SRT Yayın Akışı - 22.10.2020
Son Dakika

‘300 BİN KİŞİ AYM KAPISINDA’29 Eylül 2020 - 17:22, Salı

Gelecek Partisi Sakarya İl Başkanı Ender Serbes, AYM’nin hak ihlali kararı verdiği dosyaların ezici bir kısmının, ‘adil yargılanma hakkı ihlali‘ ile ilgili olduğunu belirterek “Ancak buna çözüm bulması gereken iktidarın derdi, adalet değil“ dedi.

ADALET SİSTEMİ

Serbes, yaptığı açıklamada, Türkiye’de 300 bine yakın vatandaşın, haklarının ihlal edildiği gerekçesiyle son kapı olarak Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) başvurduğu bilgisini verdi. Türkiye’de son yıllarda ekonomide olduğu gibi adalet sisteminde de büyük sıkıntı olduğunu iddia eden Serbes, AYM’nin hak ihlali kararı verdiği dosyaların ezici bir kısmının, ‘adil yargılanma hakkı ihlali’ ile ilgili olduğunu vurguladı. Serbes, “Aslında başka söze gerek yok. Bu tablo adalet sisteminin ne halde olduğunu ortaya koyuyor. 300 bin kişi mahkemelerde adil yargılanmadığı düşüncesiyle son kapı olarak AYM’yi görüyor. Gerçekten adalet sistemimiz açısından çok üzücü bir durum. Belki ekonominin geriye dönük bir telafisi olabilir ama, adaletin olamaz. Adaletin olmadığı bir ülke ise, her açıdan dibe vurmaya mahkum olur ifadelerini kullandı.

MİLLET GÖRÜYOR

Serbes, “Niye AYM’ye saldırıyorlar biliyor musunuz? Tamamen keyfi, denetlenmeyen, gayr-i hukuki bir yönetim istiyorlar. Ellerindeki güç yetmiyor bir türlü. Bütün yargı sistemi ellerinde. İstedikleri kararı aldırtabiliyor, işaret ettikleri kişiyi tutuklatıp istedikleri kişiyi hapisten çıkarıyorlar. Buna o kadar alıştılar ki, AYM’nin arada sırada yaptığı hukuk hatırlatmasına bile tahammül edemiyorlar. İktidar dünyasında yaşayanların adalet derdi yok. Hukuk devletinin ne olduğunu tamamen unutmuş durumdalar. Ne hukukun işlemesinin bir değeri var bunlar için, ne de devlet ciddiyetinin. Hukuk deyince ayak bağı geliyor akıllarına, devlet deyince vatandaşın korkması gereken bir güç. Böyle gidecek sanıyorlar ama aldanıyorlar. Artık milletimiz bunları görüyor. Cevabı da yine en güzel şekilde verecek“ dedi. Duygu ALAZ

Bu haber toplam 1082 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar