SRT Yayın Akışı - 02.07.2020
Son Dakika

 

‘ELİNE, DİLİNE BELİNE SAHİP OL’1 Temmuz 2020 - 11:58, Çarşamba

Anadolu Gençlik Derneği Mali İşler Komisyonu Başkanı Muhammed Öztopaloğlu “Gençlerimize "Eline, diline, beline sahip olmak" olarak özetlenen Ahilik anlayışını mutlaka öğretmeliyiz” dedi.

Ahilik düzeninde, iş ve meslek ahlakını mecburi kılan kurallar geliştirildiğinin altını çizen Anadolu Gençlik Derneği Mali İşler Komisyonu Başkanı Muhammed Öztopaloğlu, Kendinden önce başkalarını düşünmek ve kollamak, hak ettiğinden fazlasını istememek, kanaat ve tevazu ölçüleri içerisinde "hırs" ve bencillikten uzakta durmak, kendi yeteneğine uygun bir işle meşgul olmak, sanatını mutlaka bir pir'den, üstattan öğrenmek ve birliğin, beraberliğin korunması için herkese saygı, sevgi göstermek, Ahiliğin mutlaka uyulması gerekli görülen, ahlak ve görgü kurallarını oluşturuyordu. Gençlerimize; "Eline, diline, beline sahip olmak" olarak özetlenen Ahilik anlayışını mutlaka öğretmeliyiz. Çalışan genç emeğinin hakkını alın teri kurumadan alabiliyorsa, işveren çalışanın hakkını gözetip onları koruyabiliyorsa; aile, toplum, bir şehir ve tüm ülke adalet ve hak üzerine olduğu için huzurlu, güvenli ve yaşanabilir bir yer olur." dedi.

TOPLUM BÜTÜNLÜĞÜ

Ahiliğin öneminden bahseden eskide kalmış bir değerler dizini olmadığını ifade eden Öztopaloğlu "Geçmişte ecdadımızın kurduğu ahlak bütünlüğünü bir masal gibi dinleyip kenara çekilemeyiz. Koyulan her kural bu toplumun ruh bütünlüğünü sağlamlaştıran bir tuğla misali hayati bir öneme sahiptir. Medeniyetimizin kurucu ilkelerini reddetmek yerine bugüne karşılık gelecek şekilde geliştirmeliyiz" ifadelerini kullandı.

Bu haber toplam 86 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

 

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar