SRT Yayın Akışı - 26.09.2021
Son Dakika

KAYIT DIŞINI KAYIT ALTINA ALMANIN TEK YOLU ÖRGÜTLENME8 Eylül 2021 - 19:01, Çarşamba

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, “Çalışma hayatı ile ilgili anayasa değişirken bizim bu haklı taleplerimiz hallolursa ülkenin önünü açarız. Kayıt dışı çalışmayı kayıt altına almanın tek yolu örgütlenme” diye konuştu.

Sendikalaşmanın ülkenin sorunlarına hızlı çözüm üreteceğini ifade eden Ergün Atalay, “12 Eylül Anayasası ile devam ediyoruz 40 sene oldu yamalı bohça gibi. Zaman zaman anayasayı değiştirelim deniliyor. Bazıları dursun diyor bazıları durmasın diyor. Biz çalışanların buna ihtiyacı var. 12 Eylül’de sendikalarla ilgili inanın o kadar olumsuz bir anayasa var ki elimizde. NACE kodu problem, yetki problem. Yüksek hakem kurulu sıkıntı, askeri ücret problem. Bunları çözmemiz gerekiyor. Çalışma hayatı ile ilgili 17 milyon çalışan var. Ailelerle baktığınız zaman neredeyse biz bu ülkenin yarısından fazlayız. 15 milyon nerede?

İŞ KAZALARI YÜZDE 99 OLMUYOR

15 milyon dışarıda örgütsüz. Maalesef işverenlerimizin büyük bit bölümünde şöyle bir yapı var; ‘aman sendika buraya girmesin’. Bizim kimsenin malını falan alacak halimiz yok, tapusunu alacak halimiz yok. 2 bin işçinin çalıştığı yerde 1 kişi ile muhatap olacaksın. İşçi kimi istiyorsa onu seçsin onunla muhatap ol. Kazanıyorsan ver, kazanmıyorsan verme. İşçisinin olduğu yerde, sendikanın olduğu yerde iş kazaları yüzde 99 olmuyor.

ÖRGÜTLENMEKTEN ÜRKMEMEK LAZIM

Çalışma bakanımıza burada ifade ediyorum. Sayın bakanım sendikalar yılda askeri ücret ile gündeme geliyor, kıdem tazminatında gündeme geliyor, sözleşmede gündeme geliyor. Onun dışında ortada yok. Onun için bu yasalarla ilgili bir çalışma yapıyoruz. Önümüzdeki günlerde bununla ilgili bakan beye brifing vereceğiz. Çalışma hayatı ile ilgili anayasa değişirken bizim bu haklı taleplerimiz hallolursa ülkenin önünü açarız. Kayıt dışı çalışmayı kayıt altına almanın tek yolu örgütlenme. Onun için örgütlenmekten ürkmemek lazım” ifadelerini kullandı.

Bu haber toplam 96 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar