SRT Yayın Akışı - 01.10.2020
Son Dakika

KELEŞ’TEN AĞIR SUÇLAMA13 Ağustos 2020 - 16:54, Perşembe

Haberin Fotoğrafları

CHP Sakarya il Başkanı Ecevit Keleş, Serdivan AVM’nin otopark alanında yeşil alan olarak görünen 2 bin 617 metrekarelik alanın ticari alana dönüştürülmesi ile ilgili sert eleştirilerde bulundu.

RANT BELEDİYECİLİĞİ

Parti il binasında basın toplantısı düzenleyen Keleş yaptığı açıklamada, Serdivan ve Büyükşehir belediyelerinin el ele vererek imar tadilatıyla rant sağladıklarını iddia etti. Keleş, “AKP’li Serdivan Belediyesi ve Büyükşehir Belediyesi elele verip milletin değerlerini yandaşa peşkeşe tam hız devam ediyorlar. Yandaşa imar rantı sağlamak için imara açılan yeşil alan, fiilen okul olan alana kaydırılıp bu okulun kapatılmasının alt yapısı hazırlanıyor. İşte AKP rant belediyeciliğinin net bir özeti” dedi.

SORULAR YÖNELTTİ

İlgililerin cevaplaması için bazı sorular yönelten Keleş şunları söyledi: 1)  Serdivan AVM’nin (132 ada 17parsel) güneydoğusunda imarda yeşil alan olarak gözüken parselde yerleşik Araç Yıkama merkezi açıldığından beri ruhsatsız - kaçak olarak mı çalışmıştır? Yasal dayanağı nedir? 2)  2617m2 lik alan neden yeşil alandan çıkarılarak ticari alana çevrilmek isteniyor? Kamuoyunun bu yönde bir talebi, acil giderilmesi gereken bir ihtiyacımı oluşmuştur? 3)  Bu 2617m2 lik alanın imarda ticaret alanına çevrilmesiyle kaybedilen yeşil alan miktarının yanındaki halen faaliyet halinde olan iki okulun bulunduğu resmi kurum alanına kaydırılması hangi amaca hizmet etmektedir?

NASIL DEVAM EDİYOR?

4)  Üstelik bu parsellerden daha önce park alanına terk yapılmışken ikinci kez parka terk yapılmakta hatta 6 nolu Parsel tamamen park alanına dönüyor. Serdivan Belediyesi yandaş uğruna kendi arsasından vazgeçiyor.5) Büyükşehir Belediyesi 28.05.2020 tarihli İmar ve Bayındırlık Komisyonu raporunda diyor ki; bu okullar ruhsatsız kaçak okullar,geçici süre için yapılan okullar, üstelik kurumlar arasında da protokol yok. 6)  Bunları doğru kabul etsek bile bu okulların kapatılması veya kapatılmasına sebep olacak hukuki altyapıyı hazırlamakta her iki belediye ne gibi bir kamu yararı görüyor?7) Sakarya İl Milli Eğitim Müdürlüğü büyükşehir raporuna göre ruhsatsız, kaçak binalarda nasıl eğitim faaliyetlerine devam ediyor?

KAÇAK OKUL İDDİASI

8)Sakarya İl Milli Eğitim Müdürlüğü ruhsatsız kaçak binalara öğrencileri nasıl sokabiliyor? Her özel okula böyle ayrıcalıklar tanınıyor mu? Sayın Sakarya Valisi; vatandaş dağ başındaki tarlasına konteyner koyamazken, devlet şehrin göbeğinde kaçak okul işletmeye nasıl izin veriyor? Bu okulların yasalara uygun halde, iltimas geçilmeden diğer tüm okulların yerine getirdiği sorumluluklara haiz bir özellik kazanarak eğitimine devam etmesi kamu yararınadır. Bu sağlanmalıdır. Okul alanına kaydırılan yeşil alanın Cadde 54 projesine Mert Sokak tarafından bir giriş sağlamak amacı da taşıdığı böylece tabiri caizse hem kazanılan yeni ticari alan hem de yeni olası giriş ile bir taşla iki kuş vurulmak istendiği iddiaları doğru mudur? Bu soruların cevaplanmasını müteakip diğer sorularımızın da hazır olduğunu bildiriyor ve taraflardan açıklama bekliyoruz.    Saim İŞÇİ

Bu haber toplam 620 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar