SRT Yayın Akışı - 25.10.2020
Son Dakika

KAHVEHANENİN ÇAYI DA SOHBETİ DE GÜZELDİR11 Mart 2020 - 05:11, Çarşamba

Haberin Fotoğrafları

Geyve muhabirimiz emekli öğretmen Mehmet Aydoğan, kahvehane kültürümüzü tanıtmaya devam ediyor.

Çakıl Kahvehanesi  sahibi Sadi Gıcır, “Geyve'deki kahvehanelerde sohbet koyulaştıkça, çayın tadına doyum olmaz.  Kahvehaneler, dertlerin, sevinçlerin paylaşıldığı yerlerdir” dedi.

Geyve'nin Taraklı yolu üzerinde üç yolun birleştiği, Çakıl mevkisinde Sadi Gıcır'ın kahvehanesindeyiz. Sadi Gıcır kendisini şöyle tanıttı: “ 1960 doğumluyum. Şoförlük yaptım. Bakkal çalıştırdım. 40 yıldan beri de kahvecilik yapıyorum. 1992 yılında kahvehaneyi açınca, Cama yazı yazması için Taraklı'dan öğretmen arkadaşı çağırdım. Eskiden reklam tabelaları elle ve yağlı boya ile yazılırdı. Öğretmen, kahvenin adını ne yazalım diye sordu. O arada belediye kamyonu çakıl boşaltıyordu. Ben de kahvehanemizin adı "Çakıl" olsun dedim.

Kahvehaneyi sabahları ben açıyorum, daha sonra oğlum Serkan devam ettiriyor. Yaş ilerleyince vücut dayanmıyor. Her şey gençlikteymiş.”

 BABA MESLEĞİNİ YAPIYORUZ

Serkan Gıcır: Geyve Meslek Lisesi Metal İşleri bölümü mezunuyum. Baba mesleği olan kahveciliği devam ettiriyorum. Kahvehaneye gitmek keyif işi olduğu için, müşteri yapılan hizmetten memnun kalırsa ve çayı beğenirse geliyor. Bir tane müşteriyi küstürdüğün zaman o, arkadaşını da caydırıyor. Başka kahvehaneye gidiyorlar. Kahvehanede müşterinin aradığı iyi bir ortamın olmasıdır.

GÜNÜN YORGUNLUĞU GUDİYOR

Erkan Sakarya: Fabrikada çalışıyorum. İş çıkışı yorgunluk gidermek için kahveye geliyorum. Kahvehanede eş dost görünce, günün yorgunluğu gidiyor. Gençlere şunu söylemek istiyorum. Mutlaka sigortalı bir işte çalışsınlar. Daha önce çalıştığım usta beni sigorta yapmadı. Ben de oradan çıkıp fabrikaya girdim.

Yüksel  Yetiş: Ambulans şoförlüğünden emekliyim. Pastaneci Fikret Arıcı, Fethi Yiğit, Ramazan Karataş  gibi arkadaşlarla görüşmek için kahvehaneye geliyoruz. Adapostası gazetesinde kahvecilerle ilgili yazları okuyorum. Acaba bizim oturduğumuz kahveye de gelir misiniz diye düşünüyordum ve geldiniz. Bizlerle görüştüğünüz için teşekkür ederim.

Bu haber toplam 1705 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar