SRT Yayın Akışı - 08.08.2020
Son Dakika

KORONA VAKALARI GENÇLERDE ARTTI10 Temmuz 2020 - 13:16, Cuma

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü son 1,5 aylık süreçte vaka sayılarının istenilen seviyeye düşmediğini belirtti. Özlü yaptığı açıklamada son dönemde vakaların gençlerde daha sık olduğunu ifade etti.

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, Normalleşme ile birlikte binin altına düşen vakaların tekrar arttığını ve özellikle de son zamanlarda vakaların gençlerde daha sık görüldüğünü ifade etti. Özlü, ‘Türkiye'deki vakalara baktığımız zaman hastaların yaş ortalamasının daha genç yaşlara doğru çekildiğini görüyoruz. İlginç olan ise hastaneye yatan hastalarında yaş ortalaması düşüyor’ dedi. Özlü vakaların gençlerde artmasının yanı sıra daha ağır vakalar görülmeye başlandığını ifade ederken yine yaşlılarda ki can kayıplarının devam ettiğini de vurguladı.

KİMSE GÜVENDE DEĞİL

Özlü kimsenin güvende olmadığını ve virüsün adam seçmediğini söyleyerek ‘Kimse güvende değil. Bu virüs insan seçmiyor. Hiç kimse yalancı öz güven sahibi olmasın. Bu virüsten korunmak için yapmamız gereken şey son derece basit. Diğer kişiyle aramızdaki 1.5 metrelik mesafeyi korursak, her ikimizde karşılıklı maske takarsak, her hangi birimizde virüs olsa bile bu virüs bize bulaşmıyor. Duyarsız, bana bir şey olmaz diyen, aldırış etmeyen, bu konuda rahat davranan bir kitle var. Bu kitlenin dikkatsizliği tedbirsizliği yüzünden bundan etkileniyoruz ve bu süreç uzuyor. Ülke olarak zaman kaybediyoruz’ diye konuştu.

AİLE ARALARINDAKİ VAKALAR ARTTI

Özlü yaz aylarının gelmesi ve normalleşme ile birlikte kalkan yasaklar sonucu gerçekleşen törenlerde aile arasında vaka sayılarının arttığına da dikkat çekti. Özlü "Genel toplumsal törenler var. Sünnet, nişan, düğün nikah, asker uğurlama gibi törenlerde bir kişi pozitif olsa yüzlerce kişiye bulaşıyor. Virüs tedbirsizliği atlamıyor. En ufak bir fırsat eline geçtiğinde hemen onu değerlendiriyor. Son günlerde aile içi bulaşlar çok fazla. Maalesef insanlar akrabalarıyla bir araya geliyorlar. Yemekler yeniliyor, çay kahve içiliyor, sohbet ediliyor. O günler eskide kaldı. Artık bunları yapamayız. Böyle ortamlarda maske takılamıyor. Mesafe korunamıyor. Dolasıyla virüs bulaşıyor. Ziyaret edeceksek bile, maskelerimizi takacağız, mesafeyi koruyacağız. El öpmek, sarılmak, kucaklaşmak yok. Birlikte yemek, içmek, davet yok. Bunlar bitti’ dedi.

20 GÜN İÇİNDE SIFIRLANIR

Özlü kurallara uyulduğu taktirde virüsün ülkemizde 20 gün içerisinde sıfırlanabileceğini söyleyerek "Bugün Türkiye’de nüfusun tamamı maskesini usulüne göre taksa ve mesafeye dikkat etse, 15-20 günde bu virüs tamamen ortadan kalkabilir. Vaka sayılarımız sıfırlanabilir. Bu mümkün. Ama var olan bir çareyi kullanamıyoruz" diye ifade etti.

Bu haber toplam 1913 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar