SRT Yayın Akışı - 25.10.2020
Son Dakika

KAHVEHANE KÜLTÜRÜMÜZÜ TANITIYORUZ27 Şubat 2020 - 03:56, Perşembe

Haberin Fotoğrafları

Toplum hayatında insanların yiyecek, içecek kültürleri oldukça önemli bir yere sahiptir. Türk toplum hayatında da kahvehane kültürünün önemli bir yeri vardır.

Geyve Merkez Camisinin yanında kahvehane işleten Hikmet ve Hüseyin Kayakan kardeşler: "Biz işimizi severek yaptığımız için; bir sefer çayımızı içen kişi, yirmi yıl sonra tekrar kahvehanemize geldiği zaman çayı demli, açık veya tek şekerli içtiğini bilir ve ona göre çayını masasına koyarız. Bu da müşteriyi memnun ediyor. Kahveler,  köylü-şehirli, amir- memur, esnaf-çiftçi, öğretmen- öğrenci, kabzımal-tüccar,  hacı-hoca, alim-cahil, üretici-tüketici her kesimin uğrak yeridir.  Kahvehaneler, dostların buluşma yeridir. Kahvehaneler, sohbetin tadına doyulmadığı  yerlerdir.Kahvehaneler, dertlerin, sevinçlerin paylaşıldığı yerlerdir. Kahvehaneler, belediyelerin eleştirildiği yerlerdir. Kahvehaneler hükümetlerin kurulduğu, hükümetlerin yıkıldığı yerlerdir” dedi.

 DEĞİŞİK KİŞİLERİ TANIYORUZ

Hüseyin Kayakan 1973 yılında doğdum. İlkokulu bitirdim.  11 yaşında  babamın yanında garsonluk yapmaya başladım.   Babama Kahveci Şükrü derlerdi. İsmet abim 1990 yılında, babam 2003 yılında vefat edince iş başa düştü. Hikmet abimle beraber baba mesleğini yapıyoruz. Kahvecilik sayesinde değişik kişilerle tanışıyoruz. Kahvecilik sayesinde her gittiğimiz yerde bir tanıdığa rastlıyoruz.

 ERDOĞAN'A ÇAY İKRAM ETTİM

Şimdiki Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Büyükşehir Belediyesi başkanı iken 1996 yılında Geyve'ye gelmişti. Geyve Postanesinin önünde konuşma yapıyordu. Bir şeye canı sıkılmış, konuşmasını kısa kesmiş. Ben de sırtım cama dönük kahvede oturuyordum. Ayak sesi duydum, omzuma birisi dokundu "Delikanlı çayın varsa ver içelim." dedi. Döndüm ki İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Tayyip Erdoğan. Arkadaşlarıyla beraber çayımı içtiler ve memnun kaldılar” dedi.

KAHVEHANENİN MÜDAVİMİ

 Geyve'nin renkli simalarından biri olan Aykut Yurt, kahvehanenin müdavimlerindendir. Onun olduğu masa kalabalık olur ve sohbetine doyum olmaz. Aykut Yurt'u sizlere tanıtmak istiyorum. Aykut Yurt kendisini şöyle tanıttı: 1955 yılında Umurbey'de doğdum. çiftçilik, kahvecilik, şoförlük  yaptım. Geyve Esnaf Kefalet ve Sanatkarlar Kooperatifi başkanı, Geyve Köy Koop başkanı, 1989- 1990 arası Geyve Küçük Sanayi kurucusu, 1989 ANAP belediye meclis üyesi, 2004-2009 yıllarında AK Parti İl Genel Meclisi üyesi ve yönetim kurulu üyeliği yaptım. Şimdi Şoförler Odası Esnaf Kefalet ve Sanatkarlar Kooperatifi başkanlığı, Yeşil Geyve Köy Koop. başkanlığı görevini sürdürüyorum.”

BEKLENTİLİER

Aykut Yurt, “ Geyveli bir vatandaş olarak yetkililer şunları yapmalıdır. Geyve'ye bir otobüs terminali yapılmalıdır. Geyve'de ev kiralarının ucuzlaması için toplu konutlar yapılmalı. Şimdiki kapalı pazar yeri başka bir yere taşınıp; kasaplar binası, vergi dairesinin karşısındaki belediyeye ait bina yıkılıp altı oto park, üstü Adacentır gibi iş yerleri olmalıdır. O zaman dükkan kiraları da ucuzlar. Parkın yanındaki bankamatikler, Vergi Dairesinin yanına alınırsa trafik sıkışıklığı azalır.Yaya kaldırımlarını esnaflar işgal etmesin. Mazot ve gübreye sık sık zam geliyor. Oysa meyve fiyatları aynı. Bu yüzden çiftçi mağdur oluyor. Okul yanlarına rast gele park edilmesin. Okul servis araçları geçemiyor. Geyve halkının huzuru için bu eksiklerin yapılmasını istiyor”  dedi.

Bu haber toplam 1804 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar