SRT Yayın Akışı - 22.10.2020
Son Dakika

ALTUĞ MECLİS ÜYELERİNİ UYARDI1 Ekim 2020 - 14:02, Perşembe

SATSO'nun Eylül ayı meclis toplantısında konuşan Akgün Altuğ, toplantılara üyelerin katılımın az olduğuna dikkati çekerek, "Sizlerin buralarda olması üyelerimizin olması demektir." dedi.

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Eylül Ayı Olağan Meclis Toplantısı online platformda Meclis Başkan Vekili Necmettin Kırık Başkanlığında meclis üyelerinin çoğunluğunun çevrimiçi katılımı ile gerçekleştirildi. Video konferans olarak gerçekleştirilen Eylül Ayı Olağan Meclis toplantısına, Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ, Meclis Başkan Vekili Necmettin Kırık, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Yüksel Avşar iştirak ettiler. Toplantının başında SATSO tarafından Sakarya’nın 2030 yılı hedefleri belirlemek için oluşturulan “Sakarya Stratejik Planı” hakkında sunum gerçekleştirildi. Stratejik Plan koordinatörü Tuğba Canvar Kahveci tarafından gerçekleştirilen online sunum ile meclis üyeleri stratejik plan konusunda bilgilendirildiler.

AYLIK FAALİYETLER

Yönetim Kurulu’nun aylık faaliyetleri, dünya, ülke ve şehir gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulunarak bilgi veren SATSO Yönetim Kurulu Başkan A. Akgün Altuğ, konuşmasına Azerbaycan ve Ermenistan ülkeleri arasındaki gerginliğe değinerek başladı. Başkan Altuğ “Geçtiğimiz günlerde Ermenistan’ın, Azerbaycan sivil yerleşim birimlerini ve askerlerini hedef alan saldırısını şiddetle kınıyorum. Biz Türk Milleti olarak tarihten bu yana olduğu gibi bugün de dost ve kardeş ülke Azerbaycan devletinin ve halkının yanındayız.” dedi. Konuşmasına devam eden Başkan Altuğ şunlara değindi; “Koronavirüs salgınının ekonomik aktivite üzerindeki sınırlayıcı etkisi yılın ikinci çeyreğinde net biçimde hissedildi.  Haziran ayında hız kazanan normalleşme adımlarına rağmen, ekonomi küresel krizden bu yana en hızlı düşüşünü kaydetti. Temmuz ayındaki hızlı toparlanmanın ardından ağustos ayında ılımlı bir seyir izledi. Açıklanan öncü göstergeler yılın üçüncü çeyreğinde ekonomide toparlanma eğilimine işaret etse de, dünya genelinde vaka sayısındaki artışın devam etmesi önümüzdeki döneme ilişkin belirsizlik yaratıyor. Bu durum makroekonomik göstergelerdeki iyileşmenin sürekliliğine ilişkin soru işaretlerini beraberinde getiriyor.”

ÇALIŞMALARI AKTARDI

Başkan Akgün Altuğ  yaptığı konuşmanın devamında  SATSO'nun çalışmaları hakkında da bilgi verdi. Akgün Altuğ, "“Sakarya Tarımsal Ürünler Üretim Mükemmeliyet Merkezi’mizin inşaatı da yüzde 97 oranında tamamlandı. 2021 yılı nisan ayında aktif olarak çalışmaya başlayacak. Geçtiğimiz haftalarda Valimiz Sayın Çetin Oktay Kaldırım’a da ilimizdeki OSB’lerin durumu, Sakarya stratejik planı ve tamamlanma sürecine giren Gastro Sakarya kitabı konusunda bir brifing verdik. Ticaret Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen “Türkiye Kooperatifler Fuarı” na SATSO organizasyonu ile kadın girişimciler kurulu ve 3 kadın kooperatifimiz katıldı. Kurulumuz kadın kooperatifleşmesinin yaygınlaşması için ciddi çalışmalar yapıyor. Kooperatifleşerek bir araya gelen kadınlarımızın el emekleri çok daha iyi değerlendiriliyor. Bu bağlamda fuara katılan kadın kooperatiflerimiz ve onlara destek olan kurulumuzu tebrik ediyorum" ifadelerini kullandı.

HİZMET BİNALARI

Yeni hizmet binaları tamamlandığını vurgulayan Altuğ, "Yaklaşık 2 yıldır devam eden tek durak hizmet binalarımız nihayet tamamlanma aşamasına geldi. Tamamlandığında paydaş kurumların yerini almasıyla bulunduğumuz konum üyelerimiz açısından bir hizmet kampüsü haline gelecektir. Tamamlanan binalardaki ofislerimizin kiraya verilerek odamız ve üyelerimiz adına bir gelir getirmesini planlıyoruz. Gerek OSB’lerimize gerekse de ilimizin herhangi bir bölgesine gelen yatırımları destekliyoruz. Bizim öncelikli ve tek hassasiyetimiz çevre dostu yatırımlar olmasıdır. Üreten bir il olarak yatırımcı taleplerini değerlendiriyoruz. Yatırımcılar davet ediyor, ilimizin tanıtımını doğru bir şekilde yapıyoruz. Böylelikle şehrimiz her yönlü bir üretim merkezi olma hedefine daha da yaklaşacaktır" dedi.  Geçtiğimiz yıl Milli Eğitim Bakanlığı, TOBB ve TOBB ETÜ arasında imzalanan 81 ilde mesleki eğitim işbirliği protokolü çerçevesinde, “Protokol Yürütme Kurulu” aylık toplantılarını gerçekleştirdiklerini belirten Başkan Altuğ, bu toplantılarda eğitime destek çalışmaları yürüttüklerini ve çalışmalarıyla diğer odalara örnek olduklarını belirtti.

ÜYELERİN KATILIMI

Konuşmasının sonunda bir konuya da değinen Başkan Altuğ, salgın tedbirlerine istinaden oda toplantılarının online platformlarda devam ettiğini ancak katılımların beklenildiği kadar olmadığına vurgu yaparak, çok rahat bir şekilde akıllı cihazlardan bağlanabilen online toplantılara katılımın daha da fazla olması konusunda temennilerde bulundu. Başkan Altuğ, “Sizlerin buralarda olması üyelerimizin olması demektir. Eğer biz şehirde söz sahibi öncü kurumlardan biriysek bu üyemizin gücüdür. Bizler bu makamlarda onları temsil ediyoruz. Sizden ricam bu ciddiyetin farkında olmanız ve komitelerinizi de bu doğrultuda yönlendirmenizdir. Üyelerimiz, sadece aidat ödeyerek SATSO ailesinin bir parçası olmadıklarını şehrin genelinde görüş hakkına sahip olduklarını bilmeliler. Bu sorumlulukla toplantılarımıza katılım konusunda özen bekliyorum” dedi. Başkan Altuğ’un sunumunun ardından Yönetim Kurulu’nun Aylık Faaliyetlerinin değerlendirilmesi maddesinde söz alan meclis üyeleri değerlendirmelerde bulundular. Mesut çayır

Bu haber toplam 243 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar