SRT Yayın Akışı - 25.10.2020
Son Dakika

‘HATIRALARI YAD EDİYORUZ’7 Mart 2020 - 05:19, Cumartesi

Haberin Fotoğrafları

Geyve muhabirimiz emekli öğretmen Mehmet Aydoğan, Hediye camisinin yanındaki Zihni Çobanoğlu'nun kahvehanesinde

ÇALIŞMAK, İNSANI HAYATA BAĞLAR

 İşletme sahibi Zihni Çobanoğlu, “1960 yılında Gölcük'te doğdum. İşletme Fakültesi mezunuyum. Geyve Vergi Dairesinden emekli oldum Daha evvel emekli olan abiler "Emekli olunca boş vakit geçmiyor. İnsan gayri ihtiyari ev işlerine karışıyor, hanımla kavga ediyor"derlerdi. Gerçekten de öyleymiş. Çalışmayı severim. Bunun için kendi iş yerimde kahvehane işletiyorum. Çünkü çalışmak güzel bir şey. En güzeli de eş dost ile oturup sohbet etmek, hayattan kopmamak” dedi.

DİNİ KİTAPLAR OKUYORUM

Mustafa Yemiş, “1929 yılında Geyve'nin Kamışlı Köyü’nde doğdum. Çeşitli ticaretlerle uğraştım. İstanbul Anadolu Kavağı Işıldak Müfrezesinde sıhhiye olara 36 ay askerlik yaptım. 5 çocuğum, 24 torunum var. Beni yetiştiren ana babamdan, okutan hocalarımdan Allah razı olsun. Kuran-ı Kerim ve dini kitaplar okuyorum. Ne kadar yaşarsan yaşa, Kuran'sız yaşanan hayat, boş bir hayattır. İnsanın hayatını güzelleştiren, ayet ve hadislerin ışığında yaşamaktır. Askerlik künyem şöyledir: "Birinci ordu, 15. kolordu, 23.tümen, ışıldak müfrezesi erlerinden Aslan oğlu Mustafa Yemiş, emret komutanım."

GÜNLÜK YORGUNLUĞUM GİDİYOR

Muzaffer Yemiş: Recep Yemiş ve ben Mustafa dedenin torunlarıyız. Geyve Milli Eğitim Müdürlüğünde memurum. Günün stresini atmak için kahvehaneye gelirim. Kahveci 4-5 gazete alır. Ben de gazete okuyup, arkadaşlarla çay içip, sohbet edince günlük yorgunluğum gidiyor.

Kadir Gevrek: Çiftçilik yapıyorum. Ayvalarda külleme hastalığı oluyor. Yetkililerin buna bir çare bulmasını istiyorum.

Engin Akaya: Dede ve babadan kalma lokantacıyız. Arkadaşlarla sohbet etmek için kahvehaneye gelirim.Geyve Belediyesinden emekli öğrencim Ali Ergin ile kahvehanenin yan tarafındaki bakkala geçtik. Ali Ergin "Hocam, Ali Baran, Ali Ergin, Ali Ak yani üç tane Ali ile berabersin. Dilek tut." dedi. Çayları içerken sohbet koyulaştı.

Adnan Ak: Geyve Aile Hekimliğinde sağlık memuruyum. Ben küçükken babam rahmetli olmuş. Bende ölümcül hastalığa yakalanmışım. Büyükler "Bu çocuğa Adnan ismi yaramadı, adını değişelim" demişler. Dere kenarındaki üç tane ota ayrı ayrı isim verip ip bağlamışlar ve hangisi geç kurursa, o ismi vermeyi kararlaştırmışlar. "Ali" ismi verilen ot geç kurumuş. Adı Ali olsun demişler. Oysaki daha önceden nüfus kağıdıma Adnan ismi yazdırılmış. Bunun için bana mahallede "Ali", resmiyette "Adnan" derler. İki isimli olmak, birçok kargaşaya da sebep oluyor.

Ali Baran: Geyve Milli Eğitim Müdürlüğünden emekliyim. Hediye camisinin yanında oğlumun bakkalı var. Kahvehanede arkadaşlarla sık sık buluşur, eski hatıraları yad ederiz. Çay içip sohbetleri koyulaştırırız.

Bu haber toplam 1734 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar