SRT Yayın Akışı - 25.10.2020
Son Dakika

ÇAYIN TADINI VEREN ARKADAŞ SOHBETİDİR19 Mart 2020 - 06:26, Perşembe

Haberin Fotoğrafları

Geyve muhabirimiz emekli öğretmen Mehmet Aydoğan, Alifuatpaşa'da İstasyon Caddesi’nde öğretmenlerin uğrak yeri olan Bahadır Akkaya'ya ait kahvehaneyi ziyaret etti.

Bahadır Akaya: 47 yaşındayım. 18 yıldan beri kahvecilik yapıyorum. Dükkan kendimizin. Önceden zirai ilaçlar satardık. Emekli öğretmenler, öğrencilik ve öğretmenlik hatıralarımızı paylaşmak, güncel konularda tartışmak ve gazete okumak için kahvehaneye geliriz.

ON PARMAĞINDA ON MARİFET

Ahmet İşsever kendisini şöyle tanıttı: 1944 yılında Taraklı'da doğdum. 1962 yılında Arifiye Öğretmen Okulu’ndan mezunum. Urfa, Kars, Geyve'nin köylerinde ve 20 yıl Cumhuriyet İlkokulunda öğretmenlik yaptım. 22 yılda emekli olduktan sonra halk oyunları, koro, bando çalıştırdım. Sizin anlayacağınız Cumhuriyet İlkokulunda 42 sene hizmet ettim.  Çalıştırdığım Geyve Halk Oyunları ekibi 3 defa Türkiye birincisi oldu. İstanbul Ali Sami Yen stadında ve Türkmenistan'da  Türkiye'yi temsilen Geyve yöresi oyunlarını oynadık.Geyve ve Sakarya birinciliklerini saymakla bitmez. Türk sanat ve Türk halk müziğine meraklıyım. Gitar hariç bütün müzik aletlerini çalarım. "Taraklı Ağzı ve Yöresel Halk Oyunları" adlı iki  kitap yazdım.

HERKESİ SEVERİM

Sabri Ok: 1940 doğumluyum. Arifiye Öğretmen okulundaki numaram 522'dir. Ahmet İşsever ile sınıf arkadaşıyız. Bornova'da okuma yazma bilmeyen askerlere, okuma yazma öğrettim. En son olarak Geyve Atatürk İlkokulundan emekli oldum. Üniversite mezunu olup, önemli görevler yapan yüzlerce öğrencim vardır. Ön yargılı değilim. Herkesi severim. Sohbet etmek için kahvehaneye gelirim. Ben gelmezsem arkadaşlar çağırırlar.

 BİR ÇOK ÖDÜL ALDIM

Bünyamin çetinkaya: 1953 yılında doğdum. Bolu Öğretmen Okulu’ndan mezun olunca Yozgat'a tayin oldum. Geyve'nin Belpınar, Epçeler ve Alifuatpaşa Cumhuriyet ilkokulunda öğretmenlik yaptım. Öğrencilerim, ilçedeki yarışmalarda  birçok ödül almıştır. Geyve Anadolu Lisesi ilk açıldığı zaman üç öğrencim bu okulun sınavını kazandı. Benim için gurur vericidir. Alifuatpaşa'da kırtasiye dükkanı işletiyorum.

HEKEMLİK YAPTIM

Şinasi Yıldız: 1948 yılında doğdum. 1965 yılı Arifiye Öğretmen Okulu mezunuyum. Kendi köyümde beni okutan öğretmenim ile öğretmenlik yaptım. Basket oynadım, futbol hakemliği yaptım.

ÖĞRETMENE SAYGI DUYDU

Necati tutal:1952 Bolu Erkek Öğretmen Okulu mezunuyum. Öğretmenlik yaptığım köyde bayram dönüşü benden yaşlı veli, öğretmene duyduğu saygıdan dolayı elimi öpmeye kalktı.

ÖĞRENCİLERİM KÖYLERİNE DAVET ETTİ

Mehmet Özdemir:Kocaeli Eğitim Enstitüsü mezunuyum. Erzincan, Kastamonu, Adapazarı -Ahmediye, Geyve, Alifuatpaşa Necip Fazıl İlkokullarında  görev yaptım. Yıllar önce okuttuğum Ahmediyeli öğrencilerim, beni köylerine davet ettiler. Bu olay beni çok sevindirdi.

Türkiye’yi geziyoruz

Zeki Yusuf Borazan:1945 doğumluyum. Emekli Felsefe öğretmeniyim. 26 yıllık öğretmenliğim boyunca hür düşünceli, Atatürkçü, yenilikçi ve vatansever öğrenciler yetiştirdim. Öğrencilerim vali, doktor, öğretmen... oldular. 15 kişilik arkadaş grubuyla Türkiye'yi geziyoruz. Kitap okumayı,yazmayı, fotoğraf çekmeyi, çiçek yetiştirmeyi, yarışmalara katılmayı severim. TRT'nin düzenlediği Şampiyon 89 yarışmasına katıldım.  Özgür ve adil bir Türkiye ve dünya istiyorum. Gittiğimiz  her yerde saygı, hürmet görmek, biz öğretmenleri sevindiriyor. 75 yaşında olamama rağmen, arkadaşlarla beraber olduğumuz için sağlıklı ve mutluyum.

Bu haber toplam 1690 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar