SRT Yayın Akışı - 24.10.2020
Son Dakika

MARKA, PATENT VE FAYDALI MODELİN TEMELLERİ SATSO’DA ANLATILDI16 Ekim 2020 - 16:28, Cuma

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası üyelerinin fikri ve sınai mülkiyet hakları konusunda bilinçlenmesi ve farkındalık oluşturmak amacıyla Türk Patent ve Marka Kurumu işbirliği ile “Temel Düzey Marka, Patent ve Faydalı Model” eğitimi gerçekleştirildi.

Pandemi tedbirlerine uygun olarak webinar platformu üzerinden online olarak gerçekleşen eğitime SATSO Üyelerinin yanı sıra Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı Prof. Dr. Habip Asan ve SATSO Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ da iştirak etti.

Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı Prof. Dr. Habip Asan, eğitimin açılış konuşmasını gerçekleştirerek patent konusunda Türkiye ve Sakarya’dan istatistikler paylaştı. Prof. Dr. Asan konuşmasında; “Patent, marka ve faydalı model sahibi olmak katma değeri yüksek ekonomik modellere geçilmesinde ve ülkemizin hedeflerine varmasında önemli katkılar sunmaktadır. Dünya ile birlikte ülkemizde de bu konulara verilen önem ciddi bir şekilde artış göstermektedir. İşletmelerin fikri mülkiyet hakları %90 seviyelerine ulaştı.

SAKARYA’NIN DURUMU İYİ

Ülkemiz; Yerli patent sıralamasında Avrupa’da 8. ve dünyada 14. sırada bulunmaktadır. Uluslararası patent başvurularında 2019 yılındaki %47 artış ile dünyada en fazla artış gösteren ülkeyiz. Son 7 yılda da en çok marka başvurusu yapan ülke konumundayız.

Ülkemizin önde gelen illerinden olan Sakarya da bu konuda oldukça iyi durumdadır. Sakarya’ya baktığımızda 2019 yılında ülkemizde, 1035 marka başvurusu ile 17’nci, 167 patent başvurusu ile 8’nci ve 41 faydalı model başvurusu ile 12’nci sırada yer almaktadır ve aynı zamanda da 5 adet coğrafi işaret tescili bulunmaktadır” dedi. 

“ÜÇ TESCİLLİ MARKAMIZ VAR”

SATSO Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ,Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası olarak, ilimizde marka bilincinin gelişmesine katkıda bulunmak için kılavuzluk etmeye çalışıyoruz. Odamızın “SATSO”, “Şifremiz54” ve “Fikir Sepeti” olmak üzere 3 adet marka tescili bulunmaktadır.”

SATSO Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ ; “Marka, günümüzde bir işletmenin, bir girişimcinin en güçlü silahlarının başında gelmektedir. Ve aynı zamanda kendisini kanıtlamış bir kaliteye işaret eder. 100 yıllık şirketlerin temelinde güçlü bir marka vardır. Markalaşmaya giden sürecin en önemli adımlarından birisi, isminizi, markanızı, ürününüzü koruma altına almaktır. Bu yüzden marka ve patent birbirinden ayrılmaz öneme sahiptir.

Sakarya’ya baktığımızda; marka ve patent konusunda da istenilen seviyelere ulaşabilmek için ciddi gayret gösteriyoruz. Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası olarak, ilimizde marka bilincinin gelişmesine katkıda bulunmak için kılavuzluk etmeye çalışıyoruz. Sakarya’nın marka ve patent konuları ile ilgili uzun yıllardır çalışmalar yapıyoruz.  2007 yılından beri “Türk Patent ve Marka Kurumu Bilgi ve Doküman Birimi” görevini yürütüyoruz. Oda olarak da örnek teşkil edecek başvurularımız var. Odamızın “SATSO”, “Şifremiz54” ve “Fikir Sepeti” olmak üzere 3 adet marka tescili bulunmaktadır.İlimizin yöresel zenginliklerine sahip çıkmak adına da coğrafi işaret tescillerine yönelik çalışmalarımız mevcut. Sakarya olarak 2 tane tescilli, 8 tane de başvuru süreci devam eden coğrafi işaret tescili bulunmaktadır” ifadelerini kullandı. Alkan KUYAŞ

Bu haber toplam 1052 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar