SRT Yayın Akışı - 21.09.2020
Son Dakika

SAKARYA STRATEJİK PLANI 2030 İÇİN REHBER OLACAK15 Eylül 2020 - 20:03, Salı

Haberin Fotoğrafları

Sakarya Stratejik Planı için Vali Kaldırım, Milletvekilleri Atabek ile Uncuoğlu, SATSO Başkanı Altuğ ve ilgili paydaşlar AKOM’da buluştu.

Hazırlanan planı çok önemsediklerini ifade eden Başkan Ekrem Yüce, “Kalkınmanın plan ve programlı bir şekilde gerçekleşmesi, belirli parametrelerin en verimli haliyle eyleme dönüşmesi Sakarya’ya büyük bir kazanım sağlayacak” dedi.

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası tarafından hazırlıkları sürdürülen Sakarya Stratejik Planı’nın tanıtımına yönelik gerçekleştirilen programa katıldı. AKOM’da Vali Çetin Oktay Kaldırım, Milletvekilleri Recep Uncuoğlu ve Çiğdem Erdoğan Atabek, SATSO Başkanı Akgün Altuğ, Prof. Dr. Mustafa İsen, Büyükşehir ve SASKİ bürokratlarının katılımıyla gerçekleştirilen programda Sakarya Üniversite Öğretim Üyesi Tuba Nur Kahveci plana ilişkin hazırlanan sunumu katılımcılarla paylaştı. Programda ayrıca SATSO’nun ‘Topraktan Tabağa Gastro Sakarya’ projesinin tanıtımı yapılarak katılımcılara bilgiler verildi.

İLİMİZ ADINA BÜYÜK BİR KAZANIM

Söz konusu toplantıda konuşan SATSO Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ, Sakarya’nın iyi bir konuma gelmesinin sağlanması adına bir stratejik plan kazandırmanın çok önemli olduğuna dikkat çekerek şunları dile getirdi;  “Sakarya’nın beşeri, ticari, sosyal yapısını bu değişimi karşılayacak şekilde düzenleme misyonu ile geçen yıl gündeme getirdiğimiz ve çalışmalarına başladığımız Sakarya Stratejik Planı ilimizin rehber kitabı olacaktır. Şehrimizin belli bir plan çerçevesinde ilerlemesi, belirli bir vizyona doğru sistemli bir şekilde yol almasına olanak sağlayacaktır.

YOL HARİTASINI BELİRLEMEK

Amacımız, yol haritamızı belirlemek, insiyatif alınarak, şehrin tüm çarklarının ihmal edilmeden bütün olarak dizayn edilmesidir. Ayrıca, ticareti, sanayiyi, turizmi, kültürü, sanatı, tarım ve hayvancılığı, bilişim ve teknolojiyi ve daha birçok alanı atlamadan, ihmal etmeden birlikte çalışma prensibi ile, şehrin meselelerine hep birlikte eğilmemizin sağlanmasıdır.  Bu plan, ilimiz adına samimiyetle paylaşılan yönetişim metodu yönetimiyle oluşturulmuş büyük bir kazanım olacaktır. Bu kazanımın ve birlikteliğin elde edilmesinde katkı sağlayan tüm kurumlarımıza teşekkür ediyorum.

 ÇARKLAR DÖNECEK

2030 yılına varan bir yol haritasının şekillendiğine dikkat çeken Başkan Altuğ, Şehrimizin beşeri, ticari, sosyal yapısını bu değişimi karşılayacak şekilde düzenleme misyonu ile başladığımız Stratejik Plan çalışmalarımızı güncel ihtiyaçlar, problemlere göre revize edilerek tamamlamış bulunmaktayız. Sakarya’nın Stratejik Planı ile yol haritamızı belirleyerek şehrimizin tüm çarklarının bir plan doğrultusunda kesintisiz olarak dönmesini sağlamayı amaçlıyoruz. Hepimiz bu şehri daha iyi bir geleceğe hazırlamak için gayret ediyoruz. Üzerimize aldığımız sorumluluğun bilinci ile hizmet etmenin memnuniyetini yaşıyoruz. Bu sunum bu anlamda çok değerli. Umarım planlarımız çerçevesinde çok güzel çalışmalar yapacağımıza inanıyorum. Stratejik Planı’nın ilimize ve tüm vatandaşlarımıza hayırlı, faydalı olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı.

SAKARYA’NIN 2030 İÇİN YOL HARİTASI

Türkiye’de pek az şehrin böyle bir yol haritasına sahip olduğunu ifade eden ve Sakarya Stratejik Planı’nın hazırlanmasına katkılar sunan Prof. Dr. Mustafa İsen, “Şehrin orta vadeli bir projeksiyona ihtiyacı olduğunu düşünerek yaklaşık 1 yıldır çalışıyoruz. Burada en önemli vurgu yapmamız gereken noktanın şu olduğunu düşünüyorum; tüm paydaşlarla iş birliği içerisinde çalıştık. Her aşamasında tüm kesimlerin görüşünü aldık. Türkiye’de pek az şehir böyle bir yol haritasına sahip. Sakarya olarak genel bir örnek sağlamış olacağız. Proje ekibimizde de kamudan ve STK’lardan önemli bilgiler edinerek minimal bir düzlemde 10 yıllık 2030 vizyonu hazırlandı. Hayırlı olsun” dedi.

ŞEHİR İÇİN BÜYÜK KAZANIM

Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, Sakarya Stratejik Planı’nı çok önemsediklerini ifade ederek, “Bu süreçte SATSO ile iş birliği halindeydik. Kalkınmanın plan ve programlı bir şekilde gerçekleşmesi, belirli parametrelerin en verimli haliyle eyleme dönüşmesi Sakarya için büyük bir kazanım sağlayacaktır. Hâlihazırda yapılan bu çalışmada detaylı bir stratejik bir planın Sakarya’nın 2030 yılı yolculuğunda rehber olacaktır. Planın ön görüldüğü şekliyle hayata geçirileceğine inanıyor, hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

10 YILI KAPSIYOR

AK Parti Milletvekili Çiğdem Erdoğan Atabek, Sakarya için önemli olan bu çalışmada emeği geçenleri tebrik ederek, 10 yılı kapsayan Sakarya Stratejik Planı’nın hayırlı olmasını temenni etti. AK Parti Milletvekili Recep Uncuoğlu ise sürdürülebilir olması temennisiyle Sakarya Stratejik Planı’nın hayırlı olmasını diledi.

DETAYLI ÇALIŞMA

Vali Çetin Oktay Kaldırım ise hazırlanan Sakarya Stratejik Planı’nın şehrin kılcal damarlarına inen detaylı bir çalışma olduğunu ifade etti. Sakarya’nın böyle bir plana ihtiyacı olduğunu da dile getiren Vali Kaldırım, “Milletvekillerimiz, Büyükşehir Belediye Başkanımız, SATSO Başkanımız ve ilgili paydaşlarla, Sakaryamızın 2030 vizyonu, hedefleri ve projelerini masaya yatırdık. Hedef şehrimizi global ölçekte yeni nesil sanayi, tarım ve turizm şehri yapmak” dedi. Saim İŞÇİ

Bu haber toplam 365 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar