SRT Yayın Akışı - 21.10.2020
Son Dakika

‘KAHVEHANELER SOSYAL YARDIMLAŞMA YERİDİR’17 Mart 2020 - 07:12, Salı

Haberin Fotoğrafları

Gazetemiz muhabiri Anıl Üstün, kahvehane kültürümüzü tanıtmak adına Adapazarı Atatürk bulvarı üzerinde Dönergeçit Sokak’ta bulunan Salon C kahvehanesini ziyaret etti.

Kahveciliğin çok farklı bir meslek olduğunu belirten yılların kahvecisi Suat Mutlu, ‘‘Kahvecilik atalarımızdan gelen bir kültürdür. Kahvehaneler sadece eğlence yeri değil, aynı zamanda sosyal yardımlaşma yeridir ’’ dedi.

İNSANLARIN İKİNCİ EVİ

 İşletme sahibi  Suat Mutlu, “50 senedir kahvecilik işiyle uğraşıyorum. Aileden gelen bir meslek bizde devam ettiriyoruz. Kahvecilik çok farklı bir şey, atalarımızdan gelen bir kültür. İktidarlar bu cemiyetlerde kurulur, hükümetler bu cemiyetlerde yıkılır. Eskiden internet çağı yoktu. İnsanların cenazesi, hastası, cemiyeti olduğu zamanlarda burada toplanan insanlar birbirlerini bilgilendirirdi. Hatta bir kâğıda yazılıp duvara asılırdı ve herkes oradan görüp bilgilenirdi. Yani mutluluğumuzu sevincimizi, üzüntümüzü, kaderimizi burada paylaşırdık. Yolda gördüğümüz, eve davet edemediğimiz zamanlarda kahvede ağırlar ve bir şeyler ikram ederiz. Burası insanların ikinci evi gibi. İnsanlarımız sıkıldığı zaman ve ya evde bir sıkıntı yaşadığı zaman dostlarıyla burada muhabbet ederek, oyun oynayarak kafa dağıtıyor.

 KAHVEHANE DİYİP GEÇMEYİN

Kahvecilik öyle bir meslek ki, Adapazarı’mızın milletvekilleri olsun, protokolü olsun herkesle yakın temastayız. Çoğu gelip bizim çayımızı kahvemizi içmiştir. Yani kahve diyip geçmemek, kahveciyi ikinci plana almamak lazım. Evde yaşayıp, konuşamadıklarımızı burada gelip dostlarla paylaşıyoruz.

DEŞARJ OLUP, STRES ATIYORUZ

Türk milletinde kahvehanelerin yeri çok önemlidir. Kahvehaneler aslında erkeklerin buluşma, dertleşme aynı zamanda deşarj olma yeridir. Bir büyüğümüz zamanında demişti ki ‘‘Kahvehaneler olmasaydı, ailelerde ciddi sıkıntılar ve boşanmalar yaşanırdı.’’Çünkü insanlar buraya gelip muhabbet ederek ve oyun oynayarak, stres atıyor. Teknoloji geliştikçe bazı değerlerimizi de kaybediyoruz. Örneğin eskiden kitap köşelerimiz vardı. Eskiden kahvehanelerde genç görmek zordu. Şimdi kafe adı altındaki kahvehaneler de gençlerin buluşma noktası haline geldi.

 SADECE EĞLENCE YERİ DEĞİL

Eskiden mahalle takımları kahvelerde buluşup, kahvaltısını sohbetini yapıp maçlara buralardan gidiş yaparlardı. Ertesi haftada ki maça kadar o hafta boyunca o maç konuşulurdu. Kahvehaneler sadece eğlence yeri değil, aynı zamanda sosyal yardımlaşma yeridir” dedi.

Bu haber toplam 1653 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar