SRT Yayın Akışı - 07.08.2020
Son Dakika

YORGUN BİNALAR YIKILMALI13 Şubat 2020 - 07:36, Perşembe

Sakarya’nın en büyük sorununun depreme dayanıksız binalar olduğunu kaydeden Saadet Partisi İl Başkanı Fahrettin Bay, “Çok katlı binaların 2 kattan yukarısının alınması, yorgun binaların ise yıkılması lazım” dedi.

GAZETEMİZE ZİYARET

Saadet Partisi İl Başkanı Fahrettin Bay, Adapazarı İlçe Başkanı Abidin Birinci, İl Başkan Yardımcıları Ali Sarıoğlu, Necmettin Aslan ve Adapazarı İlçe Başkan Yardımcısı Remzi Abay gazetemizi ziyaret etti. Bay, şehrin gündemi ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Sakarya’nın en büyük sorununun depreme dayanıksız binalar olduğunu kaydeden Bay, “Şu anda Sakarya’nın en büyük meselesi depreme karşı zayıf olan binalardır. Sakarya’ya 17 Ağustos 1999 Depremi’nden sonra 8 milyar lira geldi. Bu Sakarya’yı baştan aşağıya kadar onarmak demek. Bu paralar nerede? Burada şehrin ileri gelenleri bir araya gelmeli. Bir depremde 7 bin riskli binadan söz ediliyor. Bu en az 50 bin daire demek. Sakarya için bu felaket demek. Bu çözülmez bir durum değil. Belediye bu işe iyice asılmalı, yapması gereken çok şey var. Fakat ilgilenilmiyor. Yarın Allah muhafaza bir depremde, çok büyük bir tehlikeyle karşı karşıya kalınacak” dedi.

DEPREM TEHLİKESİ

Şehrin önceliğinin depreme hazırlık olması gerektiğini kaydeden Bay, “Şu anda nostaljik tramvay diye proje gündemde, biz karşı değiliz, olsun. Fakat Sakarya’nın öncelikleri daha farklı. Yaşacağımız herhangi bir depremde sıkıntı büyük olur. Diğer bir sorunumuz Sapanca gölü ve Sakarya nehrimiz. Buralardan resmen zehir akıyor. Dünya’nın en kaliteli içilebilir su kaynaklarından birine, Sapanca gölüne sahibiz. Ama her geçen gün bataklık oluyor. Tramvay projesi vs. sonra olur ama Sakarya’nın daha önce, önemli sorunları var. Çok katlı binaların 2 kattan yukarısının alınması lazım ve yorgun binaların yıkılması lazım. İki belediyeye sahip bir yerdeyiz. Zor bir iş değil. Ben yapacağım diyeceksin ama bunlarda o yok. Bunların yapacağı iş değil. Şunu söylüyoruz, güçlendirmemiz gereken binaları güçlendirmeli, çok katlı binaları en az 2 kata indirmeliyiz. Bunu biraz da halk istemeli” ifadelerini kullandı. Öte yandan Bay, halkın Saadet Partisi’nde destek vermesi gerektiğini belirterek, “Türkiye’nin sorunlarının çözümü bizde” şeklinde konuştu.   

ULAŞIM PROBLEMİ

Adapazarı İlçe Başkanı Abidin Birinci ise, belediye başkan adaylığı döneminde hazırladıkları projeden bahsederek, “Mimarlar Odası Başkanlığı’na gittim ve ne yapabiliriz diye sordum.7 bin binanın çözümlenmesi gerektiğini bize söylediler. Bizde bununla ilgili olarak, özellikle Semerciler Mahallesi, Çark Caddesi ve Cumhuriyet Mahalleleri başta olmak üzere ihtiyaç duyulan yerlerde, kentsel dönüşüm adına bir proje başlatmayı düşündük. Ama bunu yaparken özellikle yöneticiler ve mal sahipleriyle beraber, ev sahiplerini de mağdur etmeden buralara çözüm bulacaktık. Çünkü en önemlisi buydu. Depremde insanları enkaz altından kurtarmaktan ziyade sağlam yapılarda oturtmalıyız. Yöneticilerin en önemli meselesi, insan sağlığını korumak, insanların emniyetli binalarda oturmasını sağlamaktır” ifadelerini kullandı.

Şehrin ciddi bir ulaşım problemi ile karşı karşıya olduğuna da değinen Birinci, “Sakarya’nın ikinci bir problemi de ulaşım problemi. Nostaljik tramvay Yeni Camiden, Çark Caddesine kadar yapılması düşünülüyor. Fakat trafik zaten burada sıkışıyor. Yapılan üst geçitlerde görevini tam olarak yerine getirmiyor. Raylı sistemi genişletmek, Nostaljik tramvaydan daha yararlı ve mantıklı olacaktır” dedi.    Saim İŞÇİ

Bu haber toplam 1207 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar