ÜLKENİN GELECEĞİNE IŞIK TUTACAKSINIZ13 Şubat 2020, Perşembe

HER ALANDA BAŞARILARIMIZ VAR

İl Milli Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş, İlçe Milli Eğitim Müdürü Coşkun Bakırtaş’ın da eşlik ettiği ziyarette okul müdürü Harun Doğan, okulun genel durumu hakkında bilgiler vererek, sınavla öğrenci alan okullarının proje yarışmalarında, olimpiyatlarda, sosyal, kültürel ve sportif faaliyetlerde, üniversite sınavlarında da büyük başarılar elde ettiğini, 19 derslikte 34 öğretmen ve 421 öğrencisiyle eğitim-öğretime devam ettiklerini belirtti.

TEKNOLOJİDE ÖNEMLİ MESAFE KAT ETTİK

Okulu gezerek incelemelerde bulunan Vali Ahmet Hamdi Nayir, daha sonra sınıflarda öğrencilerle bir araya geldi. İlk olarak Teknoloji Sınıfı’nda robot yapan öğrencilerle bir araya gelen Vali Nayir, “Belki klasik manada bazı şeylerde dünyanın önüne geçemedik, ancak sizler gibi mucit gençlerimiz sayesinde özellikle yeni ortaya çıkan teknolojilerde önemli mesafe kat ettiğimizi düşünüyorum. İHA’lar ve SİHA’lar konusunda bunu ispatladık, umarım bu icatlar sizlere de örnek oluyor, heyecan, ümit ve cesaret veriyordur. Sizler bu ülkenin geleceğine ışık tutan, gözbebeğimiz olan bir nesilsiniz” dedi.

“SEVDİĞİNİZ ALANA YÖNELİN

Öğrencilere tavsiyede bulunan  Vali Ahmet Hamdi Nayir, “Hangi işi sevecekseniz, onu yapmanızı istiyoruz. Seveceğiniz bir işte ilerleyin ve mutlu olacağınız bir hayat düzeni kurun” dedi.

11. sınıf Biyoloji dersine katılan Vali Ahmet Hamdi Nayir, “Öğrenim gördüğünüz bu yer, sınavla seçerek öğrenci alan, başarılarını ispat etmiş gençlerimizden oluşan okullarımızdan bir tanesi. Dolayısıyla ailelerinizin de, bizlerin de umudu olan sizlerden beklentilerimiz yüksektir. İnşallah en güzelini başaracağınıza inanıyoruz.Hangi işi sevecekseniz, onu yapmanızı istiyoruz. Seveceğiniz bir işte ilerleyin ve mutlu olacağınız bir hayat düzeni kurun. Sevmeyeceğiniz ve mutlu olmanıza engel olacak herhangi bir mesleği aileniz zorla istese de, onlara gerekçelerini iyi bir şekilde anlatın. Ancak sevdiğiniz işte başarılı ve mutlu olacağınızı unutmayın. Yapacağınız meslekte sizleri nelerin beklediğini iyice öğrenmeniz, geleceğinize yön vermede fayda sağlayacaktır. Konfüçyus’un ‘Ben hayatta hiç yorulmadım, çünkü sevmediğim hiçbir işi yapmadım’ diye güzel bir sözü vardır. Sevilerek yapılan işler insanları yormaz” diyerek dersin konusu üzerine bir süre öğrencilerle sohbet etti.

HAYALLERİNİZİ ÖĞRENMEK İSTİYORUZ

12. sınıfların fizik dersine giren  Vali Ahmet Hamdi Nayir, “Sizlerin enerjisinden güç almak ve öğretmenleriniz ile istişare etme arzusuyla her hafta bir okulumuzu ziyaret edip, sınıfları geziyoruz. Hangi ortamlarda ders yaptığınızı, neleri başardığınızı ve hayallerinizi merak ediyoruz” dedi.

12. sınıf Fizik dersinde zamanın çabuk geçtiğini belirterek kendi öğrenciliğinden kısa bir kesit anlatan Vali Nayir, “Sizlerin enerjisinden güç almak ve öğretmenleriniz ile istişare etme arzusuyla her hafta bir okulumuzu ziyaret edip, sınıfları geziyoruz. Hangi ortamlarda ders yaptığınızı, neleri başardığınızı ve hayallerinizi merak ediyoruz. Hayata bakışınızdan, geleceğe dair ümidinizden bizler de faydalanmak istiyoruz. Böylesi bilime önem veren ve seçilmiş kişilerin bulunduğu okulda öğrenim görmeniz sizlerden beklentilerimizi de yükseltiyor. Sizler istedikten sonra başarıyı kolayca elde edebilir ve bu ülkenin geleceğine hizmet edebilirsiniz. Buraya kadar gelmeniz bir tesadüften ibaret değildir, mutlaka önemli bir azmin karşılığıdır.” Dedi

 ÖNYARGIYI KIRMAK DAHA ZORDUR

Atom modelleri konusunun işlendiği derste öğrencilere konuların hayatta nerelerde lazım olacağını öğretmenlerinden öğrenmeleri tavsiyesinde bulunan Vali Ahmet Hamdi Nayir, “Her ders genel manada bir ansiklopedik bilgi artışı mutlaka sağlıyor, ancak bazı konular ihtisas alanları içerisinde daha da önem kazanabilir. Bir fizik konusunun mühendislikte daha önemli olduğunu biliyoruz, biyoloji konusunun tıpta daha önemli olduğunu biliyoruz. Matematik gibi, Türk Dili ve Edebiyatı gibi derslerin hayatın her alanında sizlere yardımcı olacağını unutmayın” dedi. Vali Nayir, Ön yargıları kırmak, atomu parçalamaktan daha zordur’ sözüne dikkat çekip, “Toplumda ön yargılar karşılaşacağınız bir durumdur ve atomu parçalamaktan daha zordur denilmiş. Önyargılardan öncelikle kendinizi uzak tutmalısınız, önyargıları olanlarla da mücadele için sağlam bilgi birikimine ihtiyacınız olduğunu bilmelisiniz” diye konuştu.

EĞİTİM ÖNCELİKLİ ALANLARDANDIR

Öğretmenlerle de  bir araya gelen  Vali Ahmet Hamdi Nayir, “Bizim mülki idare olarak çok farklı sorumluluklarımız var. Bu sorumlulukların başında da eğitimin geldiğini düşünüyoruz” dedi.

Vali Ahmet Hamdi Nayir, “Bizim mülki idare olarak çok farklı sorumluluklarımız var. Bu sorumlulukların başında da eğitimin geldiğini düşünüyoruz. Elbette her konuya yakın ilgi ve alaka gösteriyoruz, ancak eğitim bana göre ekonomi ile birlikte öncelikli ele alınması gereken alanlardandır. Eğitim konusu geçmişimizi ilgilendiren, günümüzü ilgilendiren, geleceğimizi ilgilendiren konulardan birisidir. Bununla birlikte bağımsızlığımızı ilgilendiren bir konunun yetkilileri ile bir aradayız. Kendisini iyi yetiştirememiş fertlerden oluşan bir milletin bağımsızlıktan bahsetmesi düşünülemez. İstiklalimiz için ve istikbalimiz için eğitim konusunda başarıya mecburuz, mahkûmuz.

BAŞARILI ÖĞRENCİLER

 Başarılı bir milletin var olması ve nesillerin başarılı bir şekilde yetişmesindeki omurga da, şüphe yok ki öğretmenlerimizdir. Eğitimin kalitesini öğretmenin kalitesi ile ölçebiliriz. Öğretmenin hevesiyle, öğretmenin nefesiyle eğitim daha da kıymetli olur, daha iyi bir noktaya gelir. Seçilmiş öğrencilerin yer aldığı böylesi okullarımız beklentilerin daha fazla olduğu, geleceğe dair bizleri de heyecanlandıran, belirli bir kalıbın dışına çıkmayı başarabilen eğitim kurumlarımızdır. Buraya gelen öğrencilerimizi daima akademik başarıyı yakalayacak kişiler olarak görüyoruz, işte bu kişiler sizlerin ellerinde şekil bulacaklardır. Sizlerin de elinizden gelenin en iyisini yapmaya çalıştığınıza yürekten inanıyoruz” dedi.

UNUTULMAYACAK BİR EĞİTİMCİ OLUN

Vali Ahmet Hamdi Nayir, “Tecrübelerinizi paylaşarak onları hayata hazır hale getirecek gayreti gösterdiğinize inanıyoruz. Bu yoldaki gayretinizle unutulmayacak bir eğitimci olun” dedi.

Vali Ahmet Hamdi Nayir, “Toplumsal duyguların zayıflayıp bireyselleşmenin öne çıktığı çağımızda, sizlerden üstün bir gayret ve özveri bekliyoruz. Çocuklarımıza okuduğu okulun, yaşadığı çevrenin, sınıfın, ailesinin bir parçası olduğunu, onların derdini kendi derdi olarak görmesi gerektiğini ve problemlerin çözümü için çaba sarf edebilmesini aşılamanız gerekiyor. Gelecekteki başarılarımız, büyük ölçüde bu duygu ve düşüncelerin yaşatılmasına, bu duygulara sahip çocukların yetişmesine bağlı durumda. Tecrübelerinizi paylaşarak onları hayata hazır hale getirecek gayreti gösterdiğinize inanıyoruz. Bu yoldaki gayretinizle unutulmayacak bir eğitimci olun.

Bu haber toplam 241 defa okundu.