SRT Yayın Akışı - 02.04.2020
Son Dakika

KAPIDAKİ TEHLİKE17 Şubat 2020 - 10:56, Pazartesi

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın hazırladığı Temiz Hava Eylem Planı’nda kanser ve solunum yolu hastalıklarına yol açan PM 10 kirliliği, Sakarya’da belirlenen sınırın üstünde çıktı.

EYLEM PLANI

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Sakarya Valiliği, Büyükşehir Belediyesi, SAÜ, SATSO gibi kuruluşlarla birlikte 4 yıllık Sakarya İli Temiz Hava Eylem Planı hazırladı. Eylem planında Sakarya’da bulunan 4 adet izleme istasyonunun verileri baz alınarak, şehirde 2024 yılına kadar havanın daha da temiz olması için alınması gereken önlemler açıklandı ve rapor hazırlandı.

220’YE YÜKSELDİ

Rapora göre Partiküler Madde olarak bilinen ve sanayi, yakıt yanması, tarım ve ikincil kimyasal reaksiyonlar ile ortaya çıkan PM 10 değerinin kabul edilen sınırların üstünde olduğu ifade edildi. Aynı raporda bu maddenin kanser, kalp problemleri, solunum yolu hastalıkları, bebek ölüm oranlarında artış gibi sonuçlar doğuracağı belirtilirken, 2016 yılında 94 olan “Hava Emisyonu” izni olan firma sayısının 2020 itibariyle 220’ye çıktığı vurgulandı.

ÖNLEM ALINMALI

Bakanlık kirlilik tehlikesine karşı uyarıda bulunarak, önlem alınmazsa ciddi sorunlarla baş başa kalınacağına dikkat çekti. ‘Sanayinin ve trafiğin hızla gelişmesi şehirde hava kirliliği konusunu ön plana çıkarmaktadır’ ifadelerinin yer aldığı raporda Sakarya’da sanayi ve trafikten kaynaklanan hava kirliliğinin özellikle kış aylarında ve sanayin üretiminin fazla olduğu zamanlarda kendini gösterdiğine işaret edildi. 

Bu haber toplam 717 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

 

KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar