra siz ne yaptınız? Ben burada bugün buna şahit oldum. Bu toplantı bir kere daha bu işi sevmememe sebep oldu Vekiller çok kırılıyor. Kırılan vekillerden ise çok fazla motivasyon bekleniyor. Sizden ricam vekilleri bu kadar kırmayın

NEFRET VE KİN

1.5 yılda o kadar çok kırıldım ki keşke Sakarya, vekil olduğumdan beri bana çok farklı davransaydı da vekil olarak benimde çok fazla motivasyonum olsaydı. Beni çok kırdılar. Ben hayatım boyunca yurtdışında çalışıp para kazandım İstanbul gibi bir şehirde değil de Sakarya'ya yatırım yaptım. Evimi hayatımı buraya kurdum. Nedense vekil olduktan sonra baktım ki insanlar bize nefret ve kin ile bakmaya başladı” dedi.

HAFİF RAYLI İÇİN ÖNEMLİ AÇIKLAMA

Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, basınla gerçekleştirilen toplantıda hafif raylı sistem konusunda önemli bir açıklamada bulundu.

GÜZERGAH

Hafif raylı sistem güzergah çalışmaları kapsamında Adapazarı Garı’nın taşınabileceğini söyleyen Yüce, “Güzergah belirlememiz önemliydi. Otogar’dan başlıyoruz. Buradan SATSO, Etbalık, Sakar Baba Caddesi, Bosna Caddesi ve Gar’a. İkinci güzergâh. Kudüs Caddesi, İmam Hatip Okulu, Muhsin Yazıcıoğlu Caddesi’nden Serdivan’a oradan da tünelle SAÜ kampüsüne çıkalım istiyoruz.

İSTASYON

TÜVASAŞ Genel Müdürü önemli bir konuyu bize aktardı. ‘Kabataş’tan Taksim’e çekmeli itmeli sistem var. Tünele girmeyin çekmeli itmeli sistem koyalım’ dedi. Mantıklı geldi. İstasyon nereyi yapabiliriz diye Serdivan Belediye Başkanımız ile görüştük. Birkaç yer konusunda mütalaa ettik. Çalışmalar sona yaklaştı” dedi. Öte yandan Yüce, planlamaların istişare ve değerlendirmelerin ardından projeye döküleceğini belirtti.

Bu haber toplam 585 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar