SRT Yayın Akışı - 25.10.2020
Son Dakika

DERTLER DE SEVİNÇLER DE PAYLAŞILIYOR4 Mart 2020 - 06:18, Çarşamba

Haberin Fotoğrafları

Geyve muhabirimiz emekli Öğretmen Mehmet Aydoğan, kahvehane kültürümüzü tanıtıyor.

Kahvehanede  sohbet koyulaştıkça  çayın tadına doyum olmadığını ifade eden   İişletme sahibi Sadi Şahin.  " Çak güzel bir  ata sözümüz vardır “Gönül ne kahve ister, ne kahvehane, Gönül bir dost ister, kahve bahane. İşte bizim kahvehane de durum böyle. İnsanlar dertlerini  sevinçlerini birlikte paylaşıyorlar  dedi

ŞAHİN KAHVEHANESİ

Geyve Merkez Camisinin yanında olan Sadi Şahin'e ait  kahvehanedeyiz. Bu kahvehanede oyun yoktur. Genellikle cami cemaati gelir. Havalar sıcak olduğu zaman camiden çıkan cemaat, cami avlusundaki çınarların gölgesinde oturur, Sadi Şahin'in demlediği çayları içerek sohbet ederler.Sadi Şahin; 1976 yılında doğdum. 20 yıldan beri kahvecilik yapıyorum. Geyve Merkez Caminin yanında çay ocağı işletiyorum. Demlediğim çayları Ersin Şahin ve Metin Gökdemir müşterilere dağıtıyor. Geçim şartları pahalılaştıkça bizim kazancımız azalıyor. Çünkü çay, kahve içmek keyif işi.  Kahvehaneye her gün dört tane gazete alırım. Bunlardan biri Adapostası gazetesidir.

EMİN ÇELİK

Eski kahvecilerden Emin Çelik  şunları söyledi: Burada 20 yıl kahvehane işlettim. Sınıf arkadaşım, memur olmak için müracaat etmemizi söyledi. O memur oldu, ben kahveciliğe devam ettim.  Çünkü eskiden kahvecilik daha kazançlıydı.

METİN TINAR

Kahvehanenin müdavimlerinden  Metin Tınar: Kahvehanelere Osmanlı döneminde kıraathane denirmiş. Çünkü o yıllarda kahvehaneler kitap okuma yerleriymiş.

GÜLPEK

Kahvehaneye yerel ve ulusal gazeteleri okumak için gelirim.

KAHVEHANELER DOSTLARIN BULUŞMA YERİDİR

Geyve'de yıllarca din görevlisi olarak hizmet yapan Hafız Osman Kaba, Hafız Necati Demir, Hafız Hüseyin Ay ve İmam Hatip Sadettin Armağan; genç meslektaşları Çukurköy camisi hocası Kadir Keskin, Adapazarı Şerefiye Camisi müezzini Hamza Ünal ve Öğretmen Ali Ünal ile kahvehanede buluştular. Çaylar, ıhlamurlar  içildi. Güncel konularda sohbet edildi. Hafız Osman Kaba, Hafız Necati Demir, Hafız Hüseyin Ay ve İmam Hatip Sadettin Armağan ile hatıralar tazelendi.

OSMAN KABA

Geyve Merkez camisinden emekli müezzin Hafız Osman Kaba şunları söyledi: 1940 yılında Pamukova'ya bağlı Kemaliye köyünde doğdum. Osmaneli'de hafızlığımı tamamladım. 1963 yılında Çardak köyünde fahri imamlık yaptım. Eskiden cami hocasının iaşesini köy halkı karşılardı. 1970 yılında da Merkez Camiye müezzin oldum. 37 yıl 8 ay görev yaptıktan sonra emekli oldum.

NECATİ DEMİR

Hafız Necati Demir, 1943 Taraklı'nın Alballar köyünde doğdum. Hafızlığımı kendi köyümde tamamladım. Askerlik öncesi çeşitli köylerde fahri imamlık yaptım. Asker dönüşü Taraklı Ortaokuluna hademe olarak girdim. Geyve Müftülüğüne tayin oldum. Hafız olduğum için müezzinlik yaparak emekli oldum.

HÜSEYİN AY

1940 yılında doğdum. İstanbul'da hafızlığımı tamamladım. 1967 yılında Pamukova'da cami hocalığına başladım. Geyve Muhacir cami, Mescit ve Merkez camide hocalık yaparak 2003 yılında emekli oldum.

SAADETTİN ARMAĞAN

1949 yılında Taraklı'nın Esenyurt köyünde doğdum. Geyve'nin Eşme köyü camisinde hocalığa başladım. Geyve'den İstanbul'a atandım. İstanbul Şirinevler Ulu Camisinde, 5 bin kişiye Teravih namazı kıldırmak, insana başka bir zevk veriyor. Adapostası gazetesinde de her gün dini konularda köşe yazısı yazıyorum.

Öğlen namazı sonrası başlayan kahvehane sohbeti, ikindi ezanı okunmaya başlayınca sona erdi. Müşteriler tekrar buluşmak dileğiyle kahvehaneden ayrıldılar.

Bu haber toplam 1677 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar