SRT Yayın Akışı - 02.07.2020
Son Dakika

 

ÇELİK: AHİLİK NOSTALJİ DEĞİLDİR1 Temmuz 2020 - 11:56, Çarşamba

Haberin Fotoğrafları

Anadolu Gençlik Derneği Sakarya Şube Yönetimi esnaf ziyaretlerine devam ediyor. Şube Başkanı Ali Ahmet Çelik ve beraberindeki yönetimi esnafları ziyaret ederken bir yandan da S esnafın nabzını tutmaya devam ediyor.

Anadolu Gençlik Derneği Sakarya Şube Yönetimi esnaf ziyaretlerine hız kesmeden devam ediyor. Şube Başkanı Ali Ahmet Çelik ve yönetimi 46. Dönem hazırlıklarına Sakarya esnafını dinleyerek başladı. Hayır çalışmalarda öncülük eden  esnafa ziyaretlerde bulunurken çeşitli hediyeler takdim edildi.Ahilik anlayışının, bir meslek grubunun çıkarlarını korumak üzere örgütlenmiş bir yapı olmadığına dikkati çeken Çelik, "Ahilik, kardeşlik bağı ile birbirlerine kenetlenmiş her meslek grubundan yiğit ve cömert insanların oluşturduğu bir yaşam biçimidir. Vahşi kapitalizmin egemenliği altında ezilen piyasanın, insani olan bir döneme geçmesi için Ahilik'te vücut bulmuş değerlerin yeniden sahiplenilmesi gerektiğine inanıyoruz.

BİRLİK BERABERLİK

Pandemi sürecinde bu değerlerin ne kadar önemli olduğunu birkez daha görmüş olduk. Toplumun her kesiminde olduğu gibi esnafımızda zor zamanlar geçiriyor. Milletimiz bu be benzeri zorlukların üstesinden her zaman birlik ve beraberlikle gelmiştir. Bizlerde gençler için yaptığımız çalışmalarda bizleri yalnız bırakmayan desteklerini her daim hissettiğimiz esnaflarımızı ziyaret ederek teşekkür etmek istedik. İnşallah kazançları bol ve bereketli olmaya devam eder." diye konuştu.

AHİLİK BİR AHLAK KURALIDIR

Çelik, "Ahilik toplumda yaşayan herkesi birbirine yaklaştıran, kaynaştıran, dost edindiren ve dayanışma kurulmasını sağlayan bir medeniyettir. Ahiler, bir toplumda fertleri birleştiren müşterek kıymetler olmadığında ve bağlar kurulmadığında veya sahip olunan değerler kaybedildiğinde, görünüşteki bütünlüğe rağmen, birliğin bozulacağı, toplumun içten içe parçalara ayrılacağı bilincindeydiler.

MADDİ VE MANEVİ ZENGİNLİK

Ahiliğin asıl amacı toplumun top yekün kalkınmasıdır. Ahilik şımarıklığa, israfa, tembelliğe ve miskinliğe karşıdır. Yani maddi zenginlik, manevi zenginlikle birlikte olmalıdır. Ahilik anlayışının öncelendiği bir toplumda üretmeden, çalışmadan üleşmek mümkün olmadığı gibi, gayri ahlaki bir usulle para kazanma ve zengin olma yolları da kapalı idi. Çalışmak ve üretmek, alın teri ile kazanmak Ahilikte bir "ahlak" kuralı halini almıştı. Bunun için herkesin mutlaka bir mesleği ve işi olmalı idi.”  Duygu ALAZ

Bu haber toplam 91 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

 

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar