“SAÜ BU ALANDA ÖNCÜLÜK EDEBİLİR”13 Şubat 2020, Perşembe

SAÜ Rektörlük Senato Salonunda yapılan çalıştay Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan ve İSEFAM Müdürü Prof. Dr. Mustafa Çalışır’ın açılış konuşmalarıyla başladı.

Rektör Prof. Dr. Fatih Savaşan, 13’üncüsü düzenledikleri bu çalışmaların meyvelerini vermeye başladığını dile getirdi. Prof. Dr. Savaşan, “Arkadaşlarımız akademik ve uygulamaya dönük alanlarda katkılarda bulundular. Sakarya Üniversitesi bu alanda belki de akademik olarak tamamen öncülük yapabilir. Hayr’ola gibi programlarımız içerisinde birtakım pilot uygulamalar yapılabilir” dedi.

İSEFAM HIZLA İLERLİYOR

İSEFAM’ın Türkiye’de bu alanda ayrı bir yere sahip olma yolunda hızla ilerlediğine dikkat çeken Rektör Savaşan, “Zor bir alandayız. İslam dünyasında hem ekonomik olarak hem de finans piyasasına hâkimiyet anlamında durumumuz çok iyi değil. Üzerimize düşen görevler var. Bu kuşatılmışlıktan, esas itibariyle bu üretememekten nasıl kurtulabiliriz? Buna yoğunlaşmamız lazım. Bir taraftan akademik olarak bilgiyi edinmeli, yaymalı, diğer taraftan yeni bilgiler üretmeli ve bu bilgileri uygulamaya sokmalıyız. Kitlesel fonlama gibi İslami finans araçlarına ilişkin yasal düzenlemeler hızlı bir şekilde yapılıyor. Bizim bu alanda çalışan hocalarımızın da katkıyı ivedilikle vermesi, İslami finans araçlarının daha fazla yaygınlaşmasına katkı sağlayacaktır” diye konuştu. Duygu ALAZ

Bu haber toplam 258 defa okundu.