SRT Yayın Akışı - 25.10.2020
Son Dakika

‘KAHVEHANE KÜLTÜRÜMÜZÜN BİR PARÇASIDIR’13 Mart 2020 - 06:43, Cuma

Haberin Fotoğrafları

Geyve muhabirimiz emekli Öğretmen Mehmet Aydoğan, kahvehane kültürümüzü tanıtırken, Perşembe pazarının kurulduğu yerdeki kahveci Mehmet Ergin’i ziyaret etti.

Geyve kapalı pazar yerindeki kahvehaneye girdim. Öğrencim Yusuf Baran, eski muhtar Cafer Uğural, emekli Tarih öğretmeni Mehmet Doğan beni masalarına davet etti. Çayları içerken sohbet koyulaştı.

MEHMET ERGİN: Geyve kapalı pazar yerinde kahvehane işletiyorum. 49 yaşındayım. 12 yıldan beri kahvecilik yaparım. Bu dükkanlar belediyeye aittir. Bizim kahvehanemizde oyun yoktur. Çevredeki esnafa çay veririm. Pazarcı esnafı, memurlar, amir, öğretmenler, ziraatçılar, partili partisiz  yani her meslekten kişiler çay içmeye gelir.

YUSUF BARAN: 1960 yılında doğdum. Emekli din görevlisiyim. İktisat Fakültesi mezunuyum. Yıllar önce Suçatı köyünde cami hocalığı yaparken arıcılığa merak sardım. Bir işi yapan, o işle ilgili gerekli araştırmayı yapmalı. Köylüler kara kovanla uğraşırken, ben ziraattan kovan aldım ve arıcılık ile ilgili çok kitap okudum. Daha sonra tavuk besiciliği yaptım. Cami hocalığından emekli olunca İYİ Parti Geyve ilçe başkanlığına seçildim. Amacımız iyileştirilmiş, güçlendirilmiş parlamenter sistemi getirmektir.

CAFER UĞURAL: 1962 yılında doğdum. Geyve Belediyesi’nden emekliyim. 2012 yılından itibaren iki dönem Tepecikler Mahallesinde muhtarlık yaptım. Bu dönem seçilemedim. Halen daha seçmenlerime cuma mesajı, kandil ve bayram kutlama mesajı yollarım. İYİ Partide görev aldım. Bazıları kahvehaneye gitmeyi basitlik sayarken, ben insanlarla içli dışlı olmak için kahvehaneye giderim.

MEHMET DOĞAN: 1957 yılında doğdum. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih bölümü mezunuyum. Çeşitli okullarda öğretmenlik ve idarecilik yaptım. Geyve'nin son Ülkü Ocakları başkanıyım. 1980 ihtilalinde siyasi partilerle beraber Ülkü Ocakları da kapatıldı. Kahvehane toplum kültürümüzün bir parçasıdır.

ARAPLARI OSMANLI DEĞİL, İNGİLİZ SÖMÜRDÜ

Tarihçi Mehmet Doğan öğretmen sözlerine şöyle devam etti: Üniversitede okurken Mısırlı bir öğrenci şöyle dedi "Arapları Osmanlı sömürmüş, İngiliz ise medeniyeti getirmiş."

Ben de kendisine şunu sordum. "Sen Türkçe'yi ne zaman öğrendin?" Mısırlı "Doktora yapmak için bir yıl önce İstanbul'a gelince." Peki İngilizce'yi ne zaman öğrendin soruma da "Ana sınıfına giderken." diye cevap verince ben: "Eğer Osmanlı sizi sömürseydi Türkçe'yi bir yıl önce değil, ana sınıfına giderken öğrenmek zorunda kalırdın. İngilizler, İngilizceyi öğrenmeniz için şart koşunca, kendi kültürlerini de empoze ettiler. Mısırlının diyecek sözü kalmadı.

Bu haber toplam 1667 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar