SRT Yayın Akışı - 06.07.2020
Son Dakika

 

KOCAARSLAN 3 YILLIK GÖREV SÜRECİNİ DEĞERLENDİRDİ28 Haziran 2020 - 18:32, Pazar

Türkiye’de Demiryollarının en büyük üç genel müdürlüğü tek çatı altında toplanması ardından genel müdürlük görevi sona erecek olan TÜVASAŞ Genel Müdürü Prof. Dr. İlhan Kocaarslan, basın mensupları ile bir araya geldi.

Kocaarslan “Tüvasaş fabrikamızda Türkiye'nin ilk yerli ve milli elektrikli tren setinin tasarım ve üretim sürecinin tamamlamış bulunmaktayız. Bugün sayın bakanımızın eşliğinde raylara inerek test sürüşlerinin başlatacağız” dedi.

Tüvasaş lokalinde basın mensupları ile birlikte kahvaltı yapan TÜVASAŞ Genel Müdürü Prof. Dr. İlhan Kocaarslan, daha sonra TÜVASAŞ fabrikasını gezdirdi. Demiryol İş Sendikası   Şube Başkanı Cemal Yaman’ında hazır bulunduğu basın toplantısında Kocaarslan, Milli Elektrikli Tren Setlerin ürettiği fabrikayı basın mensuplarına gezdirdi.

Ardından brifing salonuna geçen Kocaarslan, burada 2017-2020 yılında yapılan çalışmaları değerlendirdi. Şuan fabrikada personel sayının  bin 605 olduğunu vurgulayan Kocaarslan , “Vizyonumuz  yolcu taşıyan demiryolu araç sektöründe dünya standartlarında tasarım ve üretim yapan uluslar arası bir marka olmaktır” dedi.

YERLİ VE  MİLLİ

Kocaarslan, “Tüvasaş fabrikamızda Türkiye'nin ilk yerli ve milli elektrikli tren setinin tasarım ve üretim sürecinin tamamlamış bulunmaktayız. Bugün sayın bakanımızın eşliğinde raylara inerek test sürüşlerinin başlatacağız. Setlerin işletme hızı saatte 160 kilometre, tasarım hızı ise saatte 176 kilometre. 2020 yılında 3 set, 2021 yılında 8 set, 2022 yılında 8 set ve 2023 yılında ise 3 set üretilecektir. Ayrıca bunlarla birlikte 225 km hızına sahip Elektrikli tren setlerin proje çalışmaları başlatılıp olup, ilk prototip seti 2021 yılında raylara indirilmesi planlanıyor. Bu trenler 2022 yılında 5 set 2023 yılında ise 10 set üretilecektir. Böylelikle ülkemizin ihtiyacı olan ve 10 Milyarlarca dolar döviz ödeyerek yurt dışından alacağı tren setlerini yüzde 30 daha ucuza yerli ve milli olarak üretecektir. TÜVASAŞ, yerli ve milli tedarikçileri ile birlikte demiryolu sektörünün yabancıları tarafından örülmüş surlarında bir gedik açmıştır. Bunun önünde artık kimse duramayacaktır. Küresel pazarda hatırı sayılır bir MARKA yoluna emin adımlarla yürümektedir” dedi.

KALMAK İSTERDİM

Toplantı sonunda gazetecilerin “Sizi gönderiyorlar mı?  Yoksa siz mi gidiyorsunuz? Sorusuna Kocaarslan, “Şimdiden sonra ben burada ne yapacağım. Pazarını yapmışım, üretimi yapmışım. Nasıl yapılacağını göstermişim. Yabancılarla nasıl mücadele edilir onu öğretmişim. Siyasi ve bürokratlarla nasıl mücadele edilir onu öğretmişim. Artık bu benim gitmemin göstergesidir. Eğer burada dursaydım boş durmazdım. İlk işim 300 km/h trene başlardım. Dün dünde kaldı. Dikiz aynasına bakarak biz ileriye gidemeyiz. bir şeyler yapmamız lazım.   Burada  kalmak isterim. Ama makam mevki için değil. O 300 km/h treni yapmak için kalırım. Şu anda bu 7 sektör kalktı uçuşa geçecek. Biz bu ülkede tedarikçi  zincirimizi güçlendirip, onları yurt dışına ihracat eder hale getirmeden bu sektörün milliyi sağlayamayız. Havada kalır. Bu bir emanettir. Buna ihanet edilirse yazık olur. İnşallah bu emanet devam edileceğine inanıyorum” dedi.  Saim İŞÇİ

Bu haber toplam 215 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

 

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar